شهرخبر

با از دست دادن بینایی، دلتان برای دیدن چه‌چیزی تنگ می‌شود؟/ نتایج جالب یک تحقیق

با از دست دادن بینایی، دلتان برای دیدن چه‌چیزی تنگ می‌شود؟/ نتایج جالب یک تحقیق

بهداشت نیوز نوشت: نتایج یک مطالعه مبتنی بر آمارگیری در ایلات متحده نشان می‌دهد بیشتر افراد در آستانه ۴۰ سالگی نگران سلامت بینایی خود می‌شوند و در واقع ۳۹ سالگی یک سن بحرانی برای افراد از نظر حس روانی مرتبط با بینایی محسوب می‌شود.

تا به حال از خود پرسیده‌اید که اگر بینایی خود را از دست بدهید بیشتر از همه دلتنگ دیدن چه چیزی می‌شوید؟ بر اساس نظرسنجی از ۲ هزار آمریکایی، مشخص شد که بیشتر افراد دلشان برای دیدن فرزندانشان (۲۶%)، صحنه‌های طبیعت (۲۳%)، حیوانات خانگی (۲۲%) و برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های مورد علاقه خود (۱۵%) تنگ می‌شود.

هنگامی که از این افراد پرسیده شد که کدام یک از حواس پنجگانه برای آنها مهم‌تر است، بینایی با ۷۷ درصد آرا در صدر فهرست قرار گرفته و حواس دیگر مانند شنوایی (۱۴٪)، لمس کردن (۶٪)، بویایی (۲٪) و چشایی (۱٪) بسیار عقب‌تر بودند.

با در نظر گرفتن این موضوع، جای تعجب نیست که ۶۵ درصد آرزو دارند از چشمان خود مراقبت بهتری داشته باشند، در حالی که ۵۸ درصد دیگر احساس می‌کنند که داشتن حس بینایی بدیهی است.

این مطالعه همچنین نشان داد که افراد معمولی ابتدا در ۳۹ سالگی نگران بینایی خود می‌شوند. اگرچه ۴۸ درصد از پاسخ دهندگان بینایی خود را خوب ارزیابی می‌کنند، اما اکثر آنها مراقبت از چشمان خود را آسان می‌دانند (۶۲٪)، زیرا آنها به بینایی خود اهمیت داده و به یک چشم پزشک خوب مراجعه و از یک برنامه روزانه مناسب پیروی می‌کنند.

طی این مطالعه مشخص شد بیشتر افراد هر ۱۵ ماه یکبار به چشم پزشک مراجعه کرده و ۴۵ درصد نیز معتقدند که مراجعه سالانه به چشم پزشک «بسیار مهم» است و در پنج سال گذشته به طور متوسط چهار بار به چشم پزشک مراجعه کرده‌اند.

گفتنی است از ۷۲ درصد از پاسخ دهندگانی که هرگز تحت عمل لیزیک قرار نگرفته‌اند، ۴۳ درصد اعلام کردند که اگر بینایی آنها کم شده باشد، از انجام این کار نمی‌ترسند. در مقایسه، ۳۵ درصد برای انجام این عمل ابراز تردید داشتند.

یکی از روش‌های انتخابی است که امروزه مورد مطالعه قرار گرفته و نشان داده شده است که ایمن و موثر با سطح بالایی از رضایت بیمار است. خوشبختانه عمل لیزیک دردناک نیست و عوارض این عمل بسیار نادر است.

۲۳۳۲۳۳