شهرخبر

درخواست هنیه از سید « حسن نصرالله» درباره اردوگاه عین الحلوه

اسماعیل هنیه در نامه‌ای به سید حسن نصرالله خواستار کمک در مورد وضعیت اردوگاه عین الحلوه شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس با ارسال نامه‌ای به «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان وضعیت اردوگاه فلسطینی عین الحلوه در لبنان را تشریح کرد.

بر اساس این نامه، حوادث ناگواری که در حال حاضر در اردوگاه عین الحلوه در حال وقوع است، منجر به جان باختن تعدادی از فرزندان فلسطین و مجروح شدن ده‌ها نفر از آن‌ها  شده است. همچنین تعدادی از خانواده‌ها به ناچار  به بیرون از اردوگاه آواره شدند.

اسماعیل هنیه از سید حسن نصرالله خواست تا برای آرام شدن اوضاع اردوگاه فلسطینیان کمک کند.

در این نامه آمده است: از حضرتعالی درخواست دارم تا برای توقف درگیری‌های جاری در اردوگاه عین الحلوه تلاش کنید  و اوضاع را به حالت قبل برگردانید. اطمینان خاطر و تاکید دارم که جنبش حماس نیز به امنیت و ثبات در این اردوگاه اهمیت می‌دهد و این اردوگاه همچنان صحنه بازگشت به فلسطین خواهد بود و سلاح‌های فلسطینیان فقط علیه دشمن صهیونیستی استفاده خواهد شد».

هنیه همچنین بر لزوم احترام به تصمیمات مقامات فلسطینی به ویژه کمیته اقدام مشترک فلسطینی و هماهنگی کامل با مقامات رسمی ذیربط لبنان در خصوص عدم توسل به تسلیحات، آتش بس نهایی و عقب نشینی اشاره کرد. حضور شبه نظامیان در  خیابان‌ها فرصتی برای کمیته تحقیق  جهت رسیدگی به جنایت‌هایی است که با هماهنگی برخی مقامات ذیربط انجام شده است.

درگیری‌ها در اردوگاه عین الحلوه در اطراف طرابلس در جنوب لبنان ازسرگرفته شد.

شبکه المیادین از درگیری مجدد میان جنبش فتح و گروههای افراطی در داخل اردوگاه عین الحلوه در حومه طرابلس لبنان خبر داد.

در پی درگیری‌های خونینی که از ابتدای هفته جاری در اردوگاه «عین الحلوه» آوارگان فلسطینی در منطقه صیدا واقع در جنوب لبنان آغاز شده، منابع سیاسی و دیپلماتیک فلسطینی اعلام کردند، آنچه که در این اردوگاه رخ داد تلاشی نافرجام از سوی گروه‌های تکفیری مسلح برای سیطره بر اردوگاه بود.

روزنامه الجمهوریه لبنان به نقل از منابع فلسطینی اعلام کرد که ترور «ابواشرف العرموشی» عضو ارشد جنبش فتح و همراهان وی یک جنایتِ از قبل برنامه‌ریزی شده بود. مهاجمان ابتدا تصور می‌کردند که انجام عملیات خرابکاریِ خائنانه در اردوگاه عین‌الحلوه کاری آسان است و مواضع جنبش فتح را در این اردوگاه هدف قرار دادند.

طرف‌های مربوطه در داخل و خارج اردوگاه عین الحلوه نگران آغاز موج تازه تنش‌ها در مرحله آینده هستند که با حوادث خشونت‌آمیزی چون انجام عملیات‌های ترور متقابل برای تکمیل تسویه حساب‌ها همراه خواهد بود؛ موضوعی که امنیت صیدا را تحت تاثیر قرار داده و تهدیدی ادامه‌دار برای جنوب لبنان خواهد بود.

از ابتدای هفته جاری اردوگاه «عین الحلوه» ویژه آوارگان فلسطینی که در منطقه صیدا در جنوب لبنان قرار دارد شاهد درگیری‌های خونین و مسلحانه بین گروه‌های افراطی با اعضای جنبش فتح بود که شماری کشته و زخمی برجای گذاشت. آنگونه که منابع فلسطینی گزارش می‌دهد تا این لحظه 15 نفر کشته و بیش از 50 تن نیز زخمی شده‌اند. بعد از ترور «ابواشرف العرموشی» عضو ارشد جنبش فتح در روز یکشنبه، تنش در اردوگاه عین‌الحلوه بالا گرفت.

اردوگاه عین‌الحلوه که طبق آخرین آمار بیش از 63 هزار آواره فلسطینی را در خود جای داده به دلیل گستردگی و حجم بالای جمعیت و وجود تونل‌های زیرزمینی بسیار پیچیده و نامنظم، بستر مناسبی را برای استقرار و تجمع عناصر و گروه‌های سلفی فراهم کرده است؛ به گونه‌ای که کنترل آن از عهده ارتش لبنان خارج شده است.

انتهای پیام/