شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#عربستان#ایران#کویت#ماست#مذاکره

عربستان و کویت خطاب به ایران: میدان گازی آرش حق مشترک ماست

عربستان و کویت خطاب به ایران: میدان گازی آرش حق مشترک ماست

ایسنا نوشت: عربستان و کویت ضمن دعوت کردن از ایران برای مذاکره درخصوص ترسیم مرزهای دریایی بار دیگر مدعی شدند که میدان گازی آرش حق مشترک این دو کشور است.

 وزارت خارجه این کشور بار دیگر مدعی شد که عربستان و کویت بر این مساله تاکید می کنند که مالکیت کامل میدان گازی آرش (الدره) تنها برای این دو کشور است.

وزارت خارجه عربستان در بیانیه ای تاکید کرد که حقوق و حاکمیت کامل این منطقه و بهره برداری از منابع آن تنها برای کویت و عربستان است.

در این بیانیه آمده است:

ادعاهای عربستان و کویت درحالی است که اخیرا جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست بررسی طرح‌ها و پروژه‌های میدان‌های مشترک نفت و گاز درباره میدان مشترک گازی آرش گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از حل و فصل دوستانه مسائل مرزی و دریایی با همسایگان پشتیبانی می‌کند.

وی ادامه داد: درباره بهره‌برداری از میدان‌های مشترک نفت و گاز همیشه راه مذاکره و تفاهم با همسایگان را در پیش گرفته‌ایم؛ درباره میدان آرش نیز ایران خواهان بهره‌برداری یکپارچه و مشترک است. با این حال چنانچه تمایلی به تفاهم و همکاری وجود نداشته باشد ایران تأمین حقوق و منافع و بهره‌برداری و اکتشاف از منابع یادشده را در برنامه قرار می‌دهد و هرگونه تضییع حقوق خود را برنمی‌تابد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری اخیر خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات مجدد مقامات کویتی مبنی بر اینکه این کشور بدون در نظر گرفتن نظرات و سهم ایران به فعالیت‌های خود در میدان گازی آرش ادامه می‌دهد، نظر ایران در این ارتباط چیست؟ گفت: در این ارتباط روز گذشته وزیر نفت مواضع و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرد.

کنعانی گفت: ما همواره از حل و فصل دوستانه مسائل مرزی و دریایی با همسایگان خود استقبال می‌کنیم و این رویکرد مورد حمایت ماست و به آن پایبند هستیم.

وی ادامه داد: در مورد استفاده از میدان گازی آرش همانطور که پیش از این نیز اعلام کرده‌ایم خواهان استفاده مشترک در بهره برداری از این میدان هستیم و در این زمینه آمادگی خود را برای با گفت‌وگو با طرف کویتی اعلام کردیم.

کنعانی در عین حال تصریح کرد: اگر احیانا تمایلی برای استفاده مشترک از این میدان در طرف مقابل وجود نداشته باشد طبیعی است که ایران حقوق و منافع خود را در اکتشاف و بهره برداری از این منابع مورد پیگیری قرار می‌دهد و این موضوع را در برنامه خود قرار داده است و هیچ گونه تضییع حقوقی در این زمینه را نمی‌پذیرد. ما موظف هستیم که از حقوق و منافع ملت ایران در عرصه‌های مختلف دفاع کنیم.

کنعانی تاکید کرد: همانطور که پیش از این گفتم ما در ارتباط با همسایگان بر ضرورت رعایت حسن همسایگی و حل اختلافات از طریق گفت‌وگو و رایزنی تاکید داریم و امیدواریم در این قضیه نیز بتوانیم در این چارچوب کار را دنبال کنیم.

کنعانی افزود: لازم است که اشاره کنم که در جریان مذاکرات وزیران امور خارجه ایران و کویت در حاشیه اجلاس عدم تعهد در آذربایجان این توافق نظر بین دو طرف ایران و کویت وجود داشت که این موضوع خارج از فضای رسانه‌ای و در چارچوب گفت‌وگوهای فنی و تخصصی میان دو کشور به پیش برود و در این چارچوب مباحث در این حوزه دنبال شود. ما معتقدیم که این مسائل باید در قالب گفت‌وگوهای فنی و تخصصی مورد بحث قرار بگیرد و مطرح کردن این مسائل در فضای رسانه‌ای کمک کننده نیست.

سخنگوی وزارت خارجه بار دیگر تاکید کرد: ما برای همکاری و گفت‌وگو در این زمینه با طرف کویتی آمادگی لازم را داریم.

311311