شهرخبر

گزارشی از پاسخ به یک توطئه/

تجارت دریایی، قربانی نظامی‌گری آمریکا/ رزمایش سپاه، پاسخی به ادعاها درباره جزایر سه‌گانه بود / جزایر خلیج فارس ناموس ملت ایران است

1

«چه غلط‎های عجیب و غریبی... خلیج‌فارس خانه ماست، شما به خلیج خوک‌های خود بپردازید.» این بخشی از سخنرانی رهبر انقلاب خطاب به آمریکایی‌ها در سال ۹۶ بود که تحرکاتی را در خلیج‌فارس انجام داده بودند.

به گزارش مشرق، «چه غلط‎های عجیب و غریبی... خلیج‌فارس خانه ماست، شما به خلیج خوک‌های خود بپردازید.» این بخشی از سخنرانی رهبر انقلاب خطاب به آمریکایی‌ها در سال ۹۶ بود که تحرکاتی را در خلیج‌فارس انجام داده بودند. حالا هم دوباره آمریکا برای بازگرداندن شرایط ویژه از دست رفته خود در منطقه غرب آسیا و سرخط کردن کشورهای عربی، تحرکات جدیدی را در خلیج‌فارس شروع کرده است.

چندی پیش بود که وزیر دفاع آمریکا در واکنش به فعالیت‌های ایران در تنگه هرمز، دستور استقرار یک ناوشکن و جنگنده‌های بیشتری در خاورمیانه داد و همچنین معاون سخنگوی پنتاگون با ادعای تلاش کشتی‌های نیروی دریایی ایران برای تسلط بر کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز و خلیج عمان اعلام کرد: با توجه به این تهدید مستمر و در هماهنگی با شرکا و هم‌پیمانان خود، وزارتخانه تمام تلاش خود را به افزایش حضور و توانایی ما در نظارت بر آب‌های مستقیم (تنگه هرمز) و اطراف کار معطوف می‌کند.

البته به نظر می‌رسد مأموران اطلاعات آمریکا اکنون جنگ را به فضای عمومی کشانده‌اند و هدف اصلی آنها دستکاری افکار عمومی جهان علیه دشمنان واشنگتن است.

تجارت دریایی، قربانی نظامی‌گری آمریکا/ رزمایش سپاه، پاسخی به ادعاها درباره جزایر سه‌گانه بود / جزایر خلیج فارس ناموس ملت ایران است

در حالی که چند سال پیش، وقتی حزب‌ا... لبنان در جنگ ۳۳روزه با کمترین افراد و ساده‌ترین ادوات مخابراتی و نظامی توانست اسرائیل را با پیشرفته‌ترین تسلیحات نظامی به زانو دربیاورد، زنگ خطر برای غربی‌ها و حامیان اسرائیل به صدا درآمد و آنها متوجه شدند یکی از مزیت‌های گروه‌های غیردولتی و مردمی، انعطاف بالا در تغییر روندها و برنامه‌هاست چه برسد به دولت جمهوری اسلامی که در منطقه دست برتر را دارد.

حتی در همین زمینه مهدی محمدی، تحلیلگر مسائل امنیتی معتقد است: «دولت بایدن در حال اجرای یک راهبرد جامع در منطقه است. یکی از اجزای آن راهبرد تضمین عدم کاندیداتوری درآمد در انتخابات ۲۰۲۴ است. استقرار بیشتر نیروهای آمریکایی در خلیج‌فارس، برخلاف بیشتر تحلیل‌های رسانه‌ای برای این کشور محدودیت عملیاتی ایجاد خواهدکرد نه بسط ید یا افزایش تنوع گزینه‌ها. آمریکا در حال اجرای یک طرح چند وجهی جدید در منطقه است که برای نخستین بار در کنار ایران، دو مسأله جنگ اوکراین و انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا به آن شکل داده است. درباره ایران مهار بدون امتیازدهی اساسی، احیای آشوب‌ها و تقویت غربگرایان در انتخابات آتی‌ در دستور کار است.»

آنچه در ادامه می‌آید تحلیلی از عملیات سپاه در جزیره بوموسی و بازتاب‌های حساس آن است.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

رزمایش سپاه، پاسخی به ادعاها درباره جزایر سه‌گانه بود

تجارت دریایی، قربانی نظامی‌گری آمریکا/ رزمایش سپاه، پاسخی به ادعاها درباره جزایر سه‌گانه بود / جزایر خلیج فارس ناموس ملت ایران است

اسماعیل کوثری در خصوص رزمایش اقتدار نیروی دریایی سپاه که دیروز در جزیره بوموسی برگزار شد تاکید کرد: طبیعتا جمهوری اسلامی همان‌گونه که برای استقلال و تمامیت ارضی کشورهای دیگر احترام قائل است برای امنیت و استقلال مرزهای خود نیز ارزش بسیاری قائل است.

