شهرخبر

حسینی: رئیس‌جمهور تاکنون ۱۱ بار در مجلس حضور پیدا کرده/ تعامل خوبی بین دولت و مجلس وجود دارد

حسینی: رئیس‌جمهور تاکنون 11 بار در مجلس حضور پیدا کرده/ تعامل خوبی بین دولت و مجلس وجود دارد

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: رئیس‌جمهور تاکنون ۱۱ بار در مجلس حضور داشته و چهار جلسه مشترک بین دولت و مجلس داشته‌ایم؛ این جلسات می‌تواند مفید و موثر باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور عصر امروز در نشست با خبرنگاران طی سخنانی، اظهار داشت: رسانه‌ها امروزه جایگاه مهمی دارند و باید در کنار مدیران اجرایی دیده شوند و گاهی اوقات رسانه‌ها باید نقش بیشتری از مدیران داشته باشند.

وی افزود: ما در جنگ شناختی هستیم و رسانه‌ها نقش پررنگی دارند؛ دشمن در این جنگ سعی می‌کند افکار و رفتار را تغییر داده و یک ساختار را برهم بزند. رسانه در بالا بردن سطح سواد رسانه‌ای مردم و مقابله با تلاش‌های دشمن بسیار اهمیت دارد. دشمن در سال گذشته از قدرت رسانه استفاده کرد و سعی در عملیاتی کردن برخی اقدامات مد نظر خود پرداخت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور بیان کرد: هرچقدر آگاهی مردم بیشتر باشد، به نفع خود مردم و کشور است ولی در برخی کشورها، دولت‌ها می‌کوشند تا مردم از حقیقت آگاهی نداشته باشند.

حسینی گفت: اگر رسانه‌ها واقعیت‌های جامعه را بازتاب نکنند، کار مجریان و مدیران به سرانجام نمی‌رسد‌. دشمن تلاش می‌کند که مردم شیرینی اقداماتی که در کشور انجام می‌گیرد را نچشند و رسانه در این عرصه نقش مهمی دارد. رسانه‌ها به‌خوبی می‌توانند به سوالات و ایراداتی که دشمنان مطرح می‌کنند، پاسخگویی خوبی داشته باشند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: در دولت سیزدهم اقدامات متعددی انجام گرفته و با اینکه مشکلاتی فراوانی پیش‌پا بود، جلو رفتیم. دولت در ابتدا با گرفتاری‌هایی مواجه بود و بدون اینکه بخواهد فقط مشکلات را بیان کند، وارد میدان عمل شد و کارهای مهمی انجام شده و در حال انجام است.

حسینی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره لزوم جهاد تبیین گفت: حضرت زینب کبری(س) و امام سجاد(ع) پیام‌رسان کربلا بودند و پیام قیام امام حسین(ع) را به خوبی منتشر و منعکس کردند. این در حالی بود که دشمن می‌کوشد افکار را منحرف کند و رسانه‌ها باید رسالت خود را ایفا کنند.

حسینی با اشاره به اقدامات معاون پارلمانی رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما از روز اول آغاز بکارمان، با هماهنگی معاونت‌های پارلمانی کار را شروع کردیم. چندین مورد رأی اعتماد بعد از رأی اعتماد به کابینه در مرحله اول وجود داشت که با هماهنگی و تعامل با مجلس کار را پیش بردیم. اخیرا هم وزیر ورزش جابجا شد و امیدواریم وزیر جدید ورزش معرفی شده و از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

وی افزود: حداقل درباره 12 وزیر جمع‌آوری امضا برای استیضاح داشته‌ایم ولی با حضور وزرا در مجلس و ارائه توضیحات، این تعداد کاهش یافت و فقط دو استیضاح مطرح شد؛ یکی وزیر صمت و وزیر بهداشت. مباحث پیرامون وزیر بهداشت با حضور وی در کمیسیون و توضیحات حل شد و فقط آقای فاطمی‌امین بود که استیضاح شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور بیان کرد: ما تلاش داریم تمامی تذکرات کتبی نمایندگان را پاسخ دهیم و به بسیاری از تذکرات شفاهی نیز رسیدگی می‌کنیم. اخیرا مطرح شد که وزارت خانواده و زنان داشته باشیم که نمایندگان نظارت بیشتری بر این مسأله مهم داشته باشند؛ در حالیکه هم‌اکنون هم نظارت دارند و با در این‌باره با وکلای ملت گفتگو کرده‌ایم‌.

حسینی گفت: تعامل دولت با مجلس بی‌سابقه است و ارتباطات گسترده‌ای بین دو مجموعه وجود دارد و رئیس‌جمهور در سال اول دولت با مجامع نمایندگی استان‌ها دیدار و گفت‌وگو داشته‌ و تمامی نمایندگان مجلس با رئیس‌جمهور گفت‌وگو کرده‌اند‌. نمایندگان به اعضای دولت دسترسی دارند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و معاونین پارلمانی وزارتخانه‌ها در مجلس حضور می‌یابند و به سوالات پاسخ می‌دهند.

وی خاطر نشان کرد: رئیس‌جمهور تاکنون 11 بار در مجلس حضور داشته و چهار جلسه مشترک بین دولت و مجلس داشته‌ایم؛ این جلسات می‌تواند مفید و موثر باشد. نمایندگان در سفرهای استانی در کنار رئیس‌جمهور هستند و مباحث خود را مطرح می‌کنند‌.

معاون پارلمانی رئیس جمهور بیان کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون 500 جلسه با حضور وزرا و معاونین رئیس‌جمهور و نمایندگان در کمیسیون‌ها تشکیل شده است. ما در این زمینه نیز ارزیابی داریم و وزارتخانه‌هایی که بیشترین تعامل با مجلس را داشته‌اند را به دولت گزارش داده‌ایم‌.

حسینی بیان داشت: در دولت سیزدهم 90 لایحه به مجلس تقدیم شده و 137 مورد از قبل بوده که با 119 مورد از آنها موافقت کرده‌ایم. برخی از این لوایح نیز تبدیل به قانون و ابلاغ شده است. 87 درصد نظرات دولت درباره لوایح تأمین شده و به سرانجام رسیده است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره لایحه مهارت‌ورزی نیز بیان کرد: این لایحه در 6 ماده تقدیم مجلس شده و تدوین آن نیاز توسط وزارت دفاع بوده است. طبق این لایحه، فرد بعد از طی دوره گواهینامه‌ای دریافت می‌کند تا بعد از دوران سربازی هم برای وی مفید باشد. هم‌چنین یک صندوق مهارت برای اشتغال نیز برای کارکنان وظیفه در نظر گرفته شده تا از نیروهایی که آموزش می‌بینند حمایت شود و موجب انگیزه‌ای در سربازان فراهم خواهد کرد.

انتهای پیام/