مانع از «خنجر از پشت» به روسیه توسط ناتو می شویم

ویکتور خرنین روز جمعه در کنگره بین المللی ضدفاشیسم در مینسک خاطرنشان کرد: امروز کشور برادر ما روسیه در حال انجام عملیات ویژه علیه نئونازیسم در اوکراین است و بلاروس از آن در مقابل «خنجر از پشت» توسط ناتو حفاظت می کند.

اسپوتینک گزارش داد، وی افزود: بلاروس اقدامات زیادی برای مقابله با شکل‌گیری مجدد نازیسم و گسترش نئوفاشیسم و حفظ قهرمانی های مردم شوروی سابق در جنگ جهانی دوم انجام داده است.

به گزارش ایرنا، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس پیشتر از آغاز تحویل سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی روسیه به کشورش خبر داده و گفته بود: قدرت برخی از آن‌ها سه برابر قوی‌تر از بمب‌های اتمی استفاده شده در هیروشیما و ناکازاکی در سال ۱۹۴۵ توسط ایالات متحده است.

استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس، نخستین اقدام مسکو در ارسال این کلاهک‌ها به خارج از خاک روسیه از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است. تسلیحاتی با بردی کوتاه‌تر و کم‌قدرت‌تر نسبت به دیگر سلاح‌های هسته‌ای که می‌تواند در میدان جنگ مورد استفاده قرار گیرد.

پوتین در ماه مارس (اسفند / ‌فروردین) با اشاره به استقرار سلاح‌های اتمی ایالات متحده در کشورهای اروپایی طی چندین دهه، اعلام کرد که با مستقر شدن سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس موافقت کرده است.

ایالات متحده از تصمیم پوتین انتقاد اما اعلام کرد که قصد ندارد موضع خود را در قبال سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک (راهبردی) تغییر دهد.

لوکاشنکو گفته که استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی روسیه در بلاروس، به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر متجاوزان احتمالی عمل خواهد کرد.

بلاروس با سه کشور عضو ناتو یعنی لیتوانی، لتونی و لهستان هم مرز است.