شهرخبر

دردسرهای اعتراف جوکوویچ؛ نقش اتاقک فشار در موفقیت‌های صربیناتور!

اعتراف نواک جوکوویچ در سال ۲۰۱۱ به استفاده از وسیله‌ای خاص هجمه‌های سنگینی را متوجه او ساخت.

- اخبار ورزشی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نواک جوکوویچ قهرمان 23 گرنداسلم یکی از بهترین الگوها در مورد طول عمر ورزشی است. نواک در 36 سالگی بر تمام حریفان جوان در زمین مسلط است، به استثنای کارلوس آلکاراس اسپانیایی (نفر شماره یک رنکینگ جهان) که تقریباً تنها بازیکنی است که می‌تواند هر از گاهی او را متوقف کند.

راز موفقیت جوکوویچ چیست؟ اول از همه؛ در حفظ انگیزه برای ادامه بازنویسی تاریخ تنیس، زمانی که قبلاً به چیزی رسیده است که دیگران فقط می توانند رویایش را داشته باشند. علاوه بر این، نواک یک هیولای ذهنی است که می‌تواند سخت‌ترین لحظات در زمین را تحمل کند اما فقط این نیست. فیزیولوژی یک عنصر مهم برای طول عمر ورزشکاران است. نواک در تمرینات سخت کار می‌کند، مدام خود را در فرم خوبی نگه می‌دارد و محفظه‌های فشار، دستگاه های مهر و موم شده هرمتیک برای بهبود عملکردهای مختلف بدن، به او کمک می‌کند تا قدرت خود را بازیابی کند.

تنیس , نواک جوکوویچ ,

نواک نخستین بار قبل از گرنداسلم آمریکا 2011 به استفاده از محفظه فشار اعتراف کرد. سپس اظهارات او طنین بسیار زیادی ایجاد کرد، زیرا این دستگاه‌ها، به گفته بسیاری از دانشمندان، مشابه دوپینگ هستند. استفاده از آنها ممنوع نیست اما جوکوویچ خیلی زود مجبور شد بهانه‌ای بیاورد و برای صحبت‌هایش در مورد اتاق فشار توضیح دهد. با گذشت زمان همه چیز آرام شد، اگرچه در آن لحظه خاص 12 سال پیش، نواک روزهای سختی را سپری کرد.

نواک جوکوویچ نخستین قهرمانی گرنداسلم خود را سال 2008 در استرالیا به دست آورد و پس از آن سه سال را در سایه راجر فدرر و رافائل نادال گذراند، البته جوکوویچ یک حریف جدی برای راجر و رافا به حساب می‌آمد اما همیشه چیزی برای رسیدن به یک سطح با آنها کم بود.

همه چیز در سال 2011 تغییر کرد. جوکوویچ دومین اسلم در استرالیا، سومین قهرمانی در ویمبلدون در تابستان را چشن گرفت و همچنین مسترز را در ایندیان ولز، میامی، مادرید، رم، مونترال برد. نواک تقریباً هر چیزی را که ممکن بود، برداشت. تنها چیزی که از دست داد پیروزی در رولان گاروس بود. جایی که در نیمه‌نهایی مغلوب راجر فدرر شد. نواک تصمیم گرفت که دیگر در مسترز مونت کارلو شرکت نکند تا بهتر برای سایر مسابقات خاکی آماده شود. رافائل نادال در آنجا کاملاً مسلط بود، بنابراین شانس خاصی برای کسب عنوان وجود نداشت. نواک شکست نخورد، او پیروزی را در مادرید و رم جشن گرفت و نادال را در فینال شکست داد. در واقع، او پادشاه خاک رس را روی سطح مورد علاقه‌اش از رنکینگ خارج کرد.

تنیس , نواک جوکوویچ ,

در سال 2011 بود که نواک با پیوستن به فدرر و نادال به عضویت کامل سه نفر بزرگ درآمد.این تنیسور صرب پس از آن چنان متقاعد کننده بازی کرد که راجر و رافا برای مدتی در برابر پس زمینه او بسیار رنگ پریده به نظر می‌رسیدند. او تبدیل به یک فوق ستاره تنیس شد. شاید به همین دلیل است که جوکوویچ آرام شد و تصمیم گرفت در یک کنفرانس مطبوعاتی قبل از شروع مسابقات آمریکا در سال 2011 صریح باشد. این صرب در پاسخ به سوالی درباره موفقیت‌های اخیر خود گفت که استفاده از اتاقک فشار در این امر نقش بسزایی داشته است.  

نواک نمی‌دانست که سخنان به‌ ظاهر پیش پا افتاده‌اش درباره روند بهبودی تبدیل به یک حس تکان‌دهنده و تیتر رسانه‌ها می‌شود. بلافاصله این اتهامات در رسانه‌ها منتشر شد که جوکوویچ تقلب می‌کند و با استفاده از روش های نه کاملاً درست به نتایج می‌رسد.به طور کلی  این هیاهو به هیچ وجه بر جوکوویچ تأثیری نداشت و نگرش او را نسبت به اتاقک‌های فشار تغییر نداد. از سال 2019، نواک از یک کامیون محفظه فشار ویژه استفاده می‌کند که درست در پارکینگ پارک فلاشینگ میدوز در 300 متری استادیوم آرتور اش، محل برگزاری گرنداسلم آمریکا، قرار دارد. جوکوویچ اغلب قبل و یا بعد از بازی به درمان‌های ماشینی متوسل می‌شود. آیا اتاقک هایپرباریک در ورزش مجاز است؟ بله، نواک فکر می کند به او کمک می کند. خوب است که او اکنون مانند سال 2011 در این مورد اذیت نمی‌شود.

انتهای پیام/