شهرخبر

کاپیتان تیم ملی بعد از جام‌جهانی خداحافظی می‌کند/ مردی که با هواپیمای اختصاصی آمد تا رای بدهد!

کاپیتان تیم ملی بعد از جام‌جهانی خداحافظی می‌کند/ مردی که با هواپیمای اختصاصی آمد تا رای بدهد!

احسان حاج‌صفی سال ۱۳۸۷ در فوتبال ایران چهره شد. جوانی کاشانی که در آکادمی سپاهان رشد کرد و قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی مدافع چپ فیکس زردهای نقش جهان بود.

حاج‌صفی در لیگ برتر می‌درخشید و در همان نخستین فصل در ورزشگاه آزادی گل پیروزی سپاهان به استقلال را زد. او توسط علی دایی به تیم ملی دعوت شد و سپس در تیم افشین قطبی هم فیکس شد و طی ۱۳ سال اخیر یکی از ۷ نفری شده که از مرز ۱۰۰ بازی ملی گذشته است؛ در کنار علی دایی، جواد نکونام، علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، سیدجلال حسینی و آندرانیک تیموریان. حاج‌صفی در حال حاضر در رتبه چهارم رکوردداران بازی ملی است. او البته به رتبه سوم خواهد رسید اما شانسی برای رسیدن به جواد نکونام با ۱۵۲ و علی دایی با ۱۴۹ بازی ملی ندارد.

مردی که تاکنون در سه دوره جام ملت‌ها و سه دوره جام جهانی حضور داشته و رکورددار بازی در جام جهانی و البته کاپیتانی ماست، قرار بود قبل از جام جهانی ۲۰۲۲ خط بخورد! اسکوچیچ آشکارا گفته بود که نیازی به کاپیتان‌های اول و دوم یعنی حاج‌صفی و کریم انصاری‌فرد ندارد. فدراسیون وقت نیز دل خوشی از کاپیتان نداشت و معتقد بود که او در جمع کردن حاشیه‌های اردوهای معروف آن زمان ناموفق بوده است!

همه دیدیم که در رای گیری برای ریاست فدراسیون حاج‌صفی چطور به سرعت با یک هواپیمای اختصاصی خود را از یونان به تهران رساند و نشان داد که این موضوع چه اهمیتی برای او داشته است! او از همان سالن مجمع به فرودگاه برگشت و خود را دوباره به اردوی تیمش در یونان رساند!

احسان حاج‌صفی با بازگشت کیروش دوباره به ترکیب اصلی برگشت و در سه بازی جام جهانی بازوبند را بست. او قرار بود پس از همان جام جهانی خداحافظی کند و این را به مدیران قبلی فدراسیون هم گفته بود، اما تغییر فدراسیون و نیمکت تیم ملی درکنار فاصله کوتاه بین جام جهانی با جام ملت‌های آسیا به حاج‌صفی فرصتی دوباره داد!

فرصتی برای افزایش رکورد بازی‌های ملی و البته حضور در چهارمین جام ملت‌ها که او را در کنار جواد نکونام و مهدی مهدوی کیا قرار می‌دهد. اما بعد از آن چه؟

احسان حاج‌صفی ۳۳ ساله عملاً شانسی برای حضور در جام جهانی ۲۰۲۶ ندارد چرا که در آن زمان ۳۶ ساله خواهد بود و دو پستی که او می‌تواند بازی کند (یعنی دفاع چپ و هافبک میانی) هر دو مدعیان جوان، قدرتمند و تازه نفسی دارند!

منتظر خداحافظی احسان حاج‌صفی باشید و همه امیدواریم او پس از این همه سال تلاش برای تیم ملی با یک قاب یادگاری زیبا و در حالی که جام قهرمانی را به عنوان کاپیتان بالای سر دارد، از فوتبال ملی برود. شانسی که بقیه بزرگان این ۵ دهه نداشتند!