شهرخبر

نکات مهم بهداشتی که زائران اربعین باید به آن توجه کنند/ در صورت این علائم به مراکز درمان مراجعه کنند

نکات مهم بهداشتی که زائران اربعین باید به آن توجه کنند/ در صورت این علائم به مراکز درمان مراجعه کنند

مراسم اربعین یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات شیعیان است و هر ساله افراد زیادی در این مراسم شرکت می‌کنند، از همین‌رو توجه به نکات بهداشتی برای شرکت در این مراسم ضروری است.

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مهندس مجید تاجیک، رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت از زائران عتبات عالیات خواست به رعایت بهداشت فردی و نکات بهداشتی بیشتر توجه کنند تا با حفظ سلامتی خود و دیگران از این سفر معنوی بیشترین بهره را ببرند.

وی در ادامه نکاتی را در زمینه بهداشت آب و مواد غذایی عنوان کرد و گفت: رعایت کامل دستورات بهداشتی اربعین که از طریق مسئولین بهداشتی اعلام می‌شود برای همه زائرین الزامی است. به شستن صحیح و مکرر دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از شوینده‌ها بر پایه الکل باید توجه شود. همچنین افراداز خوردن سالاد و سبزیجات خام خودداری کنند.

وی ادامه داد: زائران از مواد خوراکی بسته بندی و دارای مشخصات بهداشتی شامل پروانه ساخت، نشان سیب سلامت، نشان استاندارد، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و آدرس کارخانه استفاده و از مصرف مواد خوراکی فاقد بسته‌بندی و مشخصات بهداشتی مانند آب، یخ، شربت، آبمیوه، سالاد و سبزیجات پرهیز کنند.

مهندس تاجیک با بیان اینکه میوه‌ها قبل از مصرف حتما باید خوب شسته و سالم سازی شوند، افزود: بهتر است از میوه‌هایی که قابل پوست گرفتن باشد استفاده شود.

به گفته وی، غذای پخته شده نباید بیش از دو ساعت در دمای محیط نگهداری شود.

رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت ادامه داد: زائران برای جلوگیری از کم آبی و یبوست مقادیر مناسبی آب (آب بسته بندی بهداشتی) همراه داشته باشند، همچنین چای و دیگر نوشیدنی‌های داغ که در لیوان‌های یکبار مصرف گیاهی یا کاغذی توزیع می‌شود، مصرف و از نوشیدن چای و مایعات داغ در لیوان های یک‌بار مصرف پلاستیکی و شفاف خودداری کنند.

وی ادامه داد: در صورت امکان جهت صرف غذا از قاشق، چنگال و ظروف یک‌بار مصرف بهداشتی استفاده شود.

مهندس تاجیک تصریح کرد: زائران باید از مصرف غذاهایی که زود فاسد می‌شود خودداری کنند؛ سالادالویه، کباب، غذاهای حاوی کشک، ماهی یا سس مایونز از این دسته مواد غذایی هستند.

وی با بیان اینکه در صورت مواجهه افراد با هوای آلوده و ریزگردها بهتر است از ماسک‌های مخصوص N95 استفاده شود، افزود: در صورتی که این نوع ماسک در دسترس نبود، از ماسک‌های معمولی و یا حداقل از پارچه خیس برای پوشاندن دهان و بینی استفاده شود. همچنین بهتر است زائران در هنگام آلودگی ریزگردها، عینک مناسب همراه داشته باشند.

به گفته رییس گروه سلامت محیط، عدم استعمال دخانیات به دلیل تاثیر آن بر تضعیف سیستم ایمنی بدن و گسترش ویروس الزامی است.

مهندس تاجیک خطاب به زائران ادامه داد: هنگام عطسه و سرفه از دستمال کاغذی استفاده کنید و در صورت در دسترس نبودن دستمال از قسمت داخلی آرنج خمیده برای پوشاندن دهان و بینی کمک بگیرید، همچنین از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان قبل از شست‌وشو یا ضدعفونی دست‌ها خودداری کنید.

وی در پایان بر ضرورت مراجعه به مراکز درمانی مستقر در مسیر پیاده روی در صورت مشاهده تب، اسهال، سرماخوردگی یا هرگونه علایم بیماری تاکید کرد.