شهرخبر
امام جمعه شیراز:

باید شکرگزار باشیم که دولت ابراهیم رئیسی پایبند ارزش‌هاست

اقتصادنیوز: امام جمعه شیراز گفت: امروز در دولت فخیمه رئیسی ما یک دولت پایبند به ارزش ها را می بینیم و از این جهت باید خدا را شکرگزار باشیم.
باید شکرگزار باشیم که دولت ابراهیم رئیسی پایبند ارزش‌هاست

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینکه پس از جنگ تحمیلی دشمن همواره خواسته باز هم به میدان بیاید و بجنگد، گفت: دشمن بخاطر توان و قدرت بالای کشورمان دیگر توان جنگ نظامی ندارد و لذا همه جریان‌های سیاسی باید برای پیشبرد اهداف کشور، دولت را همراهی کرده تا برای ساختن ایران قوی به نتیجه برسیم.

لطف‌اله دژکام در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شیراز اظهار داشت: آنچه که در هفته های پیش خدمت شما در خطبه اول تقدیم می کردم، مطالبی پیرامون معارف انقلاب اسلامی بود، این انقلاب بر پایه باورهایی شکل گرفته است و ما مکرر باید این باورهای خودمان را مرور کنیم و به دنبال تعمیق و تثبیت این باورها در ذهن خودمان و نسل های بعدی انقلاب اسلامی باشیم چراکه نگاه و امید ما این است که این انقلاب پرچمش به دست امام زمان ارواحنا فدا سپرده می شود.

وی با بیان اینکه امامت به عنوان یکی از باورهای اصلی انقلاب اسلامی موضوعی است که در طول تاریخ بشر استمرار دارد گفت: یعنی از روزی که حضرت آدم علیه السلام آمده روی این زمین و خدای متعال خلقتش فرموده و بعد از بهشت هبوط به زمین کرد مسئله سر این بوده که همیشه باید حجتی بین خدا و خلق وجود داشته باشد و نمی شود این حجت قطع شود.مضمون دعای ندبه این است که از اول خدا آدم را آفرید و می رسد به روزگار ما که دوره حضرت ولی عصر هست این مسیر استمرار دارد.

وی افزود: نه اینکه فقط در دنیا به آن نیاز داریم و در آخرت هم امامت است که ما را به سمت بهشت می برد و هرکسی با امام خود محشور می شود. "یَوْمَ نَدْعُو کُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِ"،(آیه 71 سوره بنی اسرائیل)

امام جمعه شیراز اظهار داشت: شبهه ای در اذهان برخی پیش آمده و امروز این موضوع را یادآوری می‌کنیم تا اشتباه نشود، این شبهه است که حجت الهی در زمان حضور امام است اما در زمان غیبت دیگر حجتی بر خلق لازم نیست، این حرفی که می‌زنند اشتباه بزرگی است و کسی که چنین حرفی می زند معلوم است از معارف شیعه بهره درستی نبرده است؛ چراکه ما معتقدیم امامت در طول تاریخ بشر مستمر بوده است ولو اینکه امام معصوم در پرده غیبت باشد، واسطه هایی وجود دارند که حجت را بر مردم تمام می کنند و اگر حجت تمام نشود روز قیامت نمی شود سوال کنند برای اینکه خدای متعال وقتی می خواهد اعمال ما را در میزان بگذارد حجت باید تمام شود تا پاسخگوی سوالات باشیم.

وی گفت: چنانچه امام علی(ع) می فرماید "لا تَخْلو الأرضُ مِنْ قائِمٍ للّه ِ بِحُجَجِهِ ، إمّا ظاهِرا مَشْهُورا ، أو خائفا مَغْمورا لئلّا تَبْطُلَ حُجَجُ اللّه"، هیچ وقت زمین از حجت خالی نمی شود یا حجت معصوم پیدا است یا غائب است برای اینکه حجت الهی باطل نشود.روز قیامت حجت باید تمام شده باشد تا از ما بپرسند و ما جواب دهیم.

