شهرخبر

سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان برای دانش‌آموزان اتباع هزینه می‌کنیم

سالانه 10 هزار میلیارد تومان برای دانش‌آموزان اتباع هزینه می‌کنیم

رییس امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور گفت: در سال ۳۳۵ میلیون دلار معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان برای دانش‌آموزان اتباع و ۵۲۷ دلار معادل ۱۵ میلیون تومان برای هر دانش‌آموز اتباع هزینه ‌می‌شود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهدی فیاضی؛ رئیس امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش درباره وضعیت تحصیل اتباع در ایران اظهار کرد: راهبرد نظام برای اتباع حاضر در ایران تألیف شده و چند اولویت مهم مثل تکریم دانش‌آموزان اتباع و نخبه‌پروری در بین دانش‌آموز اتباع دارد.

رئیس امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه پنج درصد از آموزش و پرورش کشور و 22 هزار کلاس درس در خدمت اتباع است، اظهار کرد: در سال 335 میلیون دلار معادل 10 هزار میلیارد تومان برای دانش‌آموزان اتباع و 527 دلار معادل 15 میلیون تومان برای هر دانش‌آموز اتباع هزینه ‌می‌شود.

فیاضی ادامه داد: سالانه حدود 17 میلیون یورو از نهادهای بین‌المللی برای دانش‌آموزان اتباع دریافت می‌کنیم که رقم پایینی است؛ این در حالی است که کشوری مثل ترکیه به اروپا گفته است اگر سالانه پول پرداخت نکند مرزها را باز می‌گذارد تا اتباع حاضر در این کشور وارد اروپا شوند اما در ایران نه‌تنها اینگونه نیست بلکه هیچ تبعیضی بین دانش‌آموزان ایرانی و اتباع وجود ندارد.

وی در برنامه تلویزیونی پرسشگر افزود: نهادهای بین‌المللی 88 مدرسه در کشور ساخته‌ا‌ند که 23 مدرسه دیگر هم در حال ساخت است، در سال 1400 دولت قبل 150 میلیارد تومان از نها‌دهای بین‌المللی کمک گرفت که این رقم را در سال 1401 به 1000 میلیارد تومان رساندیم که تاکنون 600 میلیارد تومان از آن اعلام وصول شده است.

رئیس امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش درباره مدارس خارج از کشور گفت: در داخل ایران 11 مدرسه بین‌الملل داریم که اکثرا غیر دولتی هستند در خارج از کشور 75 مدرسه داریم که دولتی، غیر دولتی و از راه دور هستند و در 35 کشور حضور دارند. در سال‌های گذشته تعداد و جمعیت‌ این مدارس 49 درصد کاهش داشته و 33 مدرسه تعطیل شده اما در سال قبل 15 درصد دانش‌آموزان این مدارس بیش‌تر شده است. دانش‌آموزانی که در مدارس خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند فرزندان شبکه‌جهانی ایرانی‌های خارج از کشور، کارداران ایرانی و جمعیت دوستداران ایران هستند.

فیاضی می‌گوید: دانش‌آموزان خارج از کشور دو مطالبه دارند اول تقویت هویت اسلامی و ایرانی در مدارس و دوم مدرسه و برنامه درسی بین‌الملل و دو زبانه شدن که در تمام سالیان گذشته این موضوع مورد غفلت واقع شده است و مدارس خارج از کشور ما تک زبانه هستند. البته در دولت سیزدهم دو زبانه شدن مدارس خارج از کشور در اولویت قرار گرفت.

وی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش به دنبال منافع کادر خودش است، بیان کرد: معلم‌های خارج از کشور در سال‌های قبل مطالبه‌‌هایی دارند که به دنبال وصول آن هستیم اما چون رقم مطالبات بسیار بالاست (حدود 2 هزار میلیارد تومان) و از سال 85 تا 97 بدهکار هستیم پرداخت‌ها مشکل شده است.

رئیس امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش درباره مدارس خارج از کشور با بیان اینکه مدارس ایرانی خارج از کشور رسالت‌شان تقویت شبکه جهانی ایرانی‌ها است، تاکید کرد: مدارس خودگردان بیایند از آموزش و پرورش مجوز بگیرند در غیر این صورت تعطیل می‌شوند و مدرک تحصیلی آن‌ها تایید نمی‌شود.

انتهای پیام/