شهرخبر

حزب آلمانی با هدف فروپاشی اتحادیه اروپا قدم به میدان انتخابات اروپایی می‌گذارد

حزب آلمانی با هدف فروپاشی اتحادیه اروپا قدم به میدان انتخابات اروپایی می‌گذارد

حزب جایگزینی برای آلمان در حالی کنگره برای معرفی نامزدهای انتخابات پارلمانی اروپا را برگزار کرده و لیست‌های خود را معرفی می‌کند که بسیاری مقامات این حزب خواهان نابودی اتحادیه اروپا و خروج آلمان از آن هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از نشریه "دی سایت"، حزب "جایگزینی برای آلمان" معرفی نامزدهای خود برای انتخابات اروپا را آغاز کرده ومارک یونگن، نماینده پارلمان آلمان را هم برای انتخابات اروپا معرفی کرده است. یونگن از ویکتور اوربان به عنوان یک الگو یاد می کند و اعلام کرده که می خواهد نظم را در اروپا تضمین کند.

حزب جایگزینی برای آلمان نامزدهای دیگری را در نشست انتخاباتی اروپا در ماگدبورگ معرفی کرد. چند نفر از نامزدهای رتبه های شش تا هشتم این لیست، ویکتور اوربان، نخست وزیر پوپولیست راست مجارستان را به عنوان الگو معرفی کردند.

مارک یونگن، نماینده بادن-وورتمبرگ از بوندستاگ، در رقابت برای کسب مقام ششم با اکثریت حدود 70 درصد در برابر نامزد مخالف پیروز شد. او تمایل خود برای رفتن به پارلمان اروپا را با گفتن اینکه به منطقه گرم مبارزه فرهنگی کشیده شده است توجیه کرد. یونگن گفت: ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان می خواهد نظمی را به اروپا بیاورد. این افراط گرایی نیست. وی افزود: باید از مردم پرسید: آیا این دکان فاسد را باید پایین آوریم؟

با این حال، فهرست نامزدهای اروپایی این حزب به سختی تنظیم می شود. در روز شنبه، تنها پنج نامزد توانستند در یک جلسه دوازده ساعته اننتخاب شوند زیرا نمایندگان بسیاری از متقاضیان را رد کردند. بقیه ترکیب روز یکشنبه به همین ترتیب کند شکل گرفت. این نیز به این دلیل بود که متقاضیان زیادی به میدان آمدند و در برخی از آرا نمایندگان متعددی به همه نامزدهای شرکت کننده در انتخابات رای منفی دادند.

هیئت فدرال حزب افراطی آلمان خواستار انتخاب حداقل 30 نامزد شده است. قرار است این جلسه عصر یکشنبه به منظور ادامه معرفی نامزدها در روز جمعه آینده قطع شود. برنامه انتخابات تنها باید پس از تنظیم لیست تعیین شود.

این برنامه ممکن است حتی در یک جلسه اضافی که باید حداکثر در ژانویه برگزار شود، مورد بحث قرار گیرد. تنها با این برنامه مشخص خواهد شد که آیا حزب افراطی جایگزینی برای آلمان این بار با تقاضای اصلاح ریشه‌ای اتحادیه اروپا کار را آغاز می کند تا دوباره تصمیمات ملی گرفته شود. یا اینکه اردوگاهی که طرفدار خروج آلمان از اتحادیه اروپا است، پیروز خواهد شد.

آلیس وایدل، رئیس حزب افراطی آلمان البته می خواهد به عضویت در اتحادیه اروپا پایبند بماند. وی روز شنبه، در آغاز مجمع انتخاباتی، اعلام کرد که نهادهای اتحادیه اروپا باید به عنوان هدف "کاهش صلاحیت ها" را مورد توجه قرار دهند. وی تاکید کرد: اتحادیه اروپا «عمقاً غیردموکراتیک و متجاوز» است، به همین دلیل است که حزب افراطی جایگزینی برای آلمان از تقویت دولت‌های ملی در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

کریستین اندرسون، نماینده این حزب که در فهرست چهارم قرار گرفت، اتحادیه اروپا را یک "به هم ریخته فاسد" توصیف کرد و خواستار خروج فوری آلمان از این اتحادیه شد. او در سخنرانی درخواستی خود گفت که اتحادیه اروپا جمعیت را به عنوان "توده ای بی اراده می بیند که نخبگان جهانی گرا می توانند با اراده آزاد خود از آنها خلاص شوند. اشاره به کار «نخبگان جهانی» بخشی از کارنامه شعارهای راست افراطی و پوپولیستی است. پتر بایسترون، نماینده پارلمان، که در فهرست اروپا به عنوان دومین نامزد انتخاب شد، نیز در ماگدبورگ این انگیزه را مطرح کرد: "ما با جنگ افروزانی که می خواهند سلب مالکیت و بردگی را ترویج کننند مبارزه می کنیم.

