شهرخبر

عقب ماندن گرجستان از اوکراین و مولداوی در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا

عقب ماندن گرجستان از اوکراین و مولداوی در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا

مرحله‌ای که گرجستان باید طی کند تا به وضعیت نامزدی در اتحادیه اروپا دست یابد، بسیار آسان است، اما از آن عبور نمی‌کند. نیروهای مخالف معتقدند که دولت خواهان عدم وضعیت نامزدی است تا به رأی‌دهندگان نشان دهد که اتحادیه اروپا هرگز گرجستان را نمی‌خواهد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل تسنیم، «سالومه زورابیشویلی» رئیس‌جمهور گرجستان، اول سپتامبر با رئیس شورای سران کشورهای اروپایی و چارلز میشل دیدار کرد. پس از آن، دولت گرجستان طرح استیضاح وی را با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به کشورهای خارجی بدون اجازه دولت آغاز کرد.

بروکسل از این اقدام دولت گرجستان با شک و تردید استقبال کرد. این تنش بین دولت گرجستان و رئیس‌جمهوری این کشور مدت‌هاست که مشهود بوده است. مشکلات مشابهی پس از سفر زورابیشویلی به بروکسل برای سخنرانی در پارلمان اروپا در ماه مه به وجود آمد.

تعدادی از دیپلمات‌ها که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که نمی‌دانند چرا سفر رئیس‌جمهور کشوری که می‌خواهد به اتحادیه اروپا بپیوندد، برای لابی کردن به نفع کشورش با هزینه‌های شخصی خود کار بدی تلقی می‌شود. زورابیشویلی در بروکسل مورد احترام است و سفرهای او به کشورهای مختلف عضو کاملاً عادی، تشویق شده و مورد انتظار است.

گرجستان در رقابت با اوکراین و مولداوی

حال سؤال اصلی این است که چه اتفاقاتی در تلاش گرجستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا رخ داد. در ماه اکتبر، کمیسیون اروپا گزارش سالانه گسترش خود را منتشر خواهد کرد. توصیه‌های مربوط به گرجستان، مولداوی و اوکراین نیز در این گزارش منعکس خواهد شد. در ماه دسامبر، 27 کشور عضو این توصیه‌ها را به اتفاق آرا خواهند پذیرفت یا رد خواهند کرد.

در حال حاضر، همه سیگنال‌های بروکسل این است که اوکراین و مولداوی که قبلاً نامزد شده‌اند، برای مرحله بعدی پیشنهاد می‌شوند. مرحله بعدی مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا است. هر دو کشور در تحقق شرایط تعیین شده برای تابستان 2022 پیشرفت بسیار خوبی دارند. مهمترین چیز این است که اراده سیاسی وجود داشته باشد.

در مورد گرجستان، همه چیز همیشه تا حدودی نامشخص بوده است. گرجستان در حال حاضر یک قدم از کی یف و کیشیناو عقب است و در حال حاضر، نامزدی آن پذیرفته نشده است. بروکسل به اندازه دو کشور دیگر از تفلیس برای ادغام اتحادیه اروپا اشتیاق ندیده است.

در این سال تلاش برای تصویب قانون مأموران خارجی و از سرگیری پروازها از روسیه به گرجستان نیز بسیاری را در بروکسل شگفت‌زده کرد. اظهارات مقامات دولتی مبنی بر اینکه حمله روسیه به اوکراین نتیجه سیاست توسعه ناتو است، نیز مشابه است.

چرا گرجستان از مرحله عبور نمی‌کند

درام ایجاد شده پیرامون زورابیشویلی سؤالات دیگری را ایجاد می‌کند. یک دیپلمات اتحادیه اروپا در این خصوص گفت: مرحله‌ای که گرجستان باید طی کند تا به وضعیت نامزدی دست یابد، بسیار آسان است، اما هنوز از آن عبور نمی‌کند.

تاکنون آنچه نیروهای مخالف در تفلیس بیان کرده‌اند مبنی بر اینکه «دولت خواهان عدم وضعیت نامزدی است تا به رأی‌دهندگان نشان دهد که اتحادیه اروپا هرگز گرجستان را نخواسته و بروکسل را مقصر جلوه دهد»، در خود بروکسل هم مطرح می‌شود.

انتظارات زیادی برای سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به گرجستان در 7 تا 8 سپتامبر وجود دارد. معمولاً چنین سفرهایی حداقل یک هفته قبل اعلام می‌شود. اما پس از حادثه زورابیشویلی، بروکسل از تأیید مستقیم این دیدار اجتناب کرد. این تردید گویای همه چیز است. اما بحث در مورد وضعیت نامزدی همچنان معتبر است. اگر به گرجستان در اواخر سال جاری، وضعیت نامزدی اعطا شود، می‌تواند به دولت این کشور کمک کند تا در انتخابات سال آینده پیروز شود. با این حال، ناظران می‌گویند که اتحادیه اروپا این واقعیت را در نظر نخواهد گرفت.

استدلال می‌شود که با توجه به اینکه اتحادیه اروپا در مورد میزان رشد خود جدی است، این یک فرصت است. در حالی که این فرصت اکنون در دسترس است، ممکن است سال آینده نباشد. زیرا سال آینده رئیس اتحادیه اروپا در انتخابات پارلمان اروپا و انتخاب رؤسای کمیسیون و شورا دخالت خواهد کرد.

موضوع دیگر این است که وضعیت نامزدی به یک معنا ارزش خود را از دست می‌دهد. سال گذشته، بوسنی و هرزگوین بدون هیچ پیشرفت یا اصلاحی، نامزد شد.

موضوع سوم مربوط به این خطر است که گرجستان بیشتر از مولداوی و اوکراین عقب بماند. بنابراین، احتمال اینکه به گرجستان وضعیت نامزدی مشروط داده شود، بسیار زیاد است. یعنی وضعیت نامزدی داده می‌شود، اما قبل از رفتن به مرحله بعد باید شرایط خاصی را احراز کند.

با این حال، این شرایط نامشخص هستند، زیرا اندازه‌گیری زمانی که برآورده می‌شوند دشوار است. این به اتحادیه اروپا آزادی حرکت می‌دهد. تعجب‌آور نخواهد بود اگر شرایط اضافی به درخواست کشورهای مختلف عضو ارائه شود. یکی از این شرایط می‌تواند انتخابات پارلمانی سازمان‌یافته در پاییز 2024 باشد.

لهستان یا کشورهای حوزه بالتیک ممکن است این شرط را مطرح کنند که میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهور سابق گرجستان برای مداوا آزاد شود. علاوه بر این، موضوع سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز وجود دارد. این موضوع به ویژه در شرایط تحریم روسیه اهمیت بیشتری یافته است.

چندین دولت اتحادیه اروپا از اینکه گرجستان تنها 31 درصد از تصمیمات اتخاذ شده تحت سیاست خارجی و امنیتی مشترک اتحادیه اروپا را رعایت کرده است (در مقایسه با 44 درصد قبلی) عصبانی هستند. اگرچه مولداوی تحت فشارهای سیاسی مشابه روسیه قرار دارد، اما در مسیری کاملاً متفاوت حرکت می‌کند.

انتهای پیام/