دژکام تاکید کرد: در زمان غیبت مجتهدین جامع الشرایط این حجت را بر ما تمام می کنند و امروز که حکومت اسلامی داریم یک مجتهد جامع الشرایط به عنوان نائب امام زمان(عج) بر ما حکومت دارد، این باورهای اسلامی از اینجاست.

 

خطبه دوم

نماینده ولی فقیه در فارس در ادامه عمده مشکلات جامعه ما  را  بخاطر این دانست که عده ای از خدا نمی ترسند و هرکاری که بخواهند انجام می دهند، وی در این راستا اظهار داشت: عمده ناراحتی ها از این است و ظلم از اینجا می شود و بی عدالتی از اینجا پیدا می شود و اینکه می گوییم تقوا داشته باشیم یعنی سعی کنیم از ما آزاری به دیگران نرسد و این قدم اول است برای اینکه اصلاح بزرگ در اجتماع ما رخ بدهد و آنچه مطلوب خداوند متعال است در امت اسلامی محقق شود.

وی ادامه داد: در این ایامی که هستیم همه شاهد هستید که مردم عزیز و شریف ما در طول این سال های اخیر موفق شدند برای زیارت امام حسین(ع) و اربعین به صورت ویژه راهپیمایی چند میلیونی راه می افتد و اگر کسی سال های دهه شصت را به یاد داشته باشد درک می کند که این راهپیمایی چه نعمتی است.

دژکام گفت: رزمندگان ما در پشت پیراهن نظامی خود جمله «یا زیارت یا شهادت» را می نوشتند و زیارت امام حسین(ع) اینگونه برای همه سخت شده بود اما امروز میلیون ها نفر برای زیارت امام حسین(ع) راه پیمایی می کنند و نباید شکر گذار این نعمت باشیم؟

وی افزود: خون شهدا و مبارزه ایثارگران و رزمندگان تاثیر کرد و از ایران اگر شهید شدند و از عراق هم شهید شدند، شهدای روحانیت در عراق چند هزار نفر هستند، برای اینکه مسیر زیارت امام حسین(ع) و حرف اهل بیت در دنیا جای خودش را پیدا کند و نگذاریم خون شهدا ضایع شود و قدر بدانیم.

وی با اشاره به راهپیمایی در فصل گرما است گفت: توصیه هایی است که کسانی که مشرف می شوند این چهارچوب ها را نگه دارند تا سلامت خود و همراهان تأمین شود و با زیارت مقبول به مأمن خود برگردند.

وی در ادامه خطبه به هفته دولت اشاره کرد و افزود: یادمان باشد برای چه ایام هفته دولت نام گذاری شده است و ما دو شهید دادیم، شهید رجایی و شهید باهنر را تقدیم کردیم، تا وقتی ارزش های فکری این دو شهید بر کارگزاران دولت ما حاکم است، در مسیر درست هستیم و اگر خدایی نکرده از این مسیر منحرف شویم خیلی ضرر می کنیم و آن دولتی که می خواهیم نداریم.

امام جمعه شیراز ادامه داد: امروز در دولت فخیمه آیت الله رئیسی ما یک دولت پایبند به ارزش ها را می بینیم و از این جهت باید خدا را شکرگذار باشیم و دعا کنیم عزیزانی که مسئولیت پذیرفتند در مسیر الهی به درستی جلو روند و مسئولیت خود را به درستی ادا کنند.

وی عنوان کرد: این پرسش را مخصوصا برای جوانان داشته باشیم که هشتم شهریور که در پیش است برای چه رئیس جمهور و نخست‌وزیر این کشور را کشتند؟ نظام ولایت و امامت که در خطبه اول گفتم آنقدر ارزش دارد که حاضر هستند رئیس جمهور را بکشند که نگذارند این نظام امامت ادامه داشته باشد. سرای قوای ما را کشتند برای همین مسئله امامت و ولایت؛ رئیس قوه قضائیه به همراه 72 تن از یارانش، رئیس جمهور و نخست وزیر را کشتند. جبهه استکبار با امامت و ولایت دشمنی و مشکل دارد، خودتان را برای مبارزه طولانی در مقابله با استکبار آماده کنید تا آن ها را از قوت و توان بیندازید.