وی ادامه داد: برگزاری رزمایش اخیر نیز براساس یک‌سری اهداف تعیین‌شده برگزار شد و لذا می‌توان یکی از اهداف آن را پاسخ به ادعاهای مطرح‌شده از سوی کشورهای متاسفانه دوست در مورد جزایر ایرانی دانست و از سوی دیگر نشان‌دهنده آمادگی لحظه‌ای نیروهای ما است که قطعا این آمادگی بازدارندگی دارد.

کوثری افزود: بازدارندگی به این جهت است که دشمن متوجه می‌شود بی‌تفاوت نیستیم بلکه در مورد این‌گونه موضوعات و آب‌های سرزمینی خود حساس هستیم.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری چنین رزمایش‌هایی به‌جز استفاده از تجهیزات و سلاح‌ها در جهت ضربه‌زدن به اقدامات احتمالی دیگران علیه کشورمان برای این است که قطعا کشورهایی ازجمله امارات که هرازگاهی ادعاهایی درباره جزایر سه‌گانه مطرح می‌کنند بدانند جمهوری اسلامی آمادگی لحظه‌ای برای مقابله با تهدیدات احتمالی دارد.

کوثری تصریح کرد: متاسفانه این‌گونه کشورها به‌دلیل این‌که در گذشته مورد سلطه آمریکا، اروپا و صهیونیسم بودند رفتارهای این‌چنینی دارند.

کوثری با بیان این‌که این رزمایش‌ها نشان می‌دهد اگر کشوری قصد انجام اقدامی نابخردانه علیه جمهوری اسلامی داشته باشد اقدامات ما علیه آنها بسیار موثر خواهد بود و در نطفه به آنها ضربه لازم را وارد خواهیم کرد، گفت: در این رزمایش از سلاح‌ها و تسلیحات به‌روز استفاده می‌شود که بسیار دقیق صورت می‌گیرد. همانند تجربه‌ای که در جنگ هشت‌ساله دفاع‌مقدس، همچنین تجربه مدافعان‌حرم و مقابله آنها با داعش و... داشتیم که همگی نشان‌دهنده آمادگی ما در زمینه استفاده از تجهیزات و سلاح‌های به‌روز است.

وی ادامه داد: ازجمله تجهیزاتی که در رزمایش دیروز توسط نیروهای ما به کار گرفته شد موشک کروز غدیر و موشک‌هایی با برد ۶۰۰ کیلومتر بود که به‌این‌ترتیب اجازه دسترسی دشمن به ساحل کشورمان را ندهیم.کوثری تاکید کرد: در مجموع رزمایش سپاه پیام‌آور صلح و امنیت بود و این‌که اعلام می‌کنیم ما به‌دنبال درگیری نیستیم و با اقتدار از امنیت‌مان دفاع می‌کنیم. همچنین اقتدار و آمادگی کامل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را نیز می‌توان از دیگر پیام‌های این رزمایش عنوان کرد.

سردار شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح:

دشمنان نوک شمشیر نیروهای مسلح ایران ‌را ببینند/امنیت خلیج فارس و دریای عمان ‌به آمریکا چه مربوط است؟

تجارت دریایی، قربانی نظامی‌گری آمریکا/ رزمایش سپاه، پاسخی به ادعاها درباره جزایر سه‌گانه بود / جزایر خلیج فارس ناموس ملت ایران است

‌سردار شکارچی معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح ‌در بخشی از صحبتهایش در نشست خبری با اصحاب رسانه استان زنجان، به برگزاری رزمایش نیروی دریایی سپاه در آب‌های خلیج فارس اشاره کرد و گفت: کسانی که طمع تصاحب جزایر سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران را دارند و یا گوشه چشمی هرچند روانی به این جزایر دارند؛ نوک شمشیرمان را ببینند تا در محاسبات خود دچار اشتباه نشوند؛ رزمایش ما یک رزمایش معنادار است و پیام آن به کشورهای منطقه این است که برای برقراری امنیت خلیج فارس از وابستگی به بیگانگان خارج شوید؛ به ما اعتماد کنید و ماهم تضمین برقراری امنیت را در این آب‌ها می‌دهیم. به عبارت دیگر رزمایش‌های ما در خلیج فارس و دریای عمان بیشتر با هدف تقویت امنیت کل منطقه است.

وی با بیان اینکه شکوفایی اقتصاد در سایه امنیت رقم می‌خورد خاطرنشان کرد: این رزمایش‌ها با حداقل هزینه انجام می‌شود ولی خروجی آن بسیار زیاد است. بودجه نظامی آمریکا 800 میلیارد دلار و بودجه نظامی عربستان سعودی 57 میلیارد دلار در سال است؛ دورانی که یک کشتی با پرچم آمریکا از دریا عبور کند و کسی با آن کار نداشته باشد گذشته است.

