به گزارش اکوایران، محسن کریمی - معاون بین‌الملل بانک مرکزی - گفت که امسال برای اولین‌بار شاهد کاهش نرخ ارز دینار در بازار غیررسمی در ایام اربعین حسینی بودیم و تاکنون قریب به 670 هزار نفر ارز اربعین دریافت کرده‌اند.

بنا بر اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، وی با بیان اینکه امسال استقبال خوبی از خدمات ارائه شده توسط بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین از سوی زائرین انجام شد، اظهار کرد: «می‌توان گفت که کلیه زائرانی که در این ایام از مرز خارج شدند، ارز اربعین خود را دریافت کرده‌اند.»

معاون بانک مرکزی به تمهیدات این نهاد پولی و مالی برای توزیع ارز اربعین در سال جاری اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی امسال در حوزه ارز اربعین مداخله خوبی انجام داد و با تجهیز به‌موقع منابع و سازماندهی و هماهنگی مناسب با سایر دستگاه‌های ذیربط برای اولین بار در ایام اربعین نرخ ارز دینار کاهش پیدا کرد.

وی افزود: قبل از شروع توزیع ارز اربعین هزار دینار عراق معادل 36 هزار تومان بود و در حال حاضر صرافی‌هایی هستند که حاضرند با نرخ 32 هزار تومان به بانک مرکزی بفروشند و البته نرخ بانک مرکزی 31500 تومان است.

به گفته کریمی، یک مداخله مفید توسط بانک مرکزی موجب پایین آمدن نرخ غیررسمی شد، در حالیکه نرخ بازار غیررسمی همیشه در زمان اوج تقاضای اربعین بالا می‌رفت اما امسال کاهش نرخ رقم خورد.

وی با بیان اینکه علت این امر هم  ورود به موقع و تاکید رئیس کل بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین بود، گفت که حدود یک ماه قبل دستورالعمل ۱۱ بندی در این زمینه را به حوزه‌های ذی‌ربط در بانک مرکزی و شبکه بانکی ابلاغ کرد که همه پیش بینی‌ها اعم از اینکه توزیع ارز حتماً به صورت دینار باشد در آن قید شده بود.

کریمی تاکید کرد: رئیس کل بانک مرکزی تاکید داشتند که دلار زدایی از همین توزیع ارز اربعین باید کلید بخورد چرا که توزیع عرض اربعین به شکل دلار با راهبرد بانک مرکزی در زمینه دلار زدایی تناقض داشت و خوشبختانه منابع دیناری در کشور به خوبی و به موقع تجهیز شد و  از آنجا که زائرین و گردشگران عراقی زیادی در طول سال به ایران مراجعه می‌کنند و ارز خود را عرضه می‌کنند و خوشبختانه از این منابع استفاده خوبی انجام گرفت.

معاون بین الملل بانک مرکزی افزود: این اتفاق گام خوبی برای شروع دلار زدایی واقعی بود که مردم به عینه آن را مشاهده و لمس کردند چراکه اگر دلار توزیع میشد زائران باید آنرا در عراق تبدیل می‌کردند که مشکلاتی در این زمینه برای هموطنان ایجاد می شد.

بانک مرکزی اعلام کرده که با هدف تسریع فرآیند فروش ارز به هموطنان، شعب فعال فروش ارز برای سفر زیارتی اربعین حسینی به ۱۷۹۰ شعبه افزایش یافته است.

آنطور که پیش‌تر این بانک اعلام کرده بود، متقاضیان می‌توانند برای دریافت ارز اربعین به شعب منتخب شش بانک تجارت، ملی ایران، سپه، صادرات، پارسیان و پست بانک مراجعه کنند.