بیورن هوکه، رئیس ایالت تورینگن از حزب افراطی جایگزینی برای آلمان و رهبر گروه پارلمانی این حزب در پارلمان ایالتی تورینگن، خواستار لغو اتحادیه اروپا به شکل کنونی آن شد. هوکه که آن را یک «مثال و آژانس جهانی‌سازی» می‌بیند، توضیح می‌دهد: «من دوست اتحادیه اروپا نیستم. این سیاستمدار که از سوی دفتر حفاظت از قانون اساسی به عنوان یک افراط گرای راست طبقه بندی شده است، در مصاحبه ای با ققنوس در حاشیه این نشست گفت: «دلایل زیادی برای رد اتحادیه اروپا وجود دارد، این تشکل بیش ازاین نمی تواند کار کند. وی تاکید کرد: این اتحادیه اروپا باید بمیرد تا اروپای واقعی بتواند زندگی کند.

وی تاکید کرد: ما یک هدف روشن داریم: اتحادیه اروپا را نمی توان اصلاح کرد و آن باید به یک فدراسیون جدید و تازه تاسیس اروپایی از دولت ها تبدیل شود. ما یک حزب انقلابی نیستیم، ما یک حزب بورژوایی هستیم. ما نیاز به اصلاحات اساسی در همه زمینه‌های سیاسی، از جمله سیاست اتحادیه اروپا داریم.

مارکو بوشمان، وزیر دادگستری فدرال آلمان در واکنش به این اظهارات در توییتر نوشت: شاید کسی فکر کند که این نامناسب است. اما به عنوان یک شهروند، وقتی چنین مزخرفاتی را می شنوم، بیمار می شوم.

"مارتین هوبر"، دبیر کل حزب سوسیال مسیحی آلمان هم گفت: حزب افراطی جایگزینی برای آلمان یک جایگزین نیست، بلکه خطری برای آلمان است. این حزب خود را به عنوان سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه معرفی می کند.

بهر حال حزب راست افراطی جایگزینی برای آلمان روز شنبه اعلام کرد که این حزب، تحت رهبری ماکسیمیلیان کراه، عضو فعلی پارلمان اتحادیه اروپا وارد کارزار انتخاباتی اروپا در سال 2024 خواهد شد. این نماینده 46 ساله در نشست انتخاباتی حزبش در اروپا در شهر ماگدبورگ موافقت 65.7 درصد آرا را به دست آورد.

نمایندگان همچنین پتر بیسترون، یکی دیگر از اعضای پارلمان آلمان را به مقام دوم فهرست نامزدهای پارلمان اروپا انتخاب کردند. او 82.4 درصد آرا را به دست آورد.

آقای کراه در سخنرانی کاندیداتوری خود گفت: «ما اکنون هیجان انگیزترین حزب راست‌گرا در تمام اروپا هستیم.» این انتخابات در 9 ژوئن سال 2024 برگزار خواهد شد.

با این حال، نامزدی کراه به دلیل رفتارهای مخرب قبلی‌اش در پارلمان اروپا، در این حزب بحث‌برانگیز شده است.

اکثر مقامات حزب جایگزینی برای آلمان یا از کوچک کردن اتحادیه اروپا به سمت یک اتحادیه اقتصادی می‌گویند یا از خروج آلمان از اتحادیه اروپا، مشابه خروج بریتانیا و برکسیت حمایت می‌کنند. ایده‌ای که «دکسیت» لقب گرفته است.

در نظرسنجی‌های سراسری، محبوبیت پوپولیست‌های راستگرا اخیرا بین 18 تا 22 درصد تخمین زده شده است. نظرسنجی‌های این حزب در ایالت‌هایی که قبلا جز آلمان شرقی بودند، حتی وضعیت بهتری را نشان می‌دهد.

با این حال، احزاب حاضر در پارلمان آلمان همگی ائتلاف با حزب افراطی را رد کرده‌اند و آن را دشمن دموکراسی و خطری برای آلمان می دانند.

کنگره سراسری حزب راستگرا و بیگانه ستیز جایگزینی برای آلمان از روز جمعه 28 ژوئیه در شهر ماگدبورگ در شرق آلمان جریان دارد. هدف این کنگره تصویب برنامه این حزب برای انتخابات پارلمان اروپا در سال آینده اعلام شده است. حزب افراطی آلمان به تازگی با تعیین شهردار در یک شهر و تصاحب شورای شهر در یک شهر دیگر شرق آلمان اعتماد به نفس بیشتری یافته است.