سردار شکارچی ادامه داد: برگزاری این رزمایش راهبردی و منطقه‌ای علاوه بر تمرین و انتقال پیام به کشورهای دنیا، یک امیدآفرینی در داخل کشور است.

وی در ادامه تاکید کرد: امنیت خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند به آمریکا چه مربوط است؟ شما چه غلطی در اینجا می‌کنید؟ همه کشورهای منطقه قادر به برقراری امنیت در این آب‌ها هستند ولی سیاست آمریکا این است که راهزنان را پرورش می‌دهد، از آن طرف کشور ثالث را مقصر ناامنی می‌کند و به این ترتیب بهانه حضور در این آب‌ها را پیدا می‌کند و لشکرکشی می‌کند.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح کشورمان مطرح کرد: چرا باید منابع مسلمان توسط آمریکا غارت شود؟ چرا باید با نفت مسلمانان سلاح بسازد و مجدداً به کشورهای منطقه بفروشد؟ امروزه کدام سلاح‌ها بر سر مردم غزه و یمن می‌ریزد؟ آیا غیر از سلاح‌های آمریکایی و اروپایی است؟ جالب است همان‌ها ایران را مقصر دخالت در این کشورها می‌دانند.

وی در پایان به قدرت دفاعی کشورمان اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از قدرت دفاعی و امنیتی بسیار بالایی برخوردار است و دشمنان از این موضوع هراس دارند.

سردار شکارچی با اشاره به تنومند شدن نظام مقدس جمهوری اسلامی گفت: شرایط کنونی با شرایط 44 سال قبل متفاوت است و هر روز یک گام رو به جلو هستیم و دشمنان یک گام به عقب است. اما در جنگ روانی و جنگ شناختی توسط دشمنان انقلاب اسلامی این به صورت وارونه در افکار عمومی خصوصاً جوانان و نوجوانان القا می‌شود چرا که این قشر دوران قبل از انقلاب را ندیده و نتوانسته‌اند آن‌طور که باید درک کنند.

وی با اشاره به جهاد تبیین مد نظر مقام معظم رهبری گفت: اینکه رهبری مرتب بر جهاد تبیین تأکید دارند به این دلیل است که دستاوردها و واقعیت‌های انقلاب اسلامی، را نه در چارچوب اغراقی، بلکه در چهارچوب حقیقی را با گذشته مقایسه کنیم و حقیقت دشمنان را نیز در افکار کشور و حتی مجامع بین‌المللی به درستی بازگو و تبیین نماییم.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح کشورمان خاطرنشان کرد: یکی از تهاجم‌های بسیار سنگین و مهم در شرایط بسیار حساس، تحمیل جنگ هشت ساله بر کشور جمهوری اسلامی ایران بود، سلطه‌گران و زورگویان هم از شرق و غرب رژیم بعث را برای هجوم به نظام اسلامی تحریک کردند و حداقل 378 کشور از عراق حمایت کردند.

وی افزود: دیگر کشورها، عراق را از هر جنبه‌ای مورد حمایت قرار دادند و کوچک‌ترین مشکل اقتصادی برای رژیم بعث به وجود نیامد در صورتی همان کشورها فروش سیم‌خارداری که دامداران به دور دام‌های خود برای محافظت می‌کشند برای ما تحریم کرده بودند و آن را جزو ابزار نظامی می‌دانستند و گاهاً به دلیل نبود سیم خاردار و علامت‌گذاری، نیروها بر روی مین‌های خودی می‌رفتند. حتی برای تأمین کفش و کوله رزمندگان با مشکل مواجه بودیم و رزمندگان برای جابه جایی آرپی‌جی-7 از گونی برنج استفاده می‌کردند.

سردار شکارچی تشریح کرد: امروز پیشرفته‌ترین امکانات نظامی و دفاعی توسط جوانان دانشمند ایرانی تولید می‌شود و این پیشرفت دشمنان را شگفت زده کرده و سبب رنجش آنان دشمنان شده است؛ در تمامی عرصه‌ها اعم از پزشکی، نانو، فناوری‌های نوین و هسته‌ای از هر زاویه‌ای نگاه شود پیشرفت‌های بسیار خیره کننده و عظیم را شاهد هستیم.

سردار تنگسیری:

جزایر خلیج فارس ناموس ملت ایران است

تجارت دریایی، قربانی نظامی‌گری آمریکا/ رزمایش سپاه، پاسخی به ادعاها درباره جزایر سه‌گانه بود / جزایر خلیج فارس ناموس ملت ایران است

دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در حاشیه برگزاری «رزمایش اقتدار و پدافند دفاع مستحکم نیروی دریایی سپاه» که از صبح روز چهارشنبه با نام سردار شهید اسحاق دارا، در جزیره بوموسی، جزایر نازعات، تنب بزرگ و کوچک در خلیج فارس آغاز شد، اظهار داشت: جزایر خلیج فارس نگین درخشانی هستند که تا ابد بر تارک آب و خاک میهن اسلامی ما می درخشند.

