هشدار قانونگذار آلمانی درباره گسترش جنگ اوکراین در اروپا

اشتفن کوتره عضو پارلمان آلمان هشدار داد که حمایت برلین از اوکراین ممکن است که بروز یک جنگ گسترده‌تر در اروپا منجر شود.

کوتره از حزب آلترناتیو برای آلمان پنجشنبه در مصاحبه‌ای با نشریه آلمانی «دویچلند کوریر» گفت: ارسال سلاح [به اوکراین] اشتباه است. این جنگ ما نیست. ما باید از آن دور بمانیم و ابتکارات صلح را اشاعه دهیم.

وی افزود: ارسال تسلیحات یک خطای بزرگ است زیرا بر آتش جنگ می‌دهد و باعث می‌شود که مردم یکدیگر را بکشند. این مساله تبعات مرگباری دارد.

کوتره گفت: اینکه آلمان تسلیحات به کی‌یف می‌دهد و نیروهای اوکراینی را در خاک خود آموزش می‌دهد بدان معنی است که متاسفانه برلین از اصل بی‌طرفی دور شده است. ما اکنون در «منطقه خاکستری» جنگ هستیم.

این نماینده آلمانی تاکید کرد: این خطر فزاینده وجود دارد که آلمان و کل اروپا به این مناقشه کشیده شود. به همین دلیل، ارسال تسلیحات آخرین کاری است که باید انجام دهیم.

کوتره اظهار کرد که اگر اقدامات برخی اعضای ناتو از جمله انگلیس و آمریکا نبود توافق صلح میان اوکراین و روسیه مدتها پیش حاصل می‌شد.

وی گفت که تحریم‌ها علیه روسیه غیرقانونی بوده و بیش از آنکه به مسکو آسیب برساند به برلین ضرر زده است و آلمان چاره دیگری جز احیای همکاری با روسیه در زمینه انرژی ندارد.

این قانونگذار آلمانی یادآوری کرد: اکنون قیمت برق گران شده است و شهروندان و شرکت‌های صنعتی مجبور هستند برق را با بهای گزافی خریداری می‌کند. سیاست تحریم روسیه اساسا اشتباه است.

حمایت آلمان از اوکراین باعث ایجاد شکاف در میان شهروندان این کشور شده است. بخش زیادی از مردم آلمان با ارسال تانک و جنگنده به اوکراین مخالف هستند.