شهرخبر

چرا ورود جنگنده یاک ۱۳۰ یک تحول راهبردی است؟

به گزارش مشرق، علیرضا تقوی نیا، تحلیلگر در کانال خود در ایتا مطلبی با عنوان چرا ورود جنگنده یاک ۱۳۰ یک تحول راهبردی است، منتشر کرد:

بالاخره نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از جنگنده یاک ۱۳۰ رونمایی کرد.

در خصوص این جنگنده چند نکته باید ذکر شود ؛

1.یاک۱۳۰ یک جنگنده رزمی - آموزشی است که مدت زمان اندکی از ورود آن به خدمت می گذرد و برای آموزش خلبانان جنگنده های نسل ۴+ و ۵ ساخت روسیه از جمله سوخو ۳۵ مورد استفاده قرار می گیرد.

2.تحویل این هواگرد به ایران مقدمه ورود جنگنده های بسیار پیشرفته سوخو ۳۵ تحلیل می شود زیرا یاک ۱۳۰ برای آموزش خلبانان هواپیماهای پیشرفته روسی مورد استفاده قرار می گیرد.

3. این هواپیما کاربرد رزمی نیز دارد و اگرچه مادون صوت است اما بسیار چابک و مانورپذیر بوده و ۳۰۰۰ کیلوگرم انواع مهمات حمل می کند و می تواند در نقش یک جنگنده-بمب افکن پشتیبانی نزدیک نیز ظاهر شود.

4.یاک ۱۳۰ جدیدترین و از برخی جنبه ها پیشرفته ترین عضو خانواده نیروی هوایی ارتش ایران است که سالها از نبود جنگنده های پیشرفته و نسل جدید رنج می برد.

5. کابین این جنگنده برخلاف جنگنده های روسی سابقا فروخته شده به ایران ، ۳ نمایشگر رنگی دارد و از HUD (head up display) یا فناوری نمایشگری بالاسری برخوردار است تا خلبان هنگام داگ فایت یا مانورهای سنگین بدون نگاه به نمایشگرها اطلاعات پرواز را روی شیشه جلوی خود ببیند .

6. یاک۱۳۰ علاوه بر درگیری هوایی ، توانایی حمله به اهداف زمینی و دریایی را دارد و یک جنگنده سبک پیشرفته و ارزان قیمت به حساب می آید.

7. به نظر می رسد تحویل فوری جنگنده های یاک ۱۳۰ به ایران (برخلاف معامله های قبلی) حاکی از نگاه جدید مسکو به تهران و نیاز روسها به جمهوری اسلامی باشد زیرا از زمان عقد قرارداد تا ورود این جنگنده به پایگاه اصفهان مدت زیادی نگذشت.

8. ورود یاک ۱۳۰ به ایران یک تحول راهبردی است زیرا از تکنولوژی های پیشرفته روسی برخوردار بوده و نوید ورود تسلیحات نوین ساخت این قدرت شرقی به ایران را می دهد.

احتمالا اگر روسها قصد تحویل سوخو ۳۵ به ایران را نداشتند ، یاک ۱۳۰ را نیز تحویل نمی دادند.

9. در نهایت باید گفت هواپیمای یاک۱۳۰ علاوه بر آموزش خلبانان ایرانی برای هدایت جنگنده های پیشرفته روسی، تکنولوژی های جدید روسیه را نیز در اختیار متخصصان نیروی هوایی ایران قرار می دهد تا در فرایند ساخت یا بومی سازی جگنده ها، مورد بهره برداری آنان واقع شود .

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.