وی افزود : جزایر خلیج فارس، ناموس ملت بزرگ ایران اسلامی هستند و ما فرزندان این ملت غیور موظف هستیم از نوامیس خود دفاع کنیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: امنیّت منطقه‌ خلیج‌ فارس منفعت مشترک کشورهای خلیج‌ فارس است؛ ما کشورهای خلیج‌ فارس منافع مشترکی داریم، ما با هم برادر و همسایه‌ایم، امنیت اینجا به نفع همه‌ی ما است؛ اگر خلیج فارس که سرشار از منابع غنی انرژی است، امن باشد، همه‌ ما و حتی همه جهان از ثمرات این امنیّت بهره مند می‌شوند.

سردار تنگسیری گفت: خلیج فارس متعلق به همه کشورهای این منطقه است و همه کشورها نسبت به حدود و ثغور جغرافیایی خود حساسیت دارند و ما هم در خصوص حفاظت و حراست از تمامیت سرزمینی میهن اسلامی، ذره‌ای کوتاهی نمی‌کنیم چرا که نسل‌های آینده ما را نخواهند بخشید، همانگونه قبل از انقلاب هم وادادگی هایی که اتفاق افتاده بود امروز مایه تأسف و تأثر ملت عزیز و شرافتمند ما را به همراه داشته است.

دریادار پاسدار تنگسیری با اشاره به اینکه کشورهای فرامنطقه‌ای نباید ثبات امنیت این منطقه حساس را با القاء توهمات تفرقه افکنانه دچار خدشه کند، تصریح کرد: کشورهای منطقه خیلی باید مواظب باشند و مدبرانه خود را از شر توطئه‌ها و نقشه‌های شوم تفرقه افکنانه کشورهای فرامنطقه ای باز بدارند، چرا که آنها به هیچ وجه خیرخواه ملت و دولتی نبوده و نخواهند بود و این موضوع تأسف آور در طول تاریخ جهان متأسفانه به کثرت تکرار و تجربه شده است.

نماینده مردم یزد در مجلس:

جای نظامیان آمریکایی‌ در خلیج‌فارس نیست

تجارت دریایی، قربانی نظامی‌گری آمریکا/ رزمایش سپاه، پاسخی به ادعاها درباره جزایر سه‌گانه بود / جزایر خلیج فارس ناموس ملت ایران است

محمدصالح جوکار در خصوص رزمایش سپاه و ادعاهای اخیر مطرح‌شده از سوی امارات در مورد جزایر ایرانی، گفت: تنب بزرگ و کوچک و بوموسی از جزایر بسیار راهبردی در منطقه استراتژیک غرب‌آسیا هستند و کشوری که این جزایر را داشته باشد، به معنی داشتن خلیج‌فارس و تنگه است، لذا این جزایر نقش کلیدی دارند، نه صرفا برای ایران بلکه برای همه دنیا و کشورهای فراملیتی هم حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: با توجه به نکات عنوان‌شده حفظ این جزایر به‌عنوان بخش لاینفک ایران اهمیت بسیاری دارد.

جوکار افزود: متاسفانه گاهی برخی کشورها به‌دنبال ترغیب دیگران، موضعگیری و ادعاهایی نسبت به این جزایر که در حوزه امنیتی ایران قرار می‌گیرد، مطرح می‌کنند.

نماینده مردم یزد در مجلس با بیان این‌که کشورهای دیگر باید توجه کنند امروز امنیت موجود در منطقه و حوزه خلیج‌فارس محصول تلاش‌های نیروی دریایی جمهوری اسلامی است تصریح کرد: این‌گونه رزمایش‌ها، هم برای مقابله با تهدیدات احتمالی برگزار می‌شود و هم پیام محکمی دارد که این جزایر جزو سرزمین ایران اسلامی است و بنابراین بهتر است دست از سیاسی‌کاری در منطقه بردارند.

جوکار با بیان این‌که منطقه خلیج‌فارس متعلق به ما و کشورهای همسایه است و ما باید خودمان با کشورهای همسایه امنیت آن را برقرار کنیم، تاکید کرد: در نتیجه جای کشورهای فرامنطقه‌ای نیز اینجا نیست و آنها باید از این منطقه بروند.وی خاطرنشان کرد: با انجام این‌گونه رزمایش‌ها نشان می‌دهیم اگر دشمن در هر جایی از آب‌های سرزمینی ما قصد تعرض داشته باشد پاسخ سخت و قاطعانه‌ای به آنها می‌دهیم.