شهرخبر

لیگ برتر ایران در آستانه انحلال!/ بمب های نقل و انتقالات چگونه به صدا در می آیند؟

منصور قنبرزاده نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال درباره وضعیت تیم های لیگ برتری به نکته هایی اشاره کرد که مطالعه اش خالی از لطف نیست:

*از ۱۶ باشگاه لیگ برتری فقط ۶ باشگاه مجوز حرفه ای دارند.

*اگر باشگاهی ۳ دوره نتواند مجوز حرفه ای بگیرد آن باشگاه طبق قانون باید منحل شود.

* دو باشگاه ما که در لیگ قهرمانان آسیا هستند زیان‌ده بودند اما  تضمین دادند تا این مشکل را حل کنند.

* اکثر تیم های لیگ برتری زیان‌ده هستند و هیچ درآمدی ندارند.

*دو تیم در لیگ برتر فقط درآمدزا هستند؛ آن هم چون شرکت های صنعتی حمایت می کنند نزدیک ۳۰۰میلیارد و تیم دیگر هم نزدیک ۱۰۰ میلیارد درآمد دارند.

***

سوالاتی که در این میان مطرح می شود بسیار واضح هستند؛ با این تعداد باشگاه های زیان‌ده و بی درآمد و به عبارت بهتر ورشکسته و داغان، ترکاندن این همه بمب نقل و انتقالاتی چگونه امکان پذیر است؟ منابع درآمدی این تیم ها از کجاست؟

باشگاه های لیگ برتری، اغلب نه تولید کننده بازیکن هستند نه منابع درآمدزایی مشخص دارند. باشگاه هایی از هر لحاظ مصرف کننده که حتی هزینه های جاری خود را از منابع دولتی دریافت می کنند برای به چنگ آوردن یک بازیکن در کوران نقل و انتقلات، حاضر به پذیرش هزینه های ۱۰۰ میلیاردی هستند اما این پول از کجا می آید؛ منشاء و مبداء آن از کجاست؟

از همه اینها مهمتر اینکه به دستور کنفدراسیون فوتبال آسیا، باشگاه هایی که درآمد ندارند و فارغ از چرخه حرفه ای گری فوتبال قرار گرفته اند، به زودی باید منحل شوند! در نتیجه دور نیست آن روز که لیگ برتر فوتبال ایران به زودی تنها با ۲ یا نهایتا ۳ تیم به راهش ادامه دهد که این داستان هم قطعا عملی نخواهد بود. برای رهایی از این ماجرای تلخ، چه راهکاری وجود دارد؟

فوتبالی که درآمد ندارد و باشگاه های به اصطلاح حرفه ای آن زیان ده هستند، چه آینده ای در آسیا خواهند داشت؟