شهرخبر

دبیرکل خانه کارگر: رقابت و مشارکت بالا اساس انتخابات است/ از کارگران برای ثبت‌نام در انتخابات دعوت کردیم

دبیرکل خانه کارگر: رقابت و مشارکت بالا اساس انتخابات است/ از کارگران برای ثبت‌نام در انتخابات دعوت کردیم

علیرضا محجوب گفت: از همه کارگران دعوت به شرکت و ثبت‌نام در انتخابات مجلس کردیم تا انتخابات را به نفع کارگران و کشاورزان هدایت دهیم و امیدواریم این افراد تایید شوند.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر و نماینده ادوار مجلس امروز (23 مردادماه) در گفت‌وگویی تلویزیونی، درباره حضور نخبگان در به وجود آوردن یک مجلس مطلوب، با بیان اینکه مجلس باید یک کانون کوچک‌شده از مردم باشد و نظرات مردم را منعکس کند، گفت: نخبه یعنی همه مردم ایران؛  امروز نخبگی در آئین‌نامه انتخابات نخبگی به تحصیلات منحصر شده درحالی که ما بزرگانی داشتیم که تحصیلاتشان از دیپلم فراتر نرفت اما کسی نمی‌تواند نخبگی آنها را زیر سوال ببرد؛ مرحوم سرحدی زاده که در تشکیلات ما بود و 14 سال زندان را در زمان طاغوت تجربه کرده بود یا مرحوم عسگراولادی یا مرحوم عالی‌نسب که مغز متفکر اقتصادی بود از جمله این افراد بودند. 

 

محجوب با بیان اینکه من همواره در ادوار گذشته معترض بودم و می‌گفتم کسی که می‌تواند رای دهد باید بتواند کاندیدا باشد، گفت: جامعه یک طرفه، ریزش رای را خواهد داشت و این مشارکت را به حداقل سیر می‌کند و سیر مشارکت حداکثری یعنی شناخت تواناترین‌ها از بین توده مردم. بستر رقابتی و بسترسازی در این مسیر یعنی همه افرادی که حرف و نظر برای شنیدن دارند شرکت کنند و اینکه نشان دهند مجلس در رأس امور است.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه هرکس قانون را رعایت نمی‌کند دچار فساد شده است و قانون اساس فرهنگ ماست و مجلس جایگاه این موضوع است و اگر انتخابات رقابتی باشد مردم چشم و گوشان به مجلس خواهد بود، اظهار داشت: مجلس نهادی‌ترین پدیده ماست که از 1286 شمسی تا امروز سابقه دارد و از زمان صدور فرمان مشروطیت از سوی مظفرالدین شاه مهم‌ترین نهاد بوده و امام خمینی هم مجلس را رأس امور دانستند؛ یعنی این موضوع را جدی می دانستند

نماینده سابق مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: رقابت اساس انتخابات است و احزاب که متأسفانه امروز مظلوم واقع شدند باید رقابت را داغ کنند؛ احزاب عامل رقابت‌اند و ما باید به جای صد و خورده‌ای حزب، چند حزب قوی می‌داشتیم. ایران از نظر حزبی قوی‌ترین کشور است و از زمان قبل از مشروطیت احزاب تشکیل شدند و در همان زمان دو حزب قدرتمند حضور داشت. 

وی با بیان اینکه متاسفانه عده‌ای احزاب را تشکیلات غیرقابل اتکا معرفی کردند درحالی‌که اگر احزاب بودند، امروز کار شما در رقابتی کردن فضا راحت‌تر بود، گفت: باید بدانیم که بسیاری از مشکلات اقتصادی، مشکلات طبقه کارگر و تنگی معیشتی و تورم و گرانی‌ها، سبب می‌شود که لابلای حرف های سیاسی مشکلات آنها گفته نشود درحالی‌که اگر حزب خوب وجود داشت، مطالبات آنها را پیگیری می‌کرد. 

محجوب درباره علت تأکید رهبر انقلاب بر مشارکت مردم و مخالفت گروه‌هایی با مشارکت مردم و تأثیر آن در نتیجه یک انتخابات، گفت: امام در وصیت‌نامه شان تاکید بر انتخابات از طبقه مستضعف داشتند؛ رهبری هم بر دوری مسئولان از اشرافیت تأکید داشتند؛ وقتی حضور متقاضیان منحصر بر مدرک تحصیلی باشد، بسیاری از طبقات قدرت تحصیل نداشتد و همین سیر اشرافیت را آغاز می‌کند؛ البته نه اینکه همه تحصیلکردگان را اشرافی بدانیم اما این انحصار نوعی آغاز سیر اشرافیت است.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه دلسوزی برای محرومان با سر سفره اغنیا نشستن جور در نمی‌آید و ما مجلسی می‌خواهیم که از اشرافیت دور باشد و به جای بخش خصوصی برای فقرا ساز بزنند، خاطرنشان کرد: در مجلس اول همه جریانات رقابت می‌کردند و مردم خودشان فیلتر و گزینش خاص هستند و نباید سخت گرفت؛ ممکن است در انتخاب هم اشتباه صورت بگیرد. من معتقدم دایره رقابت هرچه وسعت پیدا کند رای مردم اضافه می‌شود. در انتخابات اگر مجریان و ناظران دست از پا خطا کنند، بسیاری چیزها را از دست دهیم.

