شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#دانشگاه آزاد#سال گذشته

طهرانچی: ۷۰ درصد بودجه سال پیش رو دانشگاه آزاد را شهریه تشکیل می‌دهد

رئیس دانشگاه آزاد گفت: اتکا دانشگاه به شهریه ۸۴ درصد بود، سال گذشته به ۸۱ درصد رسید و امسال به ۷۰ درصد می‌رسد.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی پیش از ظهر امروز در نشست خبری اظهار داشت: دانشگاه آزاد در چارچوب برنامه پنج ساله که 2 سال آن گذشته است در حال حرکت است. هوش مصنوعی، تغییرات اجتماعی و موضوع دانش بنیان مسیر تحولی عظیمی را ایجاد کرده و باید نوع جدی از فعالیت و بازمهندسی را داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: حضور شرکت‌های دانش‌بنیان چندملیتی در عرصه علمی انکارناپذیر است و باید به سمت بازمهندسی در دانشگاه‌ها پیش رویم. در گام دوم انقلاب، مقام معظم رهبری میلیون‌ها فارغ‌التحصیل دانشگاهی را نقطه قوت می‌دانند، از 12 میلیون فارغ‌التحصیلان کشور 7 میلیون متعلق به دانشگاه آزاد است. 

رییس دانشگاه آزاد با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی فضای جدیدی را در گام دوم در نظر گرفته است که برای آن برنامه جامع و راهبردی دارد و 3 محور اصلی در این زمینه در نظر گرفته شده است که این سه محور 10 بسته راهبردی دارد، گفت: دانشگاه باید متناسب با زیست بوم پیش برود، در این زمینه اطلس آمایش آموزش عالی در دانشگاه تهیه شده است. شعار اقتصاد دانش بنیان خواهد بود و تغییر ماهیت اساسی در دانشگاه شکل گرفته است. 

طهرانچی با بیان اینکه باید ساختار دانشگاه مولد باشد و در این زمینه دانشکده‌های موضوعی ایجاد می‌کنیم، خاطرنشان کرد: از دانشکده‌های سنتی عبور کرده‌ایم و وارد دانشکده موضوع محور می‌شویم. همچنین هیئت علمی وابسته، دستیار آموزشی، پایش و پویش از جمله طرح‌های مهم دانشگاه است که به جدیت دنبال می‌شود. 

وی در همین زمینه  اضافه کرد: اتکا دانشگاه به شهریه 84 درصد بود، سال گذشته به 81 درصد رسید و امسال به 70 درصد می‌رسد. بهمچنین دو سال پیش 78 درصد منابع دانشگاه صرف حقوق و دستمزد می‌شد، سال گذشته به 72.9 رسید و امسال 58.5 درصد منابع دانشگاه صرف حقوق و دستمزد می‌شود. متاسفانه در دانشگاه‌های دولتی 95 درصد بودجه صرف حقوق و دستمزد می‌شود و این یعنی دانشگاه زنده و پویا نیست.

رئیس دانشگاه آزاد افزود: سرمایه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی هم اکنون 374 میلیارد تومان است و سال آینده به هزار میلیارد می‌رسد که به عنوان کنش‌گر فعال هدایتگر فعالیت‌های دانش بنیان خواهد بود. بودجه دانشگاه از 18.5 همت به 32.9 همت در آینده تحصیلی می‌رسد و این موفقیت به خاطر افزایش شهریه نیست زیرا افزایش شهریه‌ها عمدتا 10 تا 15 درصد بوده است، این نتیجه به خاطر تلاش اساتید و کارکنان و تلاش دانشی که به نوآوری ختم می شود، است. 

طهرانچی درباره موضوع رتبه بندی‌ها و جایگاه جهانی دانشگاه گفت: رهبری جهان مبتنی بر علم است، در این زمینه رقابت‌هایی بین هند، چین، آمریکا و اروپا وجود دارد که در این زمینه هر یک رتبه‌بندی‌های مختص به خود را دارند، اما آنچه مهم است نسبت خروجی علم به تولید ناخالص ملی است و برای نتیجه گرفتن در این زمینه باید اقدامات جدی صورت گیرد، برنامه توسعه ششم باید به سه درصد تولید ناخالص در پژوهش هزینه می‌شد اما این عدد به 0.4 درصد رسید. 

وی افزود:  دانشگاه آزاد در این زمینه برنامه جدی دارد، هم اکنون به جایی رسیدیم که می‌توانیم به خاطر اقدامات اثرگذار دانشجوی خارجی جذب کنیم. بودجه سال پیش رو دانشگاه آزاد اسلامی با رشد چشمگیر و با اقتصاد 32/9 هزار میلیارد تومان در بخش‌های دانشگاه، بیمارستان‌ها، مدارس و شرکت‌ها تقدیم هیأت امنای دانشگاه خواهد شد. 70 درصد بودجه سال پیش رو دانشگاه آزاد اسلامی را شهریه تشکیل می دهد.

انتهای پیام/