شهرخبر

تشدید لحن ضد آلمانی حزب حاکم لهستان در مبارزات انتخاباتی

تشدید لحن ضد آلمانی حزب حاکم لهستان در مبارزات انتخاباتی

حزب محافظه کار قانون و عدالت لهستان لحن ضد آلمانی خود در مبارزت انتخاباتی را تشدید کرده و برلین را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "دی ولت"، حزب حاکم قانون و عدالت لهستان لحن ضد آلمانی خود را در مبارزات انتخاباتی تشدید کرده است.

یاروسلاو کاچینسکی، رئیس PiS ادعا می کند که آلمانی ها می خواهند دونالد تاسک را در لهستان جاسازی کنند تا دارایی های کشورش را خصوصی کنند و بفروشند. حزب حاکم ملی-محافظه‌کار مدت‌هاست که به تاسک حمله کرده و ادعا می‌کند که او به نمایندگی از آلمان عمل می‌کند.

به این ترتیب در آغاز مبارزات انتخاباتی در لهستان، حزب حاکم ملی-محافظه کار قانون و عدالت PiS لحن ضد آلمانی خود را تشدید کرد. همزمان با انتخابات پارلمانی 15 اکتبر، لهستانی ها قرار است در یک همه پرسی در مورد چهار سوال اصلی تصمیم گیری کنند. اولین سوال این خواهد بود: آیا از فروش شرکت های دولتی حمایت می کنید؟ این را یاروسلاو کاچینسکی، رئیس PiS در یک کلیپ ویدیویی منتشر شده در روز جمعه اعلام کرد. وی همچنین گفت: آلمانی ها می خواهند "دونالد تاسک" را در لهستان جاسازی کنند تا دارایی های لهستان را خصوصی کنند و بفروشند.

دونالد تاسک، نخست وزیر سابق لهستان و رئیس سابق شورای اتحادیه اروپا، رهبر بزرگترین حزب مخالف لهستان، پلتفرم مدنی لیبرال-محافظه کار (PO) است. حزب حاکم عدالت و توسعه لهستان مدت‌هاست که به تاسک حمله کرده و اینگونه القا می‌کند که او از طرف آلمان عمل می‌کند.

دولت لهستان در ابتدا اعلام کرد که می خواهد مردم در همه پرسی موازی با انتخابات پارلمانی به سیاست مهاجرت اروپا رأی دهند. PiS می خواهد سؤالات باقی مانده برای همه پرسی را در روزهای آتی اعلام کند.

همچنین لهستان اخیرا مجددا بر لزوم دریافت غرامت جنگ جهانی از آلمان تاکید کرده است.

برلین تاکنون درخواست لهستان برای دریافت غرامت 1.3 تریلیون یورویی (1.43 تریلیون دلاری) به خاطر اشغال نازی‌ها را رد کرده و تاکید دارد که این مساله مدت‌ها قبل حل شده است.

مارچین پسداچ، رئیس دفتر سیاست بین‌الملل در دفتر رئیس‌جمهور لهستان چندی پیش در مقاله‌ای به روزنامه فایننشال تایمز گفت: ما با برلین و مسکو به یک شیوه متمدنانه متفاوت رفتار می‌کنیم. وقتی در خصوص دریافت غرامت از آلمان موفق شویم، گام بعدی می‌تواند طرح موضوعی مشابه با روسیه باشد.

مطالبه غرامت به یکی از جنبه‌های کلیدی سیاست خارجی لهستان تحت رهبری حزب حاکم راست‌گرای "قانون و عدالت" تبدیل شده است. برلین اعلام کرده که مسئولیت اخلاقی جنایات نازی‌ها را می‌پذیرد و به پرداخت مستقیم به بازماندگان هولوکاست ادامه می‌دهد اما تاکید دارد که دیگر ادعاهای مالی در دهه 1950 میلادی حل شده‌اند. با این حال، ورشو تاکید دارد که جماهیر شوروی برای فرار از زیر بار مسئولیت این رویداد، مبلغ اندک و ناچیزی پرداخت کرده است.

ورشو اکتبر سال گذشته یادداشت رسمی درباره مطالبه غرامت به برلین ارسال کرد. آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان در آن زمان گفته بود دلیلی وجود ندارد که کشورش همین مطالبه را از روسیه نداشته باشد.

انتهای پیام/