شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#روسیه#ارتش

افزایش فعالیت هواپیماهای راهبردی آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه و چین

یک مقام اطلاعاتی ارتش روسیه با اشاره به پیچیدگی اوضاع سیاسی-نظامی جهان، گفت: آمریکا با استقرار نیروها و تجهیزات نظامی راهبردی خود در کشورهای آسیا و اقیانوس آرام، از آنها برای بازدارندگی روسیه و چین استفاده کرده و امنیت منطقه را بی‌ثبات می‌کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، دریاسالار "ایگور کوستیوکوف"، رئیس اداره اطلاعات اصلی ستاد کل نیروهای مسلح روسیه معتقد است که وضعیت نظامی و سیاسی در جهان گرایشی ثابتی به سمت پیچیدگی پیدا کرده است.  به گفته وی، این وضعیت، در نتیجه تشدید "سیاست سلطه طلبی" ایالات متحده و متحدانش بوجود آمده است. 

این مقام نظامی روس امروز در یازدهمین کنفرانس مربوط به امنیت بین‌المللی در مسکو گفت: «هدف از این سیاست حفظ سلطه و تمایل به دستیابی به برتری استثنایی از سوی غرب به هر وسیله ممکن، به ویژه از طریق قدرت نظامی، تحریم، تهدید و مداخله در اوضاع و فرآیندهای داخلی منطقه است.»

به عقیده وی، در نتیجه این اقدامات مخرب، سیستم ثبات استراتژیک در جهان تقریباً به طور کامل نابود شده است.

کوستیوکوف افزود: ایالات متحده عمدا در تلاش است تا کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام را در مقابل روسیه و چین قرار دهد. آمریکا بزرگترین گروه نظامی متشکل از 400 هزار نیرو و همچنین یک هزار فروند هواپیما و 130 کشتی از جمله هشت زیردریایی هسته‌ای حامل موشک‌های بالستیک و شش ناو هواپیمابر را در این منطقه مستقر کرده است که این میزان 60 درصد از تعداد کل نیروهای مسلح ایالات متحده در خط مقدم است.

در عین حال، کوستیوکوف با اشاره به اینکه منطقه آسیا و اقیانوسیه علیرغم مناقشه نظامی در اوکراین از چشم روسیه دور نمانده است، تاکید کرد که این توجه به دلیل تمایل به توسعه همکاریهای متنوع با شرکای خارجی و مسئولیت حفظ ثبات در این منطقه است.

افزایش فعالیت هواپیماهای استراتژیک آمریکایی در نزدیکی مرزهای روسیه و چین

ایگور کوستیوکوف در کنفرانس امنیت بین‌المللی مسکو گفت: در نزدیکی مرزهای روسیه و چین، فعالیت هواپیماهای بمب افکن استراتژیک ایالات متحده به طور قابل توجهی تشدید شده است. این نوع هواپیماها در طول سال جاری 77 سورتی پرواز انجام شده که در حال حاضر بیشتر از کل سال 2022 است. شدت پروازهای شناسایی استراتژیک آمریکا نیز افزایش یافته است. طی دو سال گذشته، بیش از 20 درصد رشد داشته و به 920 سورتی پرواز در سال رسیده است.

این مقام ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: کاخ سفید به طور مداوم منطقه اقیانوس آرام را با تسلیحات آمریکایی پمپاژ می کند. ارزش کل قراردادهای مربوطه در طول 7 سال گذشته به 86 میلیارد دلار رسیده و در حال حاضر بیش از 36 درصد از کل صادرات تسلیحاتی ایالات متحده به این منطقه سرازیر می شود.

وی همچنین یادآور شد که ایالات متحده با استفاده از تهدید به تحریم و باج خواهی، کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام را مجبور می کند در درگیری نظامی در اوکراین جانب واشنگتن را بگیرند. آمریکایی‌ها همچنین بدین طریق مانع از توسعه همکاری نظامی-فنی روسیه با ویتنام و هند می شوند.

قصد ایالات متحده برای استقرار موشک‌های مافوق صوت در ژاپن 

ایگور کوستیوکوف، در ادامه سخنرانی خود یادآور شد که ایالات متحده قصد دارد دو تیپ مجهز با موشک های مافوق صوت و کروز دوربرد در منطقه آسیا و اقیانوس آرام ایجاد کند. وی گفت: پنتاگون در حال آماده کردن خود به منظور  استقرار در سال 2028 در منطقه آسیا-اقیانوسیه دو تیپ  چند رشته‌ای است که قادر به انجام حملات نظامی با سلاح های دقیق دوربرد، از جمله موشک‌های مافوق صوت با برد 5.5 هزار کیلومتر و موشک‌های کروز استقرار زمینی تاماهاوک با برد پرتاب 2.4 هزار کیلومتر هستند.

به گفته وی، واشنگتن قصد دارد این تسلیحات خود را در جزیره ژاپنی ای.او (Io) مستقر کند. این جزیره در 1.2 هزار کیلومتری جنوب توکیو در مجمع الجزایر کادزان قرار دارد.

این مقام نظامی روس یادآور شد، ایالات متحده همچنین شبکه‌ای از اتحادهای منطقه‌ای تحت کنترل خود برای مهار روسیه و چین سازماندهی کرده است. دقیقا چنین اقداماتی از سوی طرف آمریکایی است که کره شمالی را به ایجاد نیروهای بازدارندگی استراتژیک خود سوق داده است. 

انتهای پیام/