شهرخبر

اقبال جوانان به کرسی نمایندگی/ ثبت نام انتخابات مجلس تاکنون دو برابر دوره قبل است

اقبال جوانان به کرسی نمایندگی/ ثبت نام انتخابات مجلس تاکنون دو برابر دوره قبل است

ششمین روز از مرحله ابتدایی نام‌نویسی از متقاضیان داوطلبی نمایندگی مجلس در حالی سپری می‌شود که تا ظهر امروز ۳۲۳۱۸ نفر مجموعاً پیش‌ثبت‌نام کرده‌اند؛ این عدد، دوبرابرِ مجموع ثبت‌نام‌های ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی است.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، بنابر اصلاحیه جدید قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌بایست قبل از انجام مرحله ثبت‌نام از داوطلبان(که در گذشته انجام می‌گرفت)، یک‌مرحله پیش‌ثبت‌نام نیز انجام بگیرد.

این ثبت‌نام اولیه و یا همان پیش‌ثبت‌نام از داوطلبین نمایندگی مجلس دوازدهم از روز دوشنبه 16 مرداد کلید خورده و تا 22 مرداد به‌صورت الکترونیکی ادامه داد.

به‌گفته ناظران و کارشناسان سیاسی این اقدام (انجام پیش‌ثبت‌نام) با استقبال خوبی مواجه شده؛ به‌نحوی که تا عصر امروز 32318 نفربرای حضور در خانه ملت اعلام آمادگی و مدارک هویتی خود را ثبت کرده‌اند.

مجلس شورای اسلامی دارای 290 کرسی است و بر اساس این آمار که تا ساعت 14 امروز اعلام شده، حدود 111 نفربرای هر کرسی نمایندگی اسم نوشته‌اند. به‌طور متوسط روزانه حدود 5000 نفر پیش‌ثبت‌نام خود را انجام دادند.

تعداد ثبت‌نام‌ داوطلبان در یازده دوره قبلی به شرح زیر است:

اولین دوره انتخابات مجلس: 3هزار و 748 نفر

دومین دوره انتخابات مجلس: هزار و 590 نفر

سومین دوره انتخابات مجلس: هزار و 994 نفر

چهارمین دوره انتخابات مجلس: هزار و 276 نفر

پنجمین دوره انتخابات مجلس: 5هزار و 361

ششمین دوره انتخابات مجلس: 6هزار و 852

هفتمین دوره انتخابات مجلس: 8هزار و 167 نفر

هشتمین دوره انتخابات مجلس: 7هزار و 595 نفر

نهمین دوره انتخابات مجلس: 5هزار و 382

دهمین دوره انتخابات مجلس: 12هزار و 123 نفر

یازدهمین دوره انتخابات مجلس: 16هزار و 033 نفر

به این ترتیب پیش‌ثبت‌نام برای مجلس دوازدهم، قبل از پایان مهلت نام‌نویسی‌ها دو برابرِ مجلس یازدهم شده و به‌عبارت دیگر، آمار نام‌نویسی اولیه برای این مجلس از میزان نصف مجموع ثبت‌نام‌های ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی نیز بیشتر شده است.

آمار تفکیکی نیز حاکی از اقبال جوانان برای حضور در ساختمان بهارستان است؛ افراد 40 الی 50 سال 36 درصد و 50 الی 60 سال نیز 20 درصد از متقاضیان انتخابات مجلس دوازدهم را تشکیل می‌دهند.

ششمین روز از مرحله پیش‌ثبت‌نام مجلس دوازدهم در حال سپری شدن است و امکان نام‌نویسی برای داوطلبان و متقاضیان تا ساعت 18 روز یکشنبه 22 مرداد ادامه خواهد داشت.

مسئولان ستاد انتخابات کشور اعلام کرده‌اند که این زمان قابل تمدید نیست و از متقاضیان خواسته‌اند بارگزاری اطلاعات خود را به روز و ساعات پایانی موکول نکنند. ثبت‌نام اصلی نیز از 27 مهرماه تا 3 آبان‌ماه انجام خواهد گرفت.

به گزارش تسنیم، متقاضیان داوطلبی نمایندگی مجلس باید به درگاه keshvar.moi.ir مراجعه کنند و وارد لینک ثبت‌نام شوند.

انتهای پیام/