شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#عربستان#عربستان سعودی

عربستان با انکار مجدد حق ایران در میدان گازی آرش خواستار مذاکره شد

عربستان با انکار مجدد حق ایران در میدان گازی آرش خواستار مذاکره شد

وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای بار دیگر با انکار هرگونه حق جمهوری اسلامی ایران در میدان گازی آرش(الدره) در عین حال خواستار مذاکره برای ترسیم مرزهای آبی شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،در بیانیه وزارت خارجه سعودی ادعا شده که عربستان سعودی و کویت بار دیگر بر مالکیت کامل منابع طبیعی منطقه آبی تقسیم‌شده میان یکدیگر از جمله میدان الدره(آرش) تأکید می‌کنند.

وزارت خارجه سعودی مدعی شد که این میدان گازی صرفا در مالکیت عربستان و کویت است و فقط این دو کشور حقوق حاکمیتی برای استفاده از منابع آن را دارند.

این وزارت در این بیانیه همچنین از ایران درخواست کرده درباره مرز شرقی منطقه آبی تقسیم شده میان عربستان و کویت به عنوان یک طرف مذاکره‌کننده بر اساس قوانین بین‌المللی و اصول حسن هم‌جواری وارد مذاکره شود.

این در حالی است که جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه درحاشیه جلسه هیئت دولت درباره این میدان گازی تاکید کرد در این باره به کشور کویت اعلام کردیم که مانند سایر میادین مشترک این آمادگی را داریم تا از این میدان به صورت مشترک بهره بردای کنیم و آن را حق جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.

وی افزود: اگر کشور کویت علاقه‌ای به این همکاری ندارد، ما تکلیف خود را می‌دانیم و ذره‌ای از این موضوع کوتاه نخواهیم آمد.