شهرخبر

ترامپ در پرونده دخالت در انتخابات ۲۰۲۰ اظهار بیگناهی کرد

ترامپ

دونالد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا در پرونده مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ کشورش در ایالت جورجیا، اتهامات را رد و اظهار بیگناهی کرد.

به گزارش مشرق، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در پاسخ به کیفرخواست توطئه برای تغییر نتیجه انتخابات ایالت جورجیا در سال ۲۰۲۰، اعلام بیگناهی کرد.

رسانه های آمریکایی اعلام کردند ترامپ ۷۷ ساله قرار بود در ساعت ۹:۳۰ صبح ۶ سپتامبر شخصاً در مقابل اسکات مک آفی قاضی دادگاه عالی شهرستان فولتون، محاکمه شود، اما اکنون دیگر نیازی به حضور نخواهد داشت.

چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا با ۱۳ فقره اتهام از جمله نقض قانون ضد قلدری در ایالت، توطئه، تشکیل اسناد جعلی، اظهارات نادرست و درخواست از یک مقام دولتی برای نقض سوگند رسمی خود مواجه است.

سه متهم دیگر در این پرونده گسترده از جمله ری استالینگز اسمیت و سیدنی پاول وکلای سابق ستاد انتخاباتی ترامپ، و همچنین ترویان کوتی، روزنامه‌نگار نیز اعتراف کرده‌اند که بی‌گناه هستند و هفته آینده نیازی به حضور در مقابل قاضی نخواهند داشت.

دیگر متهمان برجسته پرونده جورجیا شامل رودی جولیانی، شهردار سابق و وکیل ترامپ و مارک میدوز، رئیس سابق کارکنان کاخ سفید هستند. میدوز درخواست کرده است پرونده وی به دادگاه فدرال منتقل شود.

انتظار می رود هفته آینده حکمی در این زمینه صادر شود.

پس از جدال وکلای ترامپ و مقامات قضایی بر سر تاریخ اولین دادگاه انتخاباتی رئیس جمهور سابق آمریکا، روز ششم سپتامبر (۱۵ شهریور) برای حضور او در دادگاه تعیین شد.

تیم جک اسمیت بازپرس ویژه آمریکا و وکلای دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق این کشور روز دوشنبه به وقت محلی در مورد زمان برگزاری دادگاه ترامپ در خصوص مداخله وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا بحث کنند.

اسمیت در اوایل ماه جاری گفته بود که آمادگی برگزاری دادگاه ترامپ تا ۲ ژانویه را دارد، به این دلیل که این تاریخ "علاقه شدید مردم" را برای محاکمه سریع نشان می دهد.

بازپرس ویژه پرونده ترامپ برآورد کرده است که طرح پرونده وی در مقابل هیات منصفه در واشنگتن دی سی بیش از چهار تا شش هفته طول نخواهد کشید.

در مقابل، وکلای ترامپ از تانیا چوتکان، قاضی فدرال ناظر بر این پرونده درخواست کردند که محاکمه را برای آوریل سال ۲۰۲۶ برنامه ریزی کند.

به گزارش شبکه سی بی اس آمریکا، وکلای رئیس جمهور سابق آمریکا به حجم زیادی از مدارک ارائه شده توسط دولت - تقریباً ۱۱.۵ میلیون صفحه اشاره کردند و گفتند که اگر بخواهند در تاریخ پیشنهادی هیات منصفه در دادگاه شرکت کنند، باید " در روز ۹۹ هزار و ۷۶۹ صفحه از مدارک ارائه شده را بررسی کنند. "

وکلای ترامپ و دادستان‌های ویژه آخرین بار در روز ۱۱ اوت (آگوست) در دادگاه حاضر شدند.

مشخص نیست که آیا چوتکان به اظهارات اخیر ترامپ در رسانه های اجتماعی درباره او و شاهدان این پرونده اشاره خواهد کرد یا خیر، اما او پیشتر به ترامپ در مورد اظهارات عمومی او هشدار داده بود و گفته بود این اظهارات می تواند به انتقال سریعتر پرونده به دادگاه منجر شود.

