شهرخبر

تیر خلاص پوتین به مخالفان سر سخت/کسانی که به سرنوشت پریگوژین مبتلا شدند

اقتصادنیوز:یوگنی پریگوژین، فرمانده ارتش مزدور روسیه به نام واگنر در تاریخ 23 آگوست 2023 در سانحه سقوط یک جت شخصی در شمال مسکو کشته شد.
تیر خلاص پوتین به مخالفان سر سخت/کسانی که به سرنوشت پریگوژین مبتلا شدند

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز پریگوژین 62 ساله در 23 تا 24 ژوئن شورش علیه فرماندهان ارشد ارتش روسیه را رهبری کرد که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین از آن به شدت رنجید و نام آن را خیانت گذاشت و گفت که می تواند روسیه را وارد جنگ داخلی کند.

بعد از گذشت مدتی ظاهرا پوتین، پریگوژین متمرد را بخشید و حتی در یک مراسم رسمی با او دیدار کرد اما ناگهان شد، آنچه که قرار بود بشود.

اما ایا این سرنوشت تلخ و انتقامجویی محتوم صرفا برای پریگوژین رخ داده است. خیر، دیگرانی هم که مخالف پوتین یا منافع او بوده اند نیز در شرایط نامشخصی جان خود را از دست داده اند یا به مرگ نزدیک شده اند. ده نمونه از معروف ترین این قربانیان به این شرح هستند.

 آلکساندر لیتویننکو ALEXANDER LITVINENKO:  مقامات انگلیسی اعلام کردند، الکساندر لیتویننکو، مامور سابق KGB و منتقد صریح پوتین، در سال 2006 در سن 43 سالگی پس از نوشیدن چای سبز مملو از پلونیوم-210، یک ایزوتوپ رادیواکتیو کمیاب و قوی، در هتل میلینیوم لندن درگذشت. تحقیق بریتانیایی در سال 2016 به پایان رسید، احتمالا پوتین این قتل را تایید کرده است. کرملین دست داشتن در این قتل را رد کرده است. تحقیقات انجام شده توسط یک قاضی ارشد بریتانیایی نشان داد که محافظ سابق KGB آندری لوگووی و یک روسی دیگر به نام دیمیتری کوتون، قتل را به عنوان بخشی از عملیاتی انجام دادند که به گفته او احتمالاً توسط سرویس امنیت فدرال روسیه FSB، وارث اصلی KGB دوران شوروی این قتل انجام شده است.

الکسی ناوالنی ALEXEI NAVALNY: ناوالنی، برجسته‌ترین رهبر اپوزیسیون روسیه، پس از مسمومیت در سیبری با آنچه کارشناسان غربی به این نتیجه رسیدند که عامل اعصاب نظامی نوویچوک بوده، در آگوست 2020 برای معالجه پزشکی به آلمان منتقل شد. روسیه هرگونه دخالت در این موضوع را رد کرده است. ناوالنی به دلیل بازگشت داوطلبانه به روسیه در سال 2021 مورد تحسین در سراسر جهان قرار گرفت. او بلافاصله پس از ورود به روسیه دستگیر شد. او اکنون مجموعاً ۱۱ نیم سال را به دلیل کلاهبرداری و اتهامات دیگری که به گفته او ساختگی هستند، در زندان گذرانده است و به تازگی 19 سال دیگر به دوران حبس او اضافه شده است.

سرگئی اسکریپال SERGEI SKRIPAL: سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا، یک مامور دوجانبه سابق روسی که اسرار اطلاعاتی را به اطلاعات بریتانیا منتقل کرده بود، در مارس 2018 روی نیمکتی بیرون یک مرکز خرید در شهر کلیسای جامع سالزبری انگلیس بیهوش پیدا شدند. آنها در شرایط وخیم به بیمارستان منتقل شدند.  مقامات انگلیسی گفتند که با نوویچوک، گروهی از عوامل اعصاب که توسط ارتش شوروی در دهه‌های 1970 و 1980 ساخته شده بود، مسموم شده‌اند. هر دو به طور معجزه آسایی جان سالم به در بردند. روسیه هرگونه نقشی در این مسمومیت را رد کرده و گفته است که بریتانیا هیستری ضد روسیه را دامن می زند.

مشهورترین مخالفین پوتین که سرنوشتی مشابه پریگوژین پیدا کردند

ولادیمیر کارا-مورزا VLADIMIR KARA-MURZA: ولادیمیر کارا مورزا، یک فعال اپوزیسیون روسی گفت که معتقد است در سال‌های 2015 و 2017 تلاش‌هایی برای مسموم کردن او انجام شده است. طبق گزارش‌های پزشکی که رویترز مشاهده کرد، یک آزمایشگاه آلمانی بعداً مقادیر بالایی از جیوه، مس، منگنز و روی را در بدن او پیدا کرده است. مسکو دخالت خود را رد کرد.

