شهرخبر
یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۳

پیشکسوت سرخ ها می گوید:‌واقعاً برای من هم خیلی عجیب است که می‌خواهیم با تیمی مانند النصر و الدحیل بازی کنیم اما هنوز یک مهاجم ششدانگ را نیاورده‌ایم.

پرسپولیس

به گزارش همشهری آنلاین محمود شافعی هافبک اسبق پرسپولیس، گروهی که این تیم در آن قرار گرفته را بسیار سخت توصیف می‌کند. وی همچنین با انتقاد شدید از بعضی کم‌ کاری‌ها معتقد است شرایط پرسپولیس به هیچ‌وجه برای حضور در آسیا مهیا نیست. پیشکسوت فوتبال ایران در رابطه با بسیاری از مسائل مربوط به بازی پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن با ما صحبت کرده و نقطه نظرات فنی خودش را ابراز می‌دارد.

روش بازی پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن را پسندیدید؟
خیر، چون من معتقدم پرسپولیس در ورزشگاه آزادی مقابل حریفانش باید با دو مهاجم بازی کند و بهتر بود پرسپولیس در کنار شهاب زاهدی در شرایطی که کمبود مهاجم داشت، از گولسیانی به عنوان مهاجم استفاده می‌کرد، مدافعی که بارها هنرش را در زدن ضربات سر نشان داده و عالی کار می‌کند و همه دیدند که چقدر دیر آمد و چقدر زود روی یک سانتر گل زد.


بازی بازیکنان پرسپولیس را مقابل ذوب‌آهن چگونه ارزیابی کردید؟
یکی از بازی‌های بد پرسپولیس بود که از این تیم شاهد بودیم. به هیچ‌وجه فوتبال انگیزشی را از سوی بازیکنان شاهد نبودیم. این در حالی بود که بازیکنی مانند دانیال اسماعیلی که معمولاً سانترهای خوبی را از او شاهد بودیم حتی در حد لیگ دو هم نبود و با دریافت یک اخطار شرایطش خیلی بد شد و تا پایان بازی نتوانست وظیفه‌اش را انجام دهد. به نظرم بازی پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن یکی از بی‌کیفیت‌ترین بازی‌های پرسپولیس بود. شهاب زاهدی هم خوب خلق موقعیت نمی‌کرد. کار دفاعی خوب انجام نمی‌شد و بازیسازی را که معمولاً از مدافعان شاهد بودیم به هیچ‌وجه به شکل خوبی انجام نشد، در حالی که ما جدا از کنعانی‌زادگان که پاس‌های طولی خیلی خوبی می‌دهد، گولسیانی را داریم که به نظرم وقتی آمد در کوتاه‌ترین زمان ممکن بعد از حضورش گل زد. درست است که گل آفساید بود اما خیلی مهم بود در آن شرایط سخت بازیکن بیاید و به تیم در شرایطی که کارش گره خورده کمک کند، ضمن اینکه من معتقدم در شرایطی که یحیی مهاجم نوک ندارد قادر است حداقل در بازی‌های داخل خانه از گولسیانی استفاده کند تا دست او را در گلزنی بگیرد چون این مدافع وسط قبلاً هم ارزش خود را نشان داده که مدافعی بازیساز است و خیلی خوب دفاع می‌کند و قادر است در کارهای هجومی هم ارزش خود را نشان دهد، به همین دلیل هم بود که فصل قبل ۷ گل زد و نشان داد بهترین است و می‌توان همیشه روی او به عنوان یک مدافع گلزن حساب کرد.


‌بیرانوند هم اشتباهی کرد که متخصصین امر دروازه‌بانی خیلی از او ایراد گرفتند؟
به قول آقای دادکان هر بازیکنی باید یک هم‌پستی قوی داشته باشد و در هیچ جا اینگونه نیست که چون شما بهترین را دارید بازیکن دیگری برای رقابت با او نیاورید. الان هم حتماً باید برای تقویت تیم پرسپولیس یک دروازه‌بان خوب دیگر بیاورند تا با بیرانوند رقابت خوبی داشته باشد. بیرانوند از روزی که فهمید فیکس است شاید آن بازی‌های درخشان را انجام نداده است. ما شاهد بودیم که همیشه بهترین دروازه‌بان‌های دنیا هم رقیب خوبی دارند اما اصلاً اینگونه نیست که همیشه یک دروازه‌بان اطمینان خاطر صد درصدی داشته باشد. اصلاً چرا راه دور برویم. همین نیازمند و اخباری هم با داشتن رقیبان گردن‌ کلفت جنگیدند و به جایگاه فعلی رسیدند.
‌عجیب است که گروه‌بندی هم انجام شد اما پرسپولیس هنوز مهاجمی نیاورده؟!
واقعاً برای من هم خیلی عجیب است که می‌خواهیم با تیمی مانند النصر و الدحیل بازی کنیم اما هنوز یک مهاجم ششدانگ را نیاورده‌ایم. پرسپولیس در مقابل ذوب‌آهن واقعاً کمبود مهاجم داشت و یک سانتر یا استارت درست و حسابی را از جناحین شاهد نبودیم. درست است که می‌گویند زمین چمن خوب نیست اما زمان ما هم زمین چمن آزادی خیلی بدتر و به قولی افتضاح‌تر بود اما در همین زمین چمن هم مجتبی محرمی و امثال او چند بازیکن را دریبل و بهترین موقعیت‌ها را برای مهاجمان ساخته و پرداخته می‌کردند اما ما در بازی مقابل ذوب‌آهن نه از جناح راست و نه از جناح چپ هیچ ارسال و فرار درست و حسابی را شاهد نبودیم.


در رابطه با تیم‌های همگروه پرسپولیس در لیگ قهرمانان و شرایطی که VAR نداریم واقعاً شرایط خوبی را برای میزبانی پرسپولیس متصور هستید؟
واقعاً برای ایران بد است که ما VAR نداشته باشیم و به همین دلیل بخواهیم بازی‌های‌مان را در کشور قطر یا امارات برگزار کنیم. در رابطه با ورزشگاه هم واقعاً نمی‌دانم چرا اینقدر کارها با تأخیر انجام می‌شود. حتماً می‌توان با قرار دادن صد تا هزار کارگر به بهترین شکل و با کمترین زمان ممکن ورزشگاه را آماده ساخت. پرسپولیس در گروه سختی قرار گرفته اما واقعیت تلخ این است که اصلاً زیرساخت‌ها و شرایط این تیم برای حضور در آسیا به هیچ‌وجه مهیا نیست.


‌در خصوص بازی پرسپولیس مقابل فولاد در اهواز چه نظری دارید؟
فولاد یک تیم بحران‌زده است اما همین تیم با وجود شرایطی که دارد و با وجود شوکی که به آن وارد شده قطعاً می‌آید جلوی پرسپولیس را بگیرد. به هر حال باخت مقابل ذوب‌آهن زنگ خطری برای پرسپولیس بود، به همین دلیل اگر یحیی مهاجم نگیرد و تغییراتی در تیمش به وجود نیاورد به مشکل می‌خورد.