شهرخبر

طهرانچی: اطلاعات مالی دانشگاه آزاد یکپارچه سازی می شود

طهرانچی: اطلاعات مالی دانشگاه آزاد یکپارچه سازی می شود

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه از ابتدای شهریورماه کنترل امور مالی دانشگاه آزاد اسلامی با سامانه «حسابیار» است،گفت: دانشگاه آزاد با وزارت اقتصاد و دارایی همکاری کاملی در انتشار اطلاعات خود داشته است.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، سامانه «حسابیار» دانشگاه آزاد اسلامی با حضور محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، داریوش جاوید، معاون توسعه منابع و مدیریت دانشگاه، حسین جوادی خزانه‌دار دانشگاه آزاد اسلامی، ابراهیم گیوکی، مدیرکل امور مالی و ملیحه علیفری، مجری پروژه نظام جامع مالی دانشگاه رونمایی شد.

طهرانچی در نشست رونمایی از این سامانه که صبح امروز در سازمان مرکزی برگزار شد، گفت: در راستای تحقق برنامه پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌سپاری، چابک‌سازی و هوشمندسازی نظام‌های مدیریتی مدنظر قرار گرفت است و امروز سامانه «حسابیار» به عنوان یک اتفاق مبارک رونمایی شد. یکی از ویژگی‌های این سامانه، بومی بودن و نقش‌آفرینی ارکان علمی و اجرایی دانشگاه آزاد اسلامی در خلق آن است.

وی با بیان اینکه سامانه «حسابیار» در آینده به عنوان قطب پلتفرم‌های دانشگاه آزاد اسلامی عمل خواهد کرد، اظهار داشت: از ابتدای شهریورماه و آغاز سال مالی دانشگاه، کنترل امور مالی دانشگاه آزاد اسلامی با سامانه «حسابیار» خواهد بود. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که معمولاً در بسیاری از سازمان‌ها حوزه‌های مالی و حسابداری بسیار محافظه‌کارانه با توسعه نرم‌افزاری برخورد می‌کنند و تلاش دارند به روش‌های سنتی تکیه کنند و وارد سامانه سپاری نشوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از نکات حسابداری، دریافت و پرداخت است؛ به همین دلیل عدم وجود نظام یکپارچه که بتواند دانشگاه را در تصمیم‌گیری توانمند کند، عزم ورود به این حوزه را جدی کرده است. بحمدالله دانشگاه آزاد اسلامی توانست حرکتی را رقم بزند که منجر به خلق سامانه «حسابیار» شد. در کنار این سامانه، دو سامانه دیگر مربوط به اموال و املاک دانشگاه نیز رونمایی شده که با توجه به اهمیت اموال و املاک در نظام دانشگاه، این دو سامانه به یکپارچگی و دقت اطلاعات کمک خواهند کرد. امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی در موضوعات حسابرسی، نظام‌های مدیریتی و مدیریت منابع اتفاقات بزرگی رقم بزند.

طهرانچی با تأکید بر اینکه یکپارچه‌سازی اطلاعات مالی به شفافیت عملکرد کمک خواهد کرد، گفت: برخی این روزها شفافیت را بهانه‌ای برای حمله به دانشگاه آزاد اسلامی قرار داده‌اند در صورتی که شفافیت مالی و عملکردی دانشگاه آزاد اسلامی فرآیندی است که طی این سال‌ها انجام شده است. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سامانه «حسابیار» نیز مانند «آموزشیار» و «پژوهشیار» یک سیستم یکپارچه است، از هدر رفت منابع مالی جلوگیری خواهد کرد. 

وی ادامه داد: تاکنون دو حسابرسی مستقل توسط یکی از حسابرسی‌های معتمد نظام از دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده و گزارش آن به نمایندگان دولت که عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی هستند، ارائه شده است. اینکه برخی مدعی می‌شوند دانشگاه آزاد اسلامی چیزی را پنهان و کتمان دارد، از روی بی‌اطلاعی است. 

 طهرانچی تصریح کرد: متأسفانه این روزها برخی از روی بی‌اطلاعی نکاتی را مطرح می‌کنند که خلاف واقع و وارونه‌نمایی است. باید به آنها گفت «اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى». در چارچوب نظام اسلامی قواعدی داریم که اجازه نمی دهد حتی با دشمنان نیز از عدالت خارج شویم. جهت اطلاع ناآگاهان باید بگوییم که سال گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی رأی دادند که اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه وزارت اقتصاد و دارایی منتشر شود و دانشگاه نیز در این مدت همکاری کامل داشته است.

در ادامه این جلسه، جاوید معاون توسعه منابع و مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سامانه «حسابیار» صددرصد بومی دانشگاه آزاد اسلامی است و از مزایایی بسیاری ازجمله به‌روز بودن و قابل اتکا بودن اطلاعات برخوردار است. برای این سامانه 85 هزار خط برنامه و کد نوشته شده و در قالب 10 ماژول و براساس سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی طراحی شده است.

وی با بیان اینکه سامانه «حسابیار» مأموریت‌های دستیابی به سازمان یادگیرنده و افزایش بهره‌وری را دنبال می‌کند، ادامه داد: امنیت و معماری سامانه‌ها دو موضوع بسیار مهم در دانشگاه آزاد اسلامی است و یکی از ویژگی‌های سامانه «حسابیار» منطبق بودن بر معماری دانشگاه است و امنیت این سامانه نیز برعهده مرکز فناوری اطلاعات و شبکه علمی دانشگاه آزاد اسلامی است.

در ادامه این نشست، جوادی خزانه‌دار دانشگاه آزاد اسلامی با قدردانی از حوزه‌های مالی، اداری، فناوری اطلاعات، عمرانی و واحد الکترونیکی در طراحی سامانه‌های اموال و املاک دانشگاه، گفت: این سامانه‌ها در راستای سند تحول و تعالی دانشگاه و در جهت شفافیت و سلامت اداری، سامانه‌سپاری و هوشمندسازی راه‌اندازی شده‌اند.

وی افزود: با راه‌اندازی این دو سامانه، تمامی اموال و املاک دانشگاه آزاد اسلامی تجمیع و دسته‌بندی شده و به صورت لحظه‌ای و برخط، قابل رصد است. 

 ملیحه علیفری، مجری پروژه نظام جامع مالی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در ادامه گفت: سامانه «حسابیار» محدود به امور حسابداری، حقوق و دستمزد و خزانه‌‎داری نیست و تمامی ریزسیستم‌ها که جنبه مالی دارد، در این سامانه قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است سامانه جامع مالی دانشگاه آزاد اسلامی «حسابیار» نخستین نرم‌افزار حسابداری مبتنی بر وب در دانشگاه است که ثبت اسناد حسابداری در این سیستم کاملاً برخط (online) بوده و کنترل و نظارت آن به صورت لحظه‌ای انجام می‌شود.

انتهای پیام/