درخواست دزد سگ نژاد دار از قاضی / شلاق و زندان حکم سارقان حرفه ای + عکس و جزییات

به گزارش رکنا، آبان ماه سال 99 وقوع سرقت مسلحانه در محدوده خیابان رسالت به پلیس اعلام شد. مردی با مرکز فوریت های پلیسی 110 تماس گرفت و گفت 3 پسر جوان با  تهدید چاقو سگ گران قیمتم را دزدیدند و گریختند.

با این تماس ماموران در محل حاضر شدند و به بررسی پرداختند.

مرد جوان در تشریح جزییات ماجرا گفت: به همراه سگم کنار خیابان ایستاده بودم تا تاکسی بگیرم که یک پراید نوک مدادی مقابل پایم توقف کرد. فکر کردم  خودرو مسافرکش است. اما همان موقع 2 پسر جوان که قمه ای در دست داشتند از خودرو پیاده شدند و با زور سگم را که از نژاد اصیلی بود دزدیدند و گریختند. من فقط توانستم شماره پلاک خودرو را به خاطر بسپارم.

پلیس با اطلاعاتی که از مرد جوان گرفته بود به استعلام پلاک خودرو پرداخت و صاحب آن را شناسایی کرد.

در این میان روشن شد در همان شب دو سرنشین همین خودرو در منطقه پونک گردنبند 100 گرمی یک عابر را با تهدید قمه دزدیده اند.

با افشای این ماجرا  صاحب پراید نقره ای که پسر 23 ساله ای به نام سعید بود ردیابی و دستگیر شد.

سعید گفت: باور کنید من در سرقت ها  دستی نداشتم و تنها رانندگی می کردم. آن شب دو نفر از دوستانم به نام های حامد و وحید را در خیابان آنها از من خواستند تا سوار ماشین شوند و با هم در خیابان دور بزنیم. ما با هم به سمت خیابان رسالت رفتیم. آنها از من خواستند تا ماشین را متوقف کنم. آنها از ماشینم پیاده شدند و یک دقیقه بعد با یک سگ برگشتند. آنها با خنده می گفتند سگ را خریده اند. سپس خواستند تا به سمت پونک برویم.

وی ادامه داد: من اصلا متوجه نشده بودم آنها سگ را دزدیده اند ما وقتی به سمت رفتیم هر دو آنها برای چند ثانیه ای از ماشینم پیاده شدند و وقتی برگشتند فهمیدم گردنبند یک رهگذر را سرقت کرده اند و من هم از ترسم به سرعت از محل فرار کردم.

این متهم در بازجویی های بعدی گفت: وقتی متوجه شدن دو دوستم سرقت کرده اند از حامد خواستم تا سهم من را هم از سرقت ها بدهد. او قول داد تا بعد از فروش سگ و گردنبند سهمم را پرداخت کند اما قبل از اینکه پولی به دست بیاورم دستگیر شدم و وحید فرار کرد.

با اطلاعاتی که صاحب خودرو به ماموران داده بود حامد نیز شناسایی و بازداشت شد و به هر دو سرقت اعتراف کرد. اما تلاش برای دستگیری وحید بی نتیجه ماند و پلیس ردی از وی به دست نیاورد.

به این ترتیب دو متهم در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران از خود دفاع کردند. آنها ابراز پشیمانی کردند و مدعی شدند برای نخستین بار دست به سرقت زده بودند.

حکم دادگاه

در پایان جلسه قضات  دادگاه حامد را به 11 سال زندان و  74 ضربه شلاق و سعید را به  3 سال زندان و 31  ضربه شلاق محکوم کردند. همچنین قرار شد تا 3 متهم هر کدام یک سوم  اموال سرقت شده را  به مالباختگان پرداخت کنند. 

این حکم در دیوان عالی کشور مهر تایید خورد و قطعی شد. اما حامد درخواست اعسار  را مطرح کرد و مدعی شد توان پرداخت یک سوم از مال سرقتی را ندارد.

به این ترتیب بار دیگر در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران از خود دفاع کرد.

در دادگاه

در ابتدای حامد در حالی که سرش را پایین انداخته بود  گفت: باور کنید اولین باری بود که دست به سرقت می زدم. پس از سرقت ها وحید که متواری شده و هیچ نشانی از او ندارم،  سگ و گردنبند  گران قیمت را با خودش برد و هیچ پولی به من و سعید نداد.

من خانواده فقیری دارم  که به سختی زندگی شان را می گذرانند و در مدت 2 سالی که در زندان هستم نتوانستند هیچ  پولی برایم بفرستند. من  توان پرداخت غرامت گردنبند  100 گرمی را ندارم و باید تا آخر عمرم در زندان بمانم. به همین خاطر از قضات دادگاه کمک می خواهم. من اشتباه کردم و در مدتی که در زندان بودم تنبیه شده ام. حالا از قضات دادگاه تقاضا دارم تا درخواست اعسارم را بپذیرند. من اگر از زندان آزاد شوم کار می کنم و غرامت سگ و گردنبد را می پردازم.

در پایان جلسه قضات  وارد شور شدند تا رای صادر کنند.