وی ادامه داد: در این مسیر طی چند دهه اخیر رهبر معظم انقلاب فرمودند در نزدیک قله هستیم و نزدیک قله بودن یعنی باید امیدوار باشیم و خودمان را خیلی محکم بگیریم چرا که دشمن به از دست دادن توان ما امیدوار است و رهبر معظم فرمودند این سری مثل دفعه قبل نیست و دوران بزن و در رو گذشته است.

دژکام یاداور شد: در طول سالیانی که گذشته بعد از جنگ تحمیلی و کشتن بزرگان ما دشمن می خواسته باز هم به میدان بیاید و بجنگد اما نتوانسته است و گزینه نظامی را به دلیل محکم بودن ملت ما نتوانسته به کار بگیرد وقتی رهبر انقلاب ایران قوی را مطرح می کنند یعنی ما توان بازدارندگی داشته باشیم. از این رو خودتان را برای ساختن ایران قوی آماده کنید، در ابعاد مختلف کارهایی شده است و بنده یادم است در جنگ نا متقارن رزمندگان ایرانی چه سختی هایی کشیدند اما الان شما از نظر ابزار نظامی قوی هستید و دشمنان از شما می ترسند و باز هم خدا به شما بیشتر عنایت می‌کند.

وی گفت: از نظر سیاسی در دنیا ارتباطات ما باید قوی شود.کارهایی که در دو سال اخیر انجام شده نظیر قرارداد راهبردی با چین که یکی از سرآمدان اقتصاد دنیاست، قرار داد شانگهای برای ارتباط و ائتلاف ما با چند قدرت بزرگ اقتصادی و در دو روز گذشته عضویت ایران در بریکس یعنی اینکه قوی شویم که دشمن نتواند در برابر ما قیافه بگیرد و ارتباطات منطقه ای خوبی که اخیرا برقرار شده است و هشت کشور خلیج فارس در اجلاس سازمان ملل می خواهند دور هم جمع شوند و بگویند امنیت خلیج فارس مربوط به کشورهای اطراف این خلیج است و نیازی به دخالت بیگانگان ندارد و از این رو عظمت و قدرت را کمک دهید تا جا بیفتد. وقتی امنیت و قدرتمندی بود مسئله اقتصادی جلو می رود و دولت درگیر حل آن است و باید به دولت کمک بدهیم و هیچ کدام از جریان سیاسی نباید کم‌لطفی کنند چرا که نیاز کشور است و اقتدار ملی را به همراه دارد و ایران قوی را اگر بسازیم نتیجه خواهیم گرفت.

وی یاداور شد: فردا روز کارمند است و واقعا دلم می خواهد که از کارمندان شریف و عزیزی که خدمات شایسته ای به مردم ارائه می دهند، تشکر کنیم چراکه جزء وظایف ما است. انسان از خیری که به او رسیده است باید تشکر کند و اگر تشکر نکند از انسانیت خود افتاده است و این وظیفه انسانی است.

امام جمعه شیراز اظهار کرد: ادبیاتی در کشور است که ادبیات چپ است و در این نوع ادبیات، تشکر از نوع حرف هایمان حذف شده است و می گوییم وظیفه شان است، اما اگر کسی وظیفه خود را به خوبی انجام داد نباید تشکر کنیم؟ از جوانی که در حرم مطهر ایثارگرانه وظیفه اخلاقی خود را انجام داد و وسط میدان آمد نباید تشکر کنیم؟ در بین کارمندان کسانی هستند که واقعا تلاش می کنند از این رو باید از این ها تشکر کنیم تا بقیه نیز برای خدمت بیشتر تشویق شوند و انگیزه پیدا کنند.