شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#آمریکا#برجام#دولت

کنعانی:

برجام محصول اعتماد ما به آمریکا نبود/ خط قرمز ایران در مذاکرات «منافع ملی» است

کنعانی

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برجام محصول اعتماد ما به آمریکا نبود و ادامه مذاکرات برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها و بازگشت مسؤولانه همه طرف‌ها به برجام مبتنی بر اعتماد دولت و ملت ایران به آمریکا نیست.

به گزارش مشرق، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (دوشنبه) نهم مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به سؤالات آنها درباره آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پاسخ داد.

وی با اشاره به برگزاری مراسم عزاداری سرو و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین به همه مسلمانان و شیعیان و محبان به آستان مقدس سیدالشهدا تسلیت گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در این ایام شاهد جلوه‌های باشکوهی از ارادت ورزی و عشق ورزی محبان سیدالشهدا بودیم که در ایران، منطقه و جهان با حضور پرشور و حماسی خود یک بار دیگر ایران و جهان را به حسینیه بزرگ عزاداری و عشق ورزی به ساحت مقدس سید الشهدا و مرام امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت تبدیل کردند و نشانگر غیرت دینی مسلمانان است که در هیچ شرایطی ارادت ورزی خود را به سیدالشهدا و آرمان آن حضرت را کنار نخواهند گذاشت

کنعانی بیان کرد: ملت ایران یک بار دیگر این حقیقت را متجلی کردند که ما ملت امام حسین هستیم و محرم و صفر است که اسلام را زنده نگهداشته و اراده الهی بر اعتلای فرهنگ قرآنی مکتب عاشوارست و ان‌شاءالله این مکتب با قیامت باقی خواهد ماند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره فایل صوتی لو رفته از رابرت مالی و بحث تحریم‌ها گفت: اینکه مالی در این فایل صوتی چه گفته مسؤولیت دولت آمریکاست که باید تبیین و روشنگری کند. ایران مذاکرات برجام و مذاکرات رفع تحریم‌ها را مبتنی بر مصالح ملی و منافع ملت ایران و به منظور احقاق حقوق حقه ملت ایران دنبال می‌کند و همواره اعلام کرده که خطوط قرمز ایران منافع ملی است و ایران در چارچوب خطوط قرمز و منافع اعلام شده آماده پیگیری روند گفت‌وگوها و جمع بندی مذاکرات است.

وی افزود: نگاه جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا واضح و روشن است. هیچگاه مبتنی بر اعتماد با دولت آمریکا گفت‌وگو و مذاکره نمی‌کنیم. برجام هم محصول اعتماد ما به آمریکا نبود و ادامه مذاکرات برای احیای برجام و رفع تحریم‌های ظالمانه و بازگشت مسؤولانه همه طرف‌ها به برجام مبتنی بر اعتماد دولت و ملت ایران به رژیم آمریکا نیست.

کنعانی خاطرنشان کرد: قرار بود برجام امضا و اجرا شود و نتیجه اجرای آن و پایبندی دولت آمریکا به تعهداتش می‌توانست مبنای یک اعتماد نسبی به دولت آمریکا باشد که دولت آمریکا در عمل این اعتماد نسبی را برای ملت ایران و دولت ایران ایجاد نکرد. در ادامه روند دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها علیه ملت ایران و بازگشت مسؤولانه و متعهدانه همه طرف‌ها از جمله آمریکا به برجام، ایران نه مبتنی بر اعتماد به دولت آمریکا بلکه مبتنی بر منافع ملی خود و مفاد مصرح در برجام گفت‌وگو می‌کند و مسیر دیپلماسی را ادامه خواهد داد و در زمانی طرف مقابل آماده بازگشت مسؤولانه به توافق باشد و ایران از التزام جدی طرف مقابل به برجام اطمینان حاصل کند اجرای برجام قابل از سرگیری است. طرف ایرانی در عمل نشان داده به توافق پایبند بوده و نسبت به اجرای توافق مسؤولانه عمل کرد و برای ازسرگیری متعهدانه اجرای برجام از سوی همه طرف‌ها آمادگی لازم را دارد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال الاتجاه درباره اظهارات بایدن در خصوص عادی سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی و نظر ایران در خصوص اجرایی شدن این موضوع و تاثیر آن بر روابط ایران و عربستان اظهار داشت: کاملا روشن است که تقویت و تثبیت جایگاه رژیم غاصب صهیونیستی در منطقه اولویت اول و بسیار مهم دولت‌های آمریکا در طول سالیان متمادی اعم از جمهوریخواهان و دموکرات‌ها بوده است. اینکه دولت‌های آمریکا همواره تعهد بی قید و شرط خود را در حمایت تمام عیار از رژیم صهیونیستی نشان داده‌اند. دولت آمریکا در سال‌های اخیر تلاش زیادی انجام داد و با وعده و وعید موفق شد در روابط این رژیم با تعدادی از دولت‌های عربی و اسلامی در منطقه عادی سازی سیاسی ایجاد کند. در عمل شاهد بودیم آنچه رخ داد بازتر شدن دست رژیم اشغالگر در استمرار جنایات خود علیه ملت فلسطین و نادیده گرفتن حقوق اولیه فلسطینی‌ها و افزایش جرم و جنایت روزمره علیه این ملت بود.

