شهرخبر

روزنامه آمریکایی: «بایدن» در برابر درخواست‌ها برای تعامل با طالبان مقاومت می‌کند

روزنامه آمریکایی: «بایدن» در برابر درخواست‌ها برای تعامل با طالبان مقاومت می‌کند

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی اعلام کرد دو سال پس از خروج آمریکا از افغانستان، «جو بایدن» در برابر درخواست‌ها برای تعامل بیشتر با طالبان مقاومت می‌کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی اظهارداشت جوبایدن رئیس جمهور آمریکا در برابر درخواست‌ها برای تعامل بیشتر طالبان مقاومت می‌کند و به رسمیت شناسی و رفع تحریم‌ها در دستور کارش قرار ندارد.

این روزنامه در گزاشی وضعیت افغانستان و رویکرد آمریکا در برابر طالبان را در گزارشی بررسی کرده است.

در این گزارش از وضع ممنوعیت‌های آموزشی و کاری برای زنان در افغانستان نیز انتقاد شده است.

نیویورک تایمز نوشت مقامات کاخ سفید احتمال به‌رسمیت‌شناسی، رفع تحریم‌ها و آزادسازی دارایی‌های  مسدودشده افغانستان را رد کرده‌اند.

با درنظرداشت فقر حاکم در افغانستان، برخی کارشناسان و گروه‌های بشردوستانه از جو بایدن خواسته‌اند تا با ارائه کمک‌های اقتصادی مستقیم به طالبان برای کاهش فقر و گرسنگی، موضع خود را نرم‌تر کند.

نیویارک تایمز در این گزارش اظهارکرد ممنوعیت کشت خشخاش، جلوگیری از جنگ داخلی و کاهش فساد در افغانستان از جنبه‌هایی است که موجب شگفتی مقامات آمریکایی شده است.

«گریم اسمیت» تحلیلگر گروه بین المللی بحران که تجربه حضور در افغانستان را دارد، گفت: «بیشتر کارهای که می‌خواهیم انجام دهیم نیازمند همکاری با طالبان است.»

آقای اسمیت با انتشار مقاله‌ای در نشریه فارین‌ افیرز، از دولت‌ها و نهادهای غربی خواسته تا «روابط کارآمدتری با طالبان برقرار کنند».

وزارت خارجه آمریکا پیش از این، کاهش تولید خشخاش و شاخص‌های اقتصادی و تلاش‌های ضد تروریسم را امیدوارکننده خوانده بود.

انتهای پیام/