شهرخبر

بازگشت اردوغان به آغوش غرب خیال خام است/ ترکیه گمراه شده و روابطش با روسیه بر اساس اعتقادات ایدئولوژیک نیست

بازگشت اردوغان به آغوش غرب خیال خام است/ ترکیه گمراه شده و روابطش با روسیه بر اساس اعتقادات ایدئولوژیک نیست

ایسنا نوشت: یک پایگاه تحلیلی در یادداشتی درباره گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای اخیر مبنی بر پشت کردن دولت ترکیه به روسیه و بازگشت آن به آغوش آمریکا نوشته است که چنین عقیده‌ای کاملا به دور از واقعیت سیاسی و اصول روابط بین‌المللی امروز بوده و چنین احتمالی ضعیف است.

پایگاه تحلیلی "War on the Rocks" متخصص در زمینه تحلیل درباره استراتژی، دفاع و امور خارجی در یادداشتی، به روابط ترکیه و ناتو و وضعیت خوش‌بینی غالب در میان بسیاری از تحلیلگران درخصوص نشانه‌هایی از بهبود روابط آنکارا و غرب پرداخته است.

طبق این یادداشت، خوش‌بینی اغراق‌آمیز درباره «حتمی‌بودن بازگشت ترکیه به آغوش غرب» ناشی از دیدگاه سنتی و تاریخی است که بر درک مسیر روابط ترکیه از زاویه «قرن‌ها خصومت با روسیه» متمرکز است.

این پایگاه نوشته است: از این رو، این دیدگاه که «ترکیه برای دستیابی به توازن لازم به قدرت‌های غربی نزدیک می‌شود»، دیدگاهی است که با توجه به تغییراتی که در روابط بین‌الملل در حال رخ دادن است، و همچنین برداشت‌های متفاوت کشورها از منافع خود، غیرواقعی به نظر می‌رسد.

در این گزارش تاکید شده است که روابط روسیه و ترکیه بر اساس اعتقادات ایدئولوژیک شکل نگرفته است، بلکه بر اساس واقعیت‌های ژئوپلیتیکی پایه ریزی شده است که در نهایت ترکیه را یا به سمت روسیه سوق خواهد داد یا به سمت غرب و هم‌پیماناش در ناتو.

"War on the Rocks" در ادامه این یادداشت با ابراز تعجب نسبت به خوشبینی همیشگی بسیاری از تحلیلگران نسبت به احتمال بازگشت ترکیه به آغوش غرب، از این خوشبینی به «مغالطه فرزند ناخلف» تعبیر کرده است. «مغالطه فرزند ناخلف» اعتقاد افرادی را شامل می‌شود که می گویند علی‌رغم انحراف و تغییر محور ترکیه و دور شدن آن از غرب، اما در نهایت آنکارا به آغوش ناتو بازخواهد گشت.

طبق این گزارش، «مغالطه فرزند ناخلف» مبتنی بر این فرضیه است که ترکیه گمراه شده، اما مانند همیشه، دوباره به مسیرش بازخواهد گشت.

در این یادداشت همچنین تاکید شده است که تشبیه ترکیه به «فرزند ناخلف» با واقعیت سیاسی امروز فاصله زیادی دارد و کاملاً بیانگر ذهنیتی است که مردم را نسبت به تحرک نظامی روسیه به سمت اوکراین دچار تردید می‌کند.

این پایگاه تحلیلی در ادامه آورده است: هدف ترکیه امروز دستیابی به توان موازنه در برابر روسیه نیست، بلکه هدف این است که در نهایت متمایز و مستقل از متحدان غربی خود باشد.

"War on the Rocks" در پایان این یادداشت نوشته است: بنابراین می‌توان گفت که محاسبات اردوغان معقول‌تر به نظر می‌رسد و بازگشت ترکیه به سمت محور قدرت‌های غربی امروز کمترین احتمال است.

311311