شهرخبر

تورم مواد غذایی عامل کاهش مصرف گوشت در بین شهروندان آلمانی

تورم مواد غذایی عامل کاهش مصرف گوشت در بین شهروندان آلمانی

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که تعداد شهروندان آلمانی که در سال ۲۰۲۲ به دلیل تورم، مصرف گوشت و مواد پروتئینی را در وعده‌های غذایی خود کاهش داده‌اند نسبت به سال قبل از آن افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی"، بر اساس نتایج یک بررسی 11.4 درصد از آلمانی‌ها نمی‌توانستند حداقل یک روز در میان در سال 2022 یک وعده غذایی با گوشت، مرغ، ماهی یا جایگزین‌های گیاهی معادل آن را تهیه کنند. شبکه تحریریه آلمان با استناد به ارقام اداره آمار اتحادیه اروپا یورواستات گزارش داد که این رقم نسبت به سال 2021 0.9 درصد افزایش یافته است و تقریباً حدود 10 میلیون نفر تحت تأثیر این شرایط قرار گرفته اند.

بر اساس داده های یورواستات، نسبت افرادی که مجبورند رژیم غذایی خود را به این روش محدود کنند، به ویژه در میان والدین مجرد زیاد است. بر این اساس 19.3 درصد آن ها حداقل هر دو روز نمی توانند گوشت، ماهی یا یک وعده غذایی گیاهی معادل آن بخورند که تعداد آن ها 2.6 درصد بیشتر از سال 2021 است. 85 درصد از والدین مجرد در آلمان مادر هستند.

در این شرایط دیتمار بارتش، ریس فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان دولت فدرال را متهم کرد که هیچ کاری در برابر انفجار در قیمت مواد غذایی انجام نداده است . بارتش با بیان اینکه سوپرمارکت به بهشتی برای نقدینگی تبدیل شده است، افزود: هر چه قیمت ها بالاتر باشد، سهمیه ماکارونی با سس گوجه فرنگی بیشتر می شود. رهبر گروه پارلمانی جناح چپ خواستار تعلیق موقت مالیات بر ارزش افزوده بر مواد غذایی اصلی و کنترل قیمت‌های دولتی "مستمر" برای گروه‌های سوپرمارکت شد.

در این شرایط با توجه به آمار ضعیف اقتصادی و تورم، ریکاردا لانگ، رهبر حزب سبز در دولت ائتلافی آلمان هم خواستار انجام کارهای بیشتری برای اقتصاد شده است.

تنها حدود شش ماه پیش بود که ریکاردا لانگ در مقر حزب سبز ایستاد و سال 2023 را "سال حفاظت از آب و هوا" اعلام کرد. اما از آن زمان اتفاقات زیادی افتاده است. رابرت هابک، وزیر اقتصاد (سبزها) با قانون گرمایش نامطلوب خود، ابهام زیادی در کشور ایجاد کرده است. اقتصاد آلمان در حال ضعیف شدن است، تورم بر بسیاری از مصرف کنندگان سنگینی می کند و اقدامات فعالان آب و هوای موسوم به نسل آخر باعث خشم بخش بزرگی در جامعه شده است.

همانطور که بررسی های اخیر نشان می دهد پذیرش اقدامات حفاظت از آب و هوا و همچنین جنبش آب و هوا و محیط زیست در آلمان به سرعت در بین شهروندان کاهش یافته است. سبزها هم این را احساس می کنند. در حالی که آنها هنوز در ژوئیه 2022 از23 درصد حمایت مردمی برخوردار بودند یک سال بعد این حزب تنها 13 درصد پشتیبانی مردمی را دارند و در این شرایط بنابراین صداهای کاملاً جدیدی از رهبر حزب سبز در مصاحبه تابستانی ARD شنیده می شود.

وی در این مصاحبه گفت: ما به یک برنامه سرمایه گذاری جدید برای آلمان نیاز داریم. لانگ دو بار در ابتدای گفتگو بر این مسئله تاکید کرده و گفت: باید به سرعت به اقتصاد کمک کرد.

وی افزود: ما بسته ای را تنظیم خواهیم کرد که به اقتصاد کمک کند.

لانگ خواستار کاهش بوروکراسی، مهاجرت آسان تر کارگران ماهر، قانون چانه زنی جمعی فدرال و سرمایه گذاری بیشتر در زیرساخت های عمومی است. علاوه بر این، باید از مهاجرت شرکت های آلمانی جلوگیری شود.

وی با توجه به نظرسنجی های قوی حزب افراطی جایگزینی برای آلمان به وضوح در تلاش است تا اعتماد دولت را باز گرداند. لانگ تاکید کرد که ائتلاف موسوم به چراغ راهنمایی باید سیاست را از مرکز اجرا کند. وی افزود: من از همه از جمله حزب خود انتظار دارم که کشور را در اولویت قرار دهند..

فردریش مرز، رئیس حزب دموکرات مسیحی آلمان هم نسبت به خطر سقوط اقتصادی در کشورش هشدار داده و خواستار اقدامات متقابل از سوی دولت فدرال شد. مرز به خبرگزاری آلمان گفت: در اواسط تابستان، تعداد بیکاران افزایش یافت و تعداد ورشکستگی ها در نیمه اول سال 2023 نسبت به سال قبل 16 درصد بیشتر بود. علاوه بر این، تولید صنعتی در حال کاهش است.

رهبر حزب دموکرات مسیحی هشدار داد: آلمان در حال از دست دادن جایگه خود در صحنه رقابت است.

کارستن لینمان، دبیر کل منتخب حزب دموکرات مسیحی هم این انتقاد را وارد کرد که دولت فدرال در واکنش به کمبود کارگران ماهر، بیش از حد به مهاجرت از خارج متکی است. او به روزنامه های گروه رسانه ای فونکه گفت: دولت فدرال آلمان این اشتباه را مرتکب می شود که در درجه اول بر مهاجرت کارگران ماهر خارجی تمرکز می کند. به گفته وی دولت بزهکارانه پتانسیل داخلی را نادیده می گیرد.

انتهای پیام/