الکساندر پرپیلیچنی ALEXANDER PEREPILICHNY: مرد 44 ساله روسی پس از اینکه در نوامبر 2012 برای پیاده روی روزانه خارج شده بود، در نزدیکی خانه مجلل خود در یک ملک اختصاصی در خارج از لندن پیدا شد. الکساندر پرپیلیچنی در سال 2009 پس از کمک به تحقیقات سوئیسی در مورد طرح پولشویی روسیه به بریتانیا پناهنده شد. مرگ ناگهانی او این احتمال را ایجاد کرد که او ممکن است به قتل رسیده باشد. پلیس بریتانیا علیرغم وجود شواهدی که ممکن است با یک سم نادر به قتل رسیده باشد، هرگونه اتهامی در این خصوص را رد کرد.  در جلسه قبل از بازجویی شنیده شد که آثار سم کمیاب و کشنده از گیاه ژلسمیوم در معده او پیدا شده است. پرپیلیچنی از یک کاسه بزرگ سوپ حاوی خاکشیر، یک غذای محبوب روسی، لذت برده بود. روسیه دخالت خود را رد کرد.

ویکتور یوشچنکو VIKTOR YUSHCHENKO: ویکتور یوشچنکو، رهبر اپوزیسیون اوکراین در آن زمان، در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری سال 2004 که در آن با یک بلیت طرفدار غرب در برابر نخست‌وزیر طرفدار مسکو، ویکتور یانوکوویچ شرکت کرد، مسموم شد. او گفت که هنگام صرف شام در خارج از کیف با مقامات سرویس امنیتی اوکراین دیدار داشته و بعد از آن مسموم شده است. روسیه هرگونه دخالت در این موضوع را رد کرد. مشخص شد که بدن او 1000 برابر بیشتر از حد معمول دیوکسین دارد. صورت و بدنش در اثر این مسمومیت بهم ریخته و پس از آن ده ها عمل جراحی انجام داد. یوشچنکو پس از آن که دادگاه عالی اوکراین در میان اعتراضات خیابانی موسوم به «انقلاب نارنجی»، نتایجی را که یانوکوویچ را برنده اعلام کرد، رد کرد، در یک نظرسنجی مجدد برنده ریاست جمهوری شد.

آنا پولیتکووسکایا ANNA POLITKOVSKAYA: آنا پولیتکوفسکایا، روزنامه نگاری که در مورد نقض حقوق بشر گزارش می داد، در 7 اکتبر 2006 پس از بازگشت از سوپرمارکت به خانه در خارج از آپارتمان خود در مسکو به ضرب گلوله کشته شد. قتل پولیتکوفسکایا، 48 ساله، مادر دو فرزند، خشم غرب را برانگیخت و بر نگرانی‌ها در مورد خطرات برای خبرنگارانی که در روسیه کار می‌کنند صحه گذاشت. 

بوریس نمتسف BORIS NEMTSOV: یک سیاست‌مدار، و دانشمند اهل روسیه بود. او در دهه ۱۹۹۰ و همزمان با دوران ریاست جمهوری بوریس یلتسین، از معاونان نخست‌وزیری روسیه بود. با روی کار آمدن ولادیمیر پوتین، به منتقد جدی وی تبدیل شد و در سن ۵۵ سالگی در مسکو در نزدیکی کاخ کرملین به ضرب گلوله افراد ناشناس به قتل رسید. برخی رسانه ها معتقدند که احتمالاً دستور قتل وی را شخص ولادیمیر پوتین صادر کرد. او از منتقدین مشهور و صریح پوتین بود. نمتسف یک هفته‌ قبل از مرگش ابراز نگرانی کرده بود که ممکن است پوتین او را به قتل برساند.

سرگئی مگنیتسکی SERGEI MAGNITSKY: مگنیتسکی یکی از وکلا و منتقدان فساد دولتی روسیه که در زندانی در مسکو درگذشت نیز به چشم می خورد. مگنیتسکی در نامه هایی که از زندان برای مادرش ارسال کرد از حبس شدن داخل سلولی شلوغ در یکی از زندان های مسکو و بیماری کشنده خود و بی توجهی به مسئولان به بیماری اش انتقاد کرده بود.

استانیسلاو مارکلوف STANISLAV MARKELOV: مارکلوف وکیل برجسته و فعال در حقوق بشر بود که توسط فردی ناشناس به ضرب گلوله به قتل رسید. با تلاش وی یوری بودانف سرهنگ ارتش روسیه به جرم تجاوز و قتل خیدا کانگایوا (دختر ۱۸ ساله چچنی) به ده سال حبس محکوم شده بود. برخی محافل معتقدند که تلاش های او برای محکومیت این سرهنگ مشهور ارتش روسیه باعث خشم کرملی شده بود.

نام هفت قربانی لیست در گزارش رویترز آمده است اما نام سه نفر بعدی در گزارش اخیر رویترز نیست و از سایر منابع به دست آمده است . در برخی لیست ها نام افراد دیگری هم ذکر شده است.