شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#اوکراین#وزارت خارجه#لهستان

احضار سفیر لهستان به وزارت خارجه اوکراین

احضار سفیر لهستان به وزارت خارجه اوکراین

وزارت خارجه اوکراین به علت صحبت‌های یکی از مقام‌های لهستان مبنی بر قدرناشناسی کی‌یف، سفیر این کشور را احضار کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سفیر لهستان در کی‌یف امروز سه‌شنبه به دنبال سخنان مارسین پرزیداچ، رئیس دفتر سیاست بین‌الملل رئیس‌جمهور لهستان مبنی بر ناسپاسی کی‌یف از کمک‌های ورشو، به وزارت امور خارجه اوکراین احضار شد.

کی‌یف و ورشو از زمان شروع جنگ اوکراین متحد یکدیگر بوده‌اند. رسانه‌های لهستانی به نقل از رئیس دفتر سیاست بین‌الملل رئیس‌جمهور این کشور، در مورد تمدید احتمالی ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی اوکراین به لهستان گزارش دادند و از کی‌یف خواستند تا برای کمک‌های ورشو قدردانی نشان دهد.

پرزیداچ اظهار داشت: آنچه امروز مهم است دفاع از منافع کشاورز لهستانی است.کی یف حمایت زیادی از ورشو دریافت کرده است و باید قدردان نقشی باشد که لهستان در ماه ها و سال های گذشته برای اوکراین ایفا کرده است.

وزارت خارجه اوکراین صحبت‌های پرزیداچ را غیر قابل قبول خواند و ادعای قدرناشناسی از کمک‌های لهستان ناصحیح است.

«اوله نیکولنکو» سخنگوی وزارت خارجه اوکراین گفت: در جریان دیدار (با سفیر لهستان)، تاکید شد که صحبت‌های درباره قدرناشناسی ادعایی اوکراینی‌ها برای کمک لهستان ناصحیح و غیرقابل قبول است.

وزارت خارجه لهستان از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد.

لهستان به عنوان همسایه غربی اوکراین کمک‌های مالی و تسلیحاتی بسیاری را به این کشور برای جنگ با روسیه ارائه داده و حتی پناهجویان اوکراینی زیادی را پذیرفته است.
 
از سوی دیگر در مورد ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی اوکراین توسط لهستان این توضیح لازم است که پنج کشور اروپای مرکزی از جمله لهستان می‌خواهند ممنوعیت اتحادیه اروپا بر روی واردات غلات از اوکراین دست کم تا پایان سال میلادی تمدید شود. این ممنوعیت قرار است روز 15 سپمتامبر منقضی شود.

نخست وزیر لهستان اوایل ماه گذشته میلادی اعلام کرد که حتی اگر اتحادیه اروپا با تمدید ممنوعیت موافقت نکند، ورشو ممنوعیت را در روز 15 سپتامبر رفع نخواهد کرد.  

این اظهارات به نوعی جنبه تبلیغات سیاسی نیز دارد چرا که انتخابات پارلمانی این کشور اواخر سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/