شهرخبر

قاهره: برای از سرگیری روابط با ایران نیاز به واسطه نداریم

قاهره: برای از سرگیری روابط با ایران نیاز به واسطه نداریم

رئیس شورای امور خارجی مصر گفت که روابط با ایران ادامه دارد و مصر برای ازسرگیری روابط خود با ایران نیازی به واسطه یا مداخله طرف‌های دیگر ندارد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «محمد العرابی»، رئیس شورای امور خارجی مصر امروز سه‌شنبه 31 مرداد ماه تاکید کرد که مصر برای بازگرداندن کامل روابط خود با ایران نیازی به وساطت کسی ندارد.

رئیس شورای امور خارجی مصر در گفت‌وگو با خبرگزاری العالم العربی افزود: بازگشت کامل روابط با تهران به زودی فرا خواهد رسید، اما مصر ملاحظات خود را دارد و برای تغییر این ملاحظات، تحت فشار قرار ندارد.

محمد العرابی در ادامه گفت: روابط دیپلماتیک بین ایران و مصر اکنون نیز وجود دارد و قطع نشده است، اما عوامل تعیین کننده بازگشت کامل روابط بین ایران و مصر ماهیت خاص خود را دارد.

رئیس شورای امور خارجی مصر ایران را کشوری فعال در منطقه عنوان کرد و گفت که برای بازگشت کامل روابط مصر با ایران به پرونده‌های دیگری مانند یمن، سوریه و لبنان مرتبط می‌شود.

پیش‌تر «احمد ابوزید»، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر در برنامه «من مصر» (از مصر) گفته بود که روابط این کشور و جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از زمینه‌ها پیشرفت داشته و گفت‌وگوها به منظور تعمیق روابط ادامه دارد.

وی در ادامه گفته بود: ایران کشوری بزرگ در منطقه است و منافعی در منطقه دارد و مصر نیز مشتاق است تا تعامل میان دو کشور مثبت باشد. تصور می‌کنم رابطه دو کشور به طور آشکار و علنی در حال پیشرفت است.

روابط مصر و ایران بعد از توافق تهران و ریاض برای احیای روابط، وارد فرایند از سرگیری شده و طرفین خواستار تقویت آن شده‌اند. سفر سلطان عمان به تهران بعد از سفر قاهره نیز با این محوریت بوده است.

روابط مصر و ایران پس از انقلاب اسلامی در ایران دچار تنش‌هایی شد و پس از امضای توافقنامه صلح مصر با اسرائیل، روابط ایران با مصر رسماً قطع شد.

انتهای پیام/