شهرخبر

ثبت‌نام مقدماتی ۳۳۰ هزار زائر اربعین تاکنون در سامانه سماح

آغاز اجرای طرح توسعه گذرگاه زرباطیه برای اربعین

معاون امور عتبات و عالیات سازمان حج و زیارت: بر اساس آخرین آمار و اطلاعات دریافتی تاکنون ۳۳۰ هزار نفر به صورت مقدماتی با مراجعه به سامانه سماح این سازمان برای اربعین ثبت نام کرده اند.

به گزارش مشرق، معاون امور عتبات و عالیات سازمان حج و زیارت گفت: بر اساس آخرین آمار و اطلاعات دریافتی از آغاز نام نویسی زائران اربعین تاکنون ۳۳۰ هزار نفر به صورت مقدماتی (ثبت نام ناقص) با مراجعه به سامانه سماح این سازمان برای اعزام به کربلا در ایام اربعین حسینی ثبت نام کرده‌اند.

حمیدرضا محمدی اظهار داشت: از این تعداد تاکنون ۲۱۰ هزار نفر با پرداخت حق بیمه خود و تکمیل فرم‌های مربوطه ثبت نام قطعی خود در سامانه سماح را به انجام رسانده و مشکلی ندارند.

وی افزود: زائرانی که به صورت مقدماتی در سامانه سماح ثبت‌نام کرده، اما به هر دلیل تاکنون نتوانسته‌اند هزینه بیمه خود را پرداخت کنند باید هر چه سریعتر با مراجعه مجدد به سامانه سماح هزینه بیمه‌ای خود را پرداخت کنند تا شامل مزایای بیمه‌ای عمر و حوادث شوند.

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه از دیگر برنامه‌های در دست اقدام، برنامه ریزی برای امور گمشدگان و راهنمای زائران است، ادامه داد: از نظر ما زمانی ثبت نام زائران عازم اربعین کامل و شامل دریافت مزایای بیمه می‌شود که متقاضیان عازم سفر مراحل نام نویسی را به درستی انجام داده و بیمه خود را انتخاب کرده باشند.

محمدی از تمامی زائرانی که به سامانه سماح مراجعه کرده و اولین مراحل ثبت نام خود را انجام داده‌اند، خواست با مراجعه به این سامانه و تکمیل مراحل باقی مانده و پرداخت حق بیمه، نام‌نویسی خود را تکمیل کنند. ثبت نام کنندگان در سامانه سماح باید با دقت مشخصات فردی خود را ثبت کرده و زمان و مرز خود برای خروج از ایران و ورود به خاک عراق را مشخص کنند.

وی با تاکید بر اینکه مردم می‌توانند با ورود به این سامانه به صورت ۲۴ ساعت نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند، افزود: اکنون هیچگونه محدودیت زمانی برای ثبت نام در سامانه سماح اعلام نشده و مردم می‌توانند در این سامانه نام‌نویسی کنند.

محمدی در پاسخ به این سوال که برخی از زائران اربعین در تماس با ایرنا گله‌مند از کندی سرعت یا قطع بودن سامانه سماح هستند و این دسته از مردم چه باید بکنند، گفت: با توجه به کادر فنی متخصص و پشتیبان این سامانه در حال حاضر هیچ مشکلی برای ثبت‌نام وجود ندارد، زیرا که اگر مشکلی وجود داشت این تعداد نیز تاکنون نمی‌توانستند ثبت‌نام کنند.

منبع: ایرنا