وی گفت: در طول ۶ ماه نخست سالجاری به صورت نمونه شاهد کشتار حدود ۲۰۰ نفر از مردم بیگناه فلسطین و شهروندان و نیروهای وابسته به نیروهای مردمی مقاومت فلسطین بودیم. شاهد اسارت و بازداشت بیش از سه هزار فلسطینی در این مدت بودیم. تخریب گسترده منازل که نمونه جدید آن را دیروز شاهد بودیم. گسترش شهرک سازی در مناطقی که حتی مبتنی بر قراردادهای سازش متعلق به فلسطین است. اگرچه تمامی اراضی فلسطین را متعلق به مردم فلسطین می‌دانیم و اقدام مکرر صهیونیست ها در هتک حرمت مسجدالاقصی شاهدیم. تجارب گذشته پیش روی ملت‌ها و دولت‌های اسلامی است. سازش با رژیم صهیونیستی هیچ خدمتی به آرمان فلسصطین نمی‌کند و هر گامی برای عادی سازی به باز شدن دست این رژیم در جنایت علیه ملت فلسطین منجر خواهد شد.

کنعانی ادامه داد: هر گامی که در مسیر شناسایی رژیم صهیونیستی از سوی دولت‌های اسلامی برداشته شود نه به نفع ملت و آرمان فلسطین و نه صلح و ثبات و آرامش و امنیت در منطقه می‌دانیم. این رژیم راهبرد امنیتی خود را در بی ثباتی دنبال کرده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره سفر پلاسخارت نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور عراق با امیرعبداللهیان بیان کرد: ایران هم راستا با دولت عراق از نقش سازمان ملل در کمک به صلح و ثبات و امنیت در عراق استقبال می‌کند و همواره گفت‌وگوها و مشورت‌ها بین ایران و سازمان ملل در سال‌های متمادی برقرار بوده است. این سفر در استمرار سفرهای گذشته نمایندگان ویژه دبیرکل در امور عراق بوده و موضوعات مختلفی را در چارچوب سیاست ایران برای کمک به دولت همسایه و برادر عراق برای تثبیت شرایط سیاسی در این کشور و تقویت دولت مردمی و کمک به توسعه اقتصادی در این کشور مورد گفت‌وگو قرار گرفت. روند مبارزه با تروریسم در عراق و سطح منطقه و نحوه استفاده از ظرفیت‌های مشترک دوجانبه ایران و عراق و استفاده از ظرفیت‌های سازمان ملل برای کمک به تحکیم صلح و ثبات و امنیت و آرامش در منطقه و تکمیل روند مبارزه با تروریسم.

وی درباره حق‌آبه هیرمند گفت: حق‌آبه ایران را پیگیری می‌کنیم و مورد توجه و اهتمام جدی داریم و وزارت خارجه و نیرو جزو اولویت‌های جدی خود قرار دادند. در جریان دستور رئیس جمهور به وزارتخانه‌های ذیربط برای پیگیری مجدانه موضوع هستید. جزو موضوعات جدی و مستمر مذاکراتی ما با مقامات سرپرستی موقت افغانستان است و با جدیت ادامه می‌دهیم. گفت‌وگوها انجام شده و اخیرا گفت‌وگوهای جدی و نزدیکی با مقامات سرپرستی موقت افغانستان داشتیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: انتظار داریم مقامات افغانستان در این خصوص مسؤولانه عمل کنند. همانطور که بارها گفتند به حق‌آبه ایران مبتنی بر معاهده ۱۳۵۱ اعتراف داریم و به رسمیت می‌شناسیم انتظار داریم در حوزه عملی مقامات این کشور اقدام لازم را برای دستیابی ملت ایران به حق‌آبه خود انجام دهند و این را به عنوان اقدام اعتمادساز می‌دانیم که زمینه همکاری‌های دو کشور را تسهیل کند و گسترش دهد.

این خبر در حال تکمیل است...