وی رقابت و مشارکت بالا را اساس انتخابات دانست و اعلام کرد: ما از همه کارگران دعوت به شرکت و ثبت‌نام کردیم تا انتخابات را به نفع کارگران و کشاورزان هدایت دهیم و امیدواریم این افراد تایید شوند. 

نماینده ادوار مجلس درباره شاخص‌های انتخاب کاندیدا، اظهار داشت: جامعه به واسطه قطبی شدن ثروت موجب افزوده شدن فقرا شده و میدان باید برای فقرا و طعم فقر چشیدگان باز شود. ما در این جریان مروج خط خاصی نیستیم  و دوستداران فقرا در هر سمتی باشد باید آن را حمایت کرد. طعم فقر چشیده اگر به مجلس رود، نیمی از مشکلات حل می‌شود. 

دبیرکل خانه کارگر ادامه داد: همه نمایندگان درصدد این معنا باشند که در جهت اعتلای ایران عزیز  بکوشند و دشمنان ایران را دشمن خود بدانیم.

وامدار بودن نمایندگان به گروه‌های سیاسی نکته دیگری بود که محجوب به آن اشاره داشت و گفت: هزینه‌های انتخابات و تبلیغات زیاد شده و همین موجب وامداری به ثروتمندان می‌شود. اگر احزاب حضور داشتند، می توانستند چتر خود را باز کنند و افراد را معرفی کند و با حمایت از طبقه محروم، احزاب کارگری این افراد را وارد مجلس کنند. 

وی افزود: حدود 66 درصد  هزینه‌های جامعه با کسانی است که در سه دهک ممتاز واقع شدند؛ وقتی این قدرت  هزینه کنندگی وجود دارد، در انتخابات هم این دهک ها وارد می‌شوند و هزینه می‌کنند. انجمن‌های فسادستیز همچون تشکل آقای توکلی در جامعه ما کم هستند و بخشی از مبارزه با فساد برعهده احزاب است. 

نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه ما هر محدودیتی را در قانون انتخابات باید کم می‌کردیم و دایره انتخاب شوندگان امروز کوچک شده است، درباره بهترین ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: دوره پنجم یکی از بهترین ادوار مجلس بود چراکه فضای مجلس رقابتی بود و مسائل در کمیسیون‌ها خوب پخت و پز می‌شد و اگر فضای مجلس رقابتی باشد، مصوبات درست بررسی می‌شود و مجلس وظایف خود را منزه انجام می‌دهد. 

محجوب درباره شفافیت آراء و سفرها و دریافتی‌های نمایندگان گفت: شفافیت آراء آرزوی ماست و آرائی که نمایندگان می‌دهند علنی است و هیئت رئیسه هر لحظه تصمیم بگیرد می‌تواند آراء را اعلام کند و آراء مخفی شاید در هر دوره نهایت 5 بار در تصمیمات خاص باشد و خوب است هربار آراء منتشر شود و این تصمیم با هیئت رئیسه است.

وی افزود: سفرهای نمایندگان در کمیسیون‌های خاص که وجوه سیاسی یا اقتصادی خاص دارد اتفاق می‌افتد؛ آن بخشی که جنبه تشریفاتی دارد باید محدود باشد؛ البته سفر جزو مقتضیات مجلس است اما آنچه جنبه کاری دارد هم باید هزینه‌ها را کم کرد. حقوق نمایندگان هم تعریف شده اما نماینده‌ها هزینه‌های متعددی دارد که جزو وظایفش است. من در این دوره مجلس نیستم اما نباید نقد را به این سمت برد بلکه باید به کارآیی مجلس نقد کرد.

نماینده سابق مردم تهران درباره سلفی وکلای دوره دهم مجلس با موگرینی در مراسم تحلیف حسن روحانی گفت: این چیزها گذشته است و آن افراد و موگرینی هم الان بر سر کار نیستند که بخواهیم درباره‌شان حرف بزنیم؛ البته من شخصاً مخالف بودم اما با بزرگ کردن آن مسئله هم مخالف بودم. 

محجوب درباره برجام هم توضیح داد: برجام قانون بود و حتی جناحی که مخالف برجام بود در مجلسی که آن را تصویب کرد، کثرت داشت. من تصور می‌کنم این موضوع جزو سیئات مجلس نبود و دولت آمریکا هم چون برجام را خوب نمی‌دانست از آن بیرون آمد. 

وی در پایان با بیان اینکه تأکید ما طرفداری از کشاورزان و کارگران است و ترکیب جوانتر را برای مجلس می‌پسندیم، گفت: مجلس جای کسانی است که در حوزه خودشان تخصص داشته باشند همچون مرحوم سرحدی‌زاده و مرحوم عسگراولادی که در کارشان تخصص داشتند؛ تخصص با مدرک دسته بندی نمی‌شود و انتخابات مجلس باید جوری صیانت شود که یک مجلس تخصصی سرکار بیاید؛ اقشاری که از صندوق قهر کردند را باید با صندوق رای آشتی داد و این را باید مجریان انتخابات جدی بگیرند. این انتخابات با بقیه انتخابات‌ها تفاوت دارد و این تفاوت را باید درک کرد و از همه توانمان برای پایش آزادی استفاده کنیم. کسی از آزادی نترسد چراکه آزادی محل ترس نیست.

انتهای پیام/