فریدریش مرتس، رئیس اتحاد دموکرات مسیحی که در حال حاضر بزرگترین فراکسیون مخالف در مجلس فدرال را تشکیل می دهد اخیرا در مصاحبه ای به افزایش محبوبیت حزب افراطی جایگزینی برای آلمان اذعان کرده و گفته بود: همکاری با حزب افراطی در سطح دولت فدرال ممکن نیست، اما این حزب در سطح ایالات و شهرها با استفاده از رای مردم به کرسی نشسته و نتیجه انتخابات دموکراتیک را نمی توان نادیده گرفت.

البته اظهارات رئیس اتحاد دموکرات مسیحی چنین تفسیر شد که او ائتلاف با حزب جایگزینی برای برای آلمان را در سطح ایالتی مجاز می داند. همین موضوع سبب شد که فریدریش مرتس از همه سو مورد تندترین انتقادها قرار گیرد و موضوع نامزدی او برای مقام صدراعظمی در انتخابات آینده به چالش کشیده شود. در هفته های گذشته بحث نامزدی فریدریش مرتس برای این مقام در محافل سیاسی و رسانه های آلمان اوج گرفته بود.

به دلیل نفوذ حزب دموکرات مسیحی در جامعه آلمان، اظهارات رئیس این حزب بر اعتماد به نفس دست راستی ها در حزب جایگزینی برای آلمان به شدت افزوده است، تا جائی که برخی از رهبران آن در کنگره گفته اند فریدریش مرتس بدش نمی آید ریاست حزب ما را به عهده بگیرد.

همین امر چنان به اعتماد به نفس این حزب افزوده که رهبران آن بی پروا از فروپاشی اتحادیه اروپا و اولویت قوانین ملی نسبت به قوانین این اتحادیه سخن گفته اند.

در آستانه برگزاری نشست های کنگره، آلیس وایدل رئیس حزب در مصاحبه با شبکه نخست تلویزیون آلمان گفت که تصور نمی کند هیچ حزبی در آلمان بتواند بدون ائتلاف با حزب افاطی در آینده دولت های فدرال و محلی را تشکیل دهد. وی افزود: "دوران ائتلاف با احزاب شکست خورده در انتخابات سپری شده است".

با توجه به نظرسنجی‌های ماه های اخیر، اظهارت رئیس حزب جایگزینی برای آلمان پشتوانه کافی دارد. این حزب اکنون در شرق آلمان از بالای 30 درصد و در سراسر آلمان از 2� درصد پشتیبانی رای دهندگان برخوردار است و پس از اتحاد دموکرات مسیحی دومین قدرت سیاسی بالقوه در آلمان محسوب می شود. احزاب دموکرات مسیحی، سبزها و دموکرات آزاد که در دولت ائتلافی فعلی حضور دارند، همه از این حزب دست راستی عقب افتاده‌اند.

حزب افراطی جایگزینی برای آلمان که در سال 2013 تأسیس شده در حال حاضر در همه مجالس ایالتی حضور دارد و در مجلس فدرال نیز با بیش از 90 کرسی سومین قدرت محسوب می شود، اما هیچ حزبی حاضر به همکاری با آن نیست.

این حزب به لحاظ نظری به همه حزب های دست راستی و افراطی اروپا، از جمله حزب "اجتماع ملی" فرانسه به رهبری مارین لوپن نزدیک است. مخالفت با اتحادیه اروپا، هدف گرفتن خروج از این اتحادیه یا دست کم اعمال اصلاحات مورد تمایل خود در قوانین آن، پشتیبانی از روسیه در جنگ اوکراین، تاکید بر قدرت بیشتر پلیس و نهادهای امنیتی به بهانه حفظ امنیت شهروندان و دشمنی با مهاجران و احزاب چپ و طرفدار محیط زیست از جمله این مشترکات است.

سیاستمداران عضو حزب در کنگره سراسری تا آنجا پیش رفته‌اند که پیشنهاد انحلال اتحادیه اروپا و تشکیل "اتحادیه ملل اروپا" را مطرح کرده‌اند. منظور آن ها، همکاری ملت های اروپائی با یکدیگر با حفظ منافع و قوانین ملی به جای منافع و قوانین اروپائی است.

رئوس برنامه‌ای که قرار است دست راستی ترین حزب قانونی آلمان در مبارزات انتخاباتی پارلمان اروپا از آن دفاع کند، در آخرین روز کنگره اعلام خواهند شد. این حزب از هم اکنون اعلام کرده است که به فراکسیون احزاب راست در پارلمان اروپا خواهد پیوست که حزب مجمع ملی مارین لوپن هم عضو آن است.

انتهای پیام/