شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#مقامات

وال استریت ژورنال: اتباع چینی به پایگاه‌های نظامی آمریکا دسترسی داشته‌اند

وال استریت ژورنال: اتباع چینی به پایگاه‌های نظامی آمریکا دسترسی داشته‌اند

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت مقامات آمریکا اظهار کردند اتباع چینی به پایگاه‌های نظامی و دیگر تاسیسات آمریکا ده‌ها بار دسترسی داشته‌آند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وال استریت ژورنال گزارش داد آژانس های دولتی مانند وزارت دفاع و اف‌بی‌آی سال گذشته یک بررسی را به منظور خنثی کردن دسترسی اتباع چینی به پایگاه های نظامی آمریکا انجام دادند. مقامات در جریان این تحقیق اتباع چینی را که به این مکان ها دسترسی داشتند، «مهمان ناخوانده» نامیدند. بر این اساس مهمانان ناخوانده در مکان هایی مانند پایگاه موشکی آمریکا در نیومکزیکو و سکوی پرتاب موشک در فلوریدا دیده شده‌اند.

علاوه بر این، نشریه یو اس ای تودی گزارش مشابهی درباره مهمانان ناخوانده در آلاسکا در ماه مه منتشر کرد. براساس این گزارش، تعدادی شهروند چینی با نفوذ در ایستگاه های بازرسی امنیتی در تلاش برای ورود به پایگاهی نظامی در آلاسکا بودند.

این نشریه افزود: یک فروند پهپاد بدون سرنشین در خودروی یکی از بازدیدکنندگان چینی این پایگاه کشف شده بود.

در همین حال سفارت چین در واشنگتن به نگرانی های آمریکا درباره این رویداد واکنش نشان داد و با آن مخالفت کرد.  

سخنگوی این سفارت خانه اظهار کرد ادعاها در این باره کاملا ساختگی و با نیت بد هستند. ما از مقامات مربوطه آمریکایی می خواهیم تا از ذهنیت جنگ سرد پرهیز کرده و از طرح اتهامات بی اساس خودداری کرده و اقدامات بیشتری برای تقویت اعتماد دو جانبه بین دو کشور و دوستی بین مردمان دو کشور انجام دهند.

این در حالی است که تنش ها بین دو کشور در مورد موضوعات مختلف از جمله تکنولوژی، جاسوسی، رقابت اقتصادی و قدرت نظامی بالا گرفته است. در حال حاضر یکی از بزرگترین چالش‌های چین با آمریکا در دریای چین جنوبی بر سر موضوع استقلال تایوان است.علاوه بر این، حادثه سرنگونی بالون جاسوسی چین بر فراز آسمان آمریکا در ماه فوریه، و گزارش ها درباره استفاده چین از یک پایگاه جاسوسی در کوبا از سال 2019 تاکنون، بر شدت تنش ها افزوده است.

بالاگرفتن تنش ها بین پکن و واشنگتن در حالی است که روز گذشته جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد که از گزارش ها درباره غیبت احتمالی شی جین پینگ رئیس جمهور چین در نشست سران گروه 20 در هفته جاری در هند «ناامید و مایوس» است. هفته گذشته گزارش های متعددی درباره این منتشر شد که رئیس جمهور چین احتمالا در نشست هفته جاری سران گروه 20 در دهلی نو پایتخت هند شرکت نخواهد کرد.

رهبران دو کشور سال گذشته در جریان اجلاس سران گروه 20 در بالی اندونزی با یکدیگر دیدار کرده بودند. این نخستین دیدار مستقیم آنها از زمان به قدرت رسیدن بایدن در آمریکا بود. در جریان این دیدار، بایدن خطاب به شی گفت که او باید تفاوت ها را برای اینکه رقابت بین دو کشور تبدیل به نزاع نشود، مدیریت کند.   

انتهای پیام/