شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#انتخابات#مجلس#انتخابات مجلس#دولت

نوری قزلجه: جناح اقلیتی حاکم دنبال انسداد قانونی در مسیر حضور نخبگان و فرهیختگان در انتخابات مجلس دوازدهم است

نوری قزلجه: جناح اقلیتی حاکم دنبال انسداد قانونی در مسیر حضور نخبگان و فرهیختگان در انتخابات مجلس دوازدهم است

عصرایران نوشت:هدف اصلی پیش ثبت نام این بود که عده ای ثبت نام نکنند. اینگونه اقدامات باعث پایین آمدن مشارکت در انتخابات می شود دولت و حاکمیت می خواهند با مشارکت حداقلی به نفع خودشان نتیجه بگیرند.

غلامرضا نوری قزلجه در مورد پیش ثبت نام از دواطلبین دوازدهمین دوره انتخابات مجلس، گفت: اگر به سیر قانونگذاری اصلاحیه ای که در مورد قانون انتخابات مجلس صورت گرفت و فراز و نشیب های زیادی هم داشت توجه کنیم متوجه می شدیم تعمدی در کار بود که این اصلاحیه انجام شود. هدف مهمی را این اصلاحیه دنبال می کرد و اصلاح قانون و تغییرات کاملا هدفمند بود این اصلاحیه ضرر انتخابات، مشارکتی و رقابتی بودن آن است.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اکثر موادی که اصلاح شده است برخلاف مصالح نظام و مشارکت حداکثری است. یکی از این موضوعات بحث پیش ثبت نام بود و اینکه تصویب آن به صورت خیلی عجیب و غریب پیش رفت و برای اینکه این موضوع به ثبت نام و این هفته برسد موادی از قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس زیر پا گذاشته شد

وی ادامه داد: این مصوبه یعنی موضوع پیش ثبت نام بدون انگیزه سیاسی نیست شاید هم مزیت هایی داشته باشد ولی هدف اصلی پیش ثبت نام این بود که عده ای ثبت نام نکنند متاسفانه با توجه به باب شدن یکسری بداخلاقی های که در فضای سیاسی کشور و بویژه در انتخابات ها باب شده است سخت است که افراد شش الی هفت ماه مانده به انتخابات خودشان را در معرض این موضوعات قرار دهند بویژه افراد کارکشته ای که دارای سابقه و پیشینه سیاسی هستند، زحمت کشیده اند، سرمایه اجتماعی دارند و خدمتی را انجام دادند سخت است که از شش الی هفت ماه مانده به انتخابات بیایند در این فضاهای رقابتی قرار گیرند.

وی ادامه داد: کسانی که این ماده را در قانون آوردند می دانستند احتمال دارد چه طیف های با این پیش ثبت نام، دچار تردید شوند و عمدتا طیفی که مقابل طیف حاکم در دولت و مجلس است را هدف قرار دادند جریانی همانند جریان اصلاحات و اعتدال هدف بود که حتی المقدور ثبت نام نکنند بویژه افرادی هدف بود که شاید برای خارج کردن انها از گردونه رقابت دلایل محکمی هم نبود و خارج کردن انها هزینه داشت و برای اینکه از این هزینه ها فرار کنند و جناح حاکم،رقبا را حذف کنند راهکار پیش ثبت نام را به عنوان راهکار سیاسی انتخاب کردند.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس با بیان اینکه جناح اقلیتی حاکم دنبال انسداد قانونی در مسیر حضور نخبگان و فرهیختگان در انتخابات مجلس دوازدهم است ، تاکید کرد: افرادی که این ماده را طراحی کردند و با اصرار آن را تصویب کردند در بعضی جاها هم نتیجه می گیرند و تعداد افرادی که قابلیت و شایستگی بالای دارند و اگر در مجلس حضور یابند موثر خواهند بود را برای حضور در مجلس آینده به اقلیت می رسانند تا جناح خودشان حاکم باشد. البته فقط بحث چهره های ملی نیست بلکه در همه حوزه ها افرادی هستند که می توانستند در انتخابات حضور داشته باشند و باعث مشارکت مردم شوند و اتفاقا اقبال خوبی از انها می شد و می توانستند بیایند مجلس و کشور را کمک کنند. و این افراد با این روند دیگر حضور پیدا نمی کنند.

وی تاکید کرد: با اصرار زیاد و ترفندهای مختلف این ماده را آوردند. البته باید برای مقابله با چنین ترفند سیاسی یک حرکت سیاسی انجام داد چنین افرادی که هدف این قانون بودند که در انتخابات حضور پیدا نکنند اگر اقدام به پیش ثبت نام کنند ترفند این افراد خنثی می شود. آمدن این افراد و حضور آنها موثر است و تمام افرادی که احساس می کنند که این توانمندی را دارند که بیایند مجلس و کشور را کمک کنند اگر ثبت نام کنند بهتر است و بخشی از این شگردو حیله جریان حاکم را خنثی می کنند.

نوری قزلچه گفت: اینگونه اقدامات باعث پایین آمدن مشارکت در انتخابات می شود دولت و حاکمیت که قرار است انتخابات را اجرا و نظارت کنند یکدست و خالص شده است و می خواهند با مشارکت حداقلی به نفع خودشان نتیجه بگیرند. هدف جریان حاکم و اقلیت این است که افراد نتوانند تصمیم بگیرند و در انتخابات حضور پیدا کنند اما اینجا تصمیم با عقلا قوم است که چه تصمیمی بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: با ثبت نام در انتخابات می توان بخشی از این مسیر را مسدود کرد. نباید اجازه دهیم مسیر جمهوریت مسدود و همچنین مسیر حضور مردم و جریانات سیاسی مختلف نیز محدود شود.

۲۱۶۲۱۷