رئیس جمهور سابق آمریکا و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ این کشور، برای تعیین قرار در پرونده توطئه برای براندازی در انتخابات ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا دوم شهریور ماه به وقت محلی خود را به زندان فولتون کانتی تسلیم کرد و پس از ۲۰ دقیقه و با ارائه وثیقه ۲۰۰ هزار دلاری بصورت موقت آزاد شد.

پس از آنکه کاروان خودروهای محافظ دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا وارد محوطه زندان فولتون کانتی در ایالت جورجیا شد، او خود را تسلیم مقامات این زندان کرد.

پلیس شهر فولتون پیش از تسلیم ترامپ به این زندان، تدابیر شدید امنیتی در اطراف این زندان برقرار کرده بود. به گزارش خبرنگاران رسانه های آمریکایی از محل این زندان، سطح تدابیر امنیتی فراتر از رئیس جمهوری سابق است.

همچنین بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی، دفتر کلانتر این شهر اعلام کرده از ترامپ هنگام بازداشت عکس گرفته شده است. دفتر کلانتر فولتون کانتی عکس بازداشت ترامپ را منتشر کرد.

ترامپ اولین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا است که بازداشت می‌شود. او خود را بی‌گناه می‌داند و می‌گوید اتهاماتش با انگیزه سیاسی مطرح شده‌اند.

تسلیم ترامپ به زندان، یک روز پس از نخستین مناظره داوطلبان نامزدی از حزب جمهوری‌خواه روی می دهد که رئیس جمهوری سابق آمریکا در آن حاضر نشد. ترامپ با تاکر کارلسون مجری سابق فاکس نیوز در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) مصاحبه کرد.

تسلیم ترامپ به زندان در ارتباط با پرونده توطئه برای براندازی نتایج انتخابات ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا است. فانی ویلیس، دادستان ناحیه فولتون، ۲۵ ماه اوت (سوم شهریور) را برای تسلیم او تعیین کرده بود. او تنها چند ساعت پیش از تسلیم خود به بازداشتگاه وکیلش در پرونده جورجیا را تغییر داد.

رئیس جمهور سابق آمریکا با وثیقه ۲۰۰ هزار دلاری و سایر شرایط آزادی، از جمله عدم استفاده از شبکه های اجتماعی برای هدف قرار دادن متهمان و شاهدان پرونده موافقت کرده است.

این چهارمین بار در سال جاری است که رئیس جمهور سابق آمریکا با اتهامات جنایی روبرو می شود. او در مجموع با ۹۱ اتهام در چهار پرونده جنایی روبرو است.

فانی ویلیس، دادستان ناحیه فولتون، که هفته گذشته پس از یک سال تحقیقات طولانی، این پرونده را مطرح کرد، خواستار محاکمه ترامپ و ۱۸ متهم دیگر در ماه آینده شده است. متهمان تا ظهر روز جمعه فرصت دارند تسلیم شوند.

مارک میدوز، رئیس ستاد کارکنان ترامپ آخرین فرد متهم در این پرونده است که عصر پنجشنبه برای ساعاتی بازداشت و سپس آزاد شد. رودی جولیانی، سیدنی پاول، جینا الیس، جان ایتسمن، کنث چیزبرو و ری اسمیث دیگر وکلای طرفدار ترامپ هستند که پیش از این خودشان را تسلیم قانون کرده‌اند.

هیات منصفه عالی دادگاه جورجیا ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) در کیفرخواستی ترامپ و مشاورانش را به تلاش برای ابطال نتایج انتخابات ۲۰۲۰ و شکست او در مقابل جو بایدن متهم کرد.

در این کیفرخواست ۹۸ صفحه‌ای که نام ۱۹ متهم و ۴۱ مورد کیفری بیان شده که به اخاذی و باجگیری متهم هستند؛ اتهامی که در صورت اثبات ممکن است تا ۲۰ سال حبس برای متهمان به همراه داشته باشد.

متهمان همچنین متهم به تشکیل یک بنگاه اقتصادی برای امور جنایی و اخاذی به منظور تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا هستند که نام مارک میدو رئیس سابق کارکنان کاخ سفید، رودی جولیانی و جان ایستمن نیز در این میان وجود دارد.