شهرخبر

کابل در اعلامیه سالروز استقلال از انگلیس: به روابط سالم با کشورهای منطقه و جهان بر اساس شریعت اسلامی معتقدیم

هیئت حاکمه افغانستان در اعلامیه‌ای به مناسبت سالروز استقلال از انگلیس اظهار داشت کابل به روابط سالم با کشورهای منطقه و جهان بر اساس شریعت اسلامی معتقدیم.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، هیئت حاکمه افغانستان امروز (شنبه 28 مرداد) به مناسبت صد و چهارمین سالروز استقلال این کشور از استعمار انگلیس نوشت شکست انگلیس‌ها و پس از قشون سرخ و تجزیه اتحاد شوروی و بعداً شکست نیروهای آمریکایی و ناتو نشان داد افغانستان کشوری تسخیر ناپذیر است و مردم آن مسلمانان قوی، متحد و عاشق استقلال هستند.

اطلاعیه با تأکید بر اینکه مردم افغانستان هرگز قصد آسیب رساندن به کشورها و ملت‌های دیگر را نداشته و ندارند، افزود: امارت اسلامی متعهد به پاسداری از ارزش‌های دینی، عقیده، اندیشه و فرهنگ خویش است و به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد غرور و ارزش‌های ما را دست کم بگیرد و علیه آن خدعه و نیرنگ نماید.

هیئت حاکمه افغانستان در ادامه می‌افزاید: امارت اسلامی به عنوان یک نظام مستقل و مشروع به روابط سالم با کشورهای منطقه و جهان بر اساس شریعت اسلامی معتقد است و همان‌طور که هرگز قصد ظلم و آسیب رساندن به کسی را نداشته، از دیگران نیز آرزو دارد که چنین سیاستی را اختیار نمایند که در آن خیر و فلاح همه نهفته است.

در سال  1919 میلادی، افغانستان و انگلیس برای پایان دادن به جنگ سوم «افغان‌-انگلیس»، پیمان «راولپندی» را در شهر «لاهور» پاکستان به امضا رساندند.

براساس این پیمان، انگلیس که تا آن زمان قیمومیت سیاست خارجی افغانستان را به عهده داشت، استقلال کامل این کشور را به رسمیت شناخت.

انتهای پیام/