شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#دانشگاه آزاد

وابستگی دانشگاه آزاد به شهریه امسال ۷۸ درصد کاهش می یابد/ پایان همکاری دانشگاه با اساتید حق التدریس

وابستگی دانشگاه آزاد به شهریه امسال 78 درصد کاهش می یابد/ پایان همکاری دانشگاه با اساتید حق التدریس

معاون دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه کیفیت تحصیل در دانشگاه آزاد افزایش پیدا کرده است، گفت: همکاری دانشگاه با اساتید حق التدریس پایان می یابد.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، فرزاد جهان بین، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی،  در بیست و دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان غربی با بیان اینکه امسال وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه به 78 درصد کاهش می‌یابد، گفت: در شرایط کنونی به جایی رسیدیم برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تا چندماه حقوق اعضای هیات علمی و کارکنان خود را از ماحصل درآمد دانش محور پرداخت می کنند.

وی با اشاره به شکاف بین حقوق و درآمدهای شهریه تصریح کرد: اگر تنوع بخشی به منابع درآمدی دانشگاه آزاد اسلامی نبود، امروز این دانشگاه سرپا نبود، چرا که شهریه اصلاً جوابگو نیست.

جهان بین با اشاره به نمونه هایی از اقتصاد دانش بنیان در برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: در شرکت دانش بنیان نگین بذر دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان بیش از 35 نوع بذر تولید می‌شود که با همت این دانشگاه امسال 200 میلیون بذر در این شرکت تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: جوهر مورد استفاده در خودکارهای تولید داخل، وارداتی است که این جوهر در حال حاضر در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان تولید می شود. 56 میلیون چاقو در طول سال در کشور استفاده می‌شود که از این میزان تنها 12 درصد در داخل کشور تولید می‌شود که 7 درصد آن مربوط به زنجان است و در حال حاضر شرکت های دانش بنیان این واحد دانشگاهی با استفاده از سیستم های نوین در راستای تولید چاقوهای با کیفیت و متنوع گام بر می‌دارند، همچنین اقداماتی در زمینه تولید انواع گل ها در گرگان انجام می شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به روند افزایش دانشجو در دانشگاه در حالی که دانشگاههای دیگر کاهش دانشجو را تجربه کردند، افزود: در سال 93 یک میلیون و 800 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل بودند که با روند کاهشی در سال 97 به کمترین میزان خود در حدود 837 هزار دانشجو رسید.

وی تصریح کرد: در طول سال های اخیر و از سال 97 به این طرف، با افزایش 400 هزار نفری دانشجویی که امسال به 500 هزار افزایش نیز می رسد، به عدد یک میلیون و 250 هزار دانشجو رسیدیم که افزایش قابل توجهی است و البته موفقیت اتفاقی نیست و دهها تدبیر در سایه لطف الهی در این کار مؤثر بوده است.

 جهان بین تاکید کرد: فروش املاک و دارایی های دانشگاه برای امورات روزمره و پرداخت حقوق هنر نیست، بلکه خیانت است و املاک دانشگاه فقط برای تبدیل به احسن و سرمایه‌گذاری مولد می تواند به فروش برسد.

وی با بیان اینکه کیفیت تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه های مختلف در طول سال های اخیر افزایش پیدا کرده است، گفت: پیش دفاعی که دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌دهد و سخت گیری که می شود، حتی در دانشگاه های دولتی هم نیست.

جهان‌بین خاطرنشان کرد: در راستای افزایش کیفیت، تا پایان امسال همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با اساتید حق التدریس به پایان می‌رسد و همکاری استادان در این دانشگاه در قالب 3 گروه اساتید اعضای هیات علمی تمام وقت، هیات علمی وابسته و دستیاران آموزشی خواهد بود.

وی با بیان اینکه پیاده سازی طرح هیات علمی وابسته و دستیاران آموزشی، کیفیت آموزش در دانشگاه آزاد اسلامی را بهبود می‌بخشد، عنوان کرد: دانشگاه ابزارهای نظارتی علمی خود را نیز به وسیله این طرح تشدید، نظام مند و تقویت می‌کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تلفیق تئوری و عرصه و نیز افزایش مهارت افزود: تاسیس دانشکده های تعلیم و تربیت اسلامی در جوار مدارس و دانشکده های مهارت و کارآفرینی در همین راستا بوده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی های دانشگاه آزاد اسلامی در راستای افزایش اقبال دانشجویان برای ادامه تحصیل در این دانشگاه و پاسخگویی به دغدغه والدین در خصوص اشتغال فرزندانشان پس از پایان تحصیل گفت: طرح پویش طرحی دانشجومحور در راستای تقویت توانمندی و کارورزی دانشجویان در ارتباط با صنعت است که در حال حاضر در نتیجه این طرح، نیروهای ماهرتری برای صنعت تربیت می‌شوند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر دو مقوله منزلت و معیشت خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر به فضل الهی اقدامات جدی در حوزه معیشت و مسکن همکاران انجام شده است، این در حالی است که این دانشگاه نه تنها یک ریال بودجه دولتی دریافت نمی کند، بلکه بخشی از مطالبات آن توسط بنیاد شهید تاکنون پرداخت نشده است.  

جهان بین در پایان روند رو به رشد و پیشرفت دانشگاه آزاد اسلامی را مرهون فعالیت های تمام اعضای هیات علمی و کارکنان این دانشگاه دانست و افزود: اظهار نظرهای  غیرمنصفانه و سازمان یافته مانع رشد و پیشرفت این دانشگاه نخواهد شد.

انتهای پیام/