شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#روسیه#اوکراین#کاخ سفید#شورای امنیت

اعتراف کاخ سفید به ضدحمله ناموفق اوکراین علیه روسیه

اعتراف کاخ سفید به ضدحمله ناموفق اوکراین علیه روسیه

ایسنا نوشت: سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت، ضد حمله اوکراین علیه روسیه "سرعتی آهسته‌تر از پیش‌بینی‌ها دارد اما با این وجود به صورت پایدار پیشرفت می‌کند."

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفتگو با وولف بلیتزر، مجری شبکه سی.ان.ان با پرسش درباره وضعیت حال حاضر ضدحمله‌ای که اوکراین در ماه ژوئن شروع کرد، مواجه شد. این مقام آمریکایی اذعان داشت، نتایج این ضدحمله تاکنون کمتر از حد انتظار بوده است.

کربی ادامه داد: "پیشروی آنها کند است و اول از هر چیز به شما خواهند گفت که در این ضد حمله با سرعت و وسعتی که تمایل داشتند پیشروی کنند پیشروی نمی‌کنند. فکر می‌کنم مهم است که به یاد داشته باشیم وقتی آنها به سمت خطوط دفاعی روسها حمله می‌کنند، روسها تا سه ردیف استحکامات دفاعی داشته و با مین گذاری‌ها نیز محافظت می‌شوند. اوکراینی در مواجهه با شلیک‌ها و گلوله بارانها رنج و زحمت واقعا زیادی دارند."

این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا ادعا کرد، "کی‌یف در حال کسب پیشرفت در میدان جنگ است هر چند که پیشرفتش تا حدی که مطلوب آنهاست، نیست. واشنگتن اطمینان حاصل خواهد کرد که آنها همه تجهیزاتی که لازم دارند را داشته باشند."

کربی در پاسخ به سوال این مجری درباره اینکه آمریکا چه موضعی نسبت به تلاش اوکراینی‌ها برای حمله به پایتخت روسیه دارد، مدعی شد، کاخ سفید به چنین حملاتی "کمک و آن‌ها را تشویق نمی‌کند" اما نهایتا این مقام‌های کی‌یف هستند که درباره هدفگیری حملات تصمیم می‌گیرند.

او اظهار کرد: مساله مربوط به پذیرش این حملات نیست. آنها مجبور به گرفتن تصمیماتی درباره نقاطی که برای حملاتشان باید هدف بگیرند و نقاطی که در آنها باید توانمندی‌های نظامی خود را صرف کنند، هستند. موضع ما این است که می‌خواهیم بر جنگ در داخل اوکراین تمرکز کنیم.

سازمان ملل هم مسکو و هم کی‌یف را به خاطرحملاتشان علیه شهرهای یکدیگر محکوم کرده است. دفتر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اخیرا حملات چند روز پیشی که اوکراین در مسکو انجام داد را محکوم کرد.

فرحان حق، معاون سخنگوی گوترش روز دوشنبه بعد از رهگیری شدن چند پهپاد توسط نیروهای روس بر فراز منطقه تجاری مسکو که باعث آسیب به چند ساختمان و مجروحیت یک نفر شد، گفت: "ما با هر گونه حمله به تاسیسات غیرنظامی مخالف هستیم و می‌خواهیم این حملات متوقف شوند."

مقام‌های روس اعلام کردند که روز سه شنبه یک حمله دیگر با پهپاد را در مسکو دفع کردند. این مقامها گفتند یکی از این پهپادها هدف مقابله با اختلالات الکترونیکی قرار گرفته و به یک ساختمان اصابت کرد.

هر چند سیاست اوکراین این بوده که معمولا مسئولیت حملات در آن سوی مرزهای ادعایی این کشور را تقبل نکند اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه در واکنش به حملات در مسکو ادعا کرد: "جنگ دارد به خاک روسیه بر می‌گردد."

میخائیل پودولیاک، یکی از دستیاران زلنسکی هم گفت، مسکو مایل به مشاهده یک "جنگ تمام عیار"‌ است و باید انتظار دیدن "حملات بیشتر با پهپادهای ناشناس، سقوط‌های بیشتر و نبردهای شهری بیشتر را داشته باشد."

311311