شهرخبر

مجلس نمایندگان آمریکا از «خلیلزاد» و ۸ مقام دیگر درباره خروج از افغانستان تحقیق می‌کند

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت از نماینده ویژه پیشین این کشور برای افغانستان و هشت مقام دیگر تحقیق خواهد شد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «مایکل مک‌کال» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در پی خروج آشفته این کشور از افغانستان تاکید کرده است که از 9 مقام کلیدی پیشین آمریکا از جمله «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه پیشین برای افغانستان تحقیق می‌کند.

وی درخواست تحقیق از این مقامات آمریکایی را در دومین سالگرد خروج نظامیان کشورش از افغانستان مطرح کرد و گفت این عقب نشینی «بی نظم و مرگبار» بود.

قرار است از «راس ال ویلسون» سرپرست پیشین سفارت آمریکا در کابل، «برایان مک کئون» معاون پیشین وزیر خارجه‌ در امور مدیریت و منابع همچنین زلمی خلیلزاد نماینده ویژه پیشین آمریکا برای افغانستان و «جان بس» سفیر پیشین این کشور در افغانستان تحقیق شود.

مک کال اظهار داشت: از طریق تحقیقات در حال انجامش، به این نتیجه رسیده است که این افراد برای کشف چگونگی و چرایی خروج دولت بایدن از افغانستان و سقوط کابل همچنین کشته‌شدن 13 نظامی آمریکایی اطلاعات مهمی دارند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تصریح کرد تا زمانی که مردم شفافیت و پاسخی را که شایسته آن هستند دریافت نکنند، آرام نخواهد گرفت.

وی از این 9 مقام پیشین آمریکا خواسته است تا با کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان تماس بگیرند و مصاحبه‌های رونویسی‌شده خود را تا هفتم سپتامبر 2023 آماده کنند.

وزارت خارجه آمریکا چندی قبل در پی درخواست مکرر مایکل مک کال بیش از 300 سند مرتبط با خروج از افغانستان را در اختیار کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا قرار داد.

انتهای پیام/