شهرخبر

انگلیس بر سر راه تحقیق درباره جنایات سربازانش در افغانستان مانع ایجاد می‌کند

دولت انگلیس به بهانه مسائل امنیتی، بر سر راه تحقیق درباره جنایات سربازانش در افغانستان مانع ایجاد می‌کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پس از آنکه بر اثر افشای شواهد غیرقابل انکار درباره کشتار غیرنظامیان افغان توسط نظامیان انگلیسی، لندن مجبور شد به انجام تحقیقات در این‌باره تن دهد، این تحقیقات که پیش از این قرار بود به طور عمومی صورت گیرد، تا حدی «مخفیانه» انجام خواهد شد.

بر اساس گزارش «اسکای نیوز»، وزارت دفاع و پلیس نظامی سلطنتی انگلیس با دستاویز قرار دادن مسائلی چون امنیت ملی و حریم خصوصی به دنبال اعمال محدودیت گسترده بر انجام تحقیقات هستند.

پیش از این نیز گزارش شده بود نظامیان انگلیسی پس از کشتن غیرنظامیان افغان برای سرپوش گذاشتن به جنایات خود در کنار غیرنظامیان سلاح می‌گذاشتند تا وانمود کنند این افراد مسلح بودند و در نتیجه درگیری کشته شده‌اند.

«جاستیس هادون کیو» که مسئولیت بررسی پرونده جنایت‌های نیروهای ویژه انگلیس در افغانستان را بر عهده دارد در حکمی اعلام کرده است برخی از شواهد، هویت شاهدان و شهادت‌ها به جلسات غیرعلنی محدود می‌شود که رسانه‌ها و مردم اجازه حضور در آن را ندارند.

این قاضی انگلیسی تصریح کرد مسائل مربوط به امنیت ملی و دلایل دیگری وجود دارد مبنی بر اینکه چرا باید بسیاری از جلسات به طور کامل پشت درهای بسته برگزار شود، اما درباره اینکه دلایل دیگر به چه معناست توضیحی نداده است.

بر اساس تحقیقات یک سازمان حقوقی انگلیسی به نام «لی دی» که از دسامبر 2022 آغاز شد، نیروهای ویژه انگلیسی در افغانستان بین سال‌های 2010 تا 2014 دست‌کم 80 غیرنظامی افغان را کشته‌اند.

«تایمز» انگلیس نیز قبلاً در گزارشی فاش کرده بود پیش از بازدید بازرسان از مقر نیروهای ویژه در لندن به عنوان بخشی از تحقیقات جنایات جنگی، فرماندهان انگلیسی پرونده‌های مربوط را از بین برده‌اند.

انتهای پیام/