شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ترکیه#قره باغ#وزیر خارجه

اعتراف ترکیه به ایفای نقش در جنگ قره باغ

اعتراف ترکیه به ایفای نقش در جنگ قره باغ

ایسنا نوشت: وزیر خارجه کنونی و رئیس پیشین سرویس اطلاعاتی ترکیه عنوان کرد که این نهاد نیروهایی را در جنگ قره‌باغ از دست داده است.

 «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه که پیش‌تر به مدت ۱۳ سال رئیس سازمان اطلاعات ملی این کشور بوده است، به نقش آنکارا در جنگ دوم قره‌باغ در سال ۲۰۲۰ اشاره کرد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه پیش از نشست شورای امنیت ملی این کشور، مدالی به فیدان به دلیل خدماتش به عنوان رئیس سازمان اطلاعات ملی اهدا کرد.

فیدان در حین دریافت این مدال عنوان کرد: من این مدال را از طرف دوستانم که حین اجرای دستوراتم در لیبی، قره‌باغ، سوریه و عراق شهید شدند، دریافت می‌کنم.

رسانه روسی نوشته اظهارات فیدان حاکی از نقش ترکیه در درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان است که باعث مرگ هزاران نظامی و صدها غیرنظامی شد.

تردید درخصوص نقش آنکارا در جنگ دوم قره‌باغ به سال ۲۰۲۰ بازمی‌گردد. در آن زمانی برخی از گزارشات به همراه برخی مقامات آمریکایی و فرانسوی اشاره کردند که ترکیه به آذربایجان برای راه‌اندازی این درگیری کمک کرده‌اند.

روزنامه کامارسانت روسیه نیز به نقل از منابع نظامی و دیپلماتیک آنکارا را به کمک به باکو از طریق ارسال تسلیحات و حتی جنگده‌هایی از سوریه و لیبی متهم کرده بود.

311311