شهرخبر

پیشرفت‌های چشمگیر هوش‌ منصوعی در پیش‌بینی سیل

اقتصادنیوز: سیستم هوش مصنوعی گوگل 4 روز زودتر سیل را در آمریکای جنوبی و آفریقا پیش‌بینی می‌کند.
پیشرفت‌های چشمگیر هوش‌ منصوعی در پیش‌بینی سیل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سیستم پیش‌بینی سیل هوش مصنوعی گوگل، معروف به «Flood Hub Google»، اخیرا پیشرفت‌های چشمگیری در پیش‌بینی سیل داشته است. این فناوری هوش مصنوعی اکنون می تواند سیل را تا 4 روز قبل به طور دقیق پیش بینی کند. این اتفاق نه تنها در مناطق غنی از داده مانند اروپا و ایالات متحده بلکه در مناطق فقیر از اطلاعات مانند آمریکای جنوبی و آفریقا نیز میسر شده است.

نیوزساینتیست گزارش داد، یکی از بزرگترین چالش‌ها در پیش‌بینی سیل، نبود اندازه‌گیری دقیق برای جریان آب در بیشتر آبراه‌های جهان است. در سال 2018، گوگل یک مدل پیش بینی سیل مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی کرد که از یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل داده های رودخانه ها و الگوهای آب و هوا استفاده می کرد. مدل با تجزیه و تحلیل این عوامل، می‌تواند پیش‌بینی دقیق سیل را در مناطق غنی از داده انجام دهد. با این حال، گسترش این مدل به مناطق فقیر از داده ها به دلیل فقدان اطلاعات قابل اعتماد، چالش مهمی را ایجاد کرد.

گوگل برای غلبه بر این مانع، از تکنیک یادگیری ماشین به نام یادگیری انتقالی استفاده کرد. این رویکرد به مدل هوش مصنوعی اجازه داد تا از دانش خود در مناطق غنی از داده برای پیش بینی در مناطق کم داده استفاده کند. سیستم هوش مصنوعی با انتقال الگوها و اطلاعات آموخته‌شده، می‌تواند شکاف اطلاعاتی را پر کند و سیل‌ها را در مناطقی که قبلا پشتیبانی نشده بودند، به‌طور دقیق پیش‌بینی کند.

توانایی پیش‌بینی سیل‌ها تا 4 روز قبل می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر آمادگی برای مقابله با بلایا داشته باشد. با این وجود جوامع  برای مقابله با سیل آماده تر خواهند بود و زمان برای تخلیه شهرها وجود دارد. این قابلیت پیش‌بینی پیشرفته پتانسیل نجات جان انسان‌ها و حفاظت از زیرساخت‌ها را در مناطق آسیب‌پذیر دارد.