شهرخبر

الشمرلی: والیبال ایران مربی سطح بالای خارجی می‌خواهد/ من پدرخوانده بازیکنان مشهور مصر هستم

الشمرلی: والیبال ایران مربی سطح بالای خارجی می‌خواهد/ من پدرخوانده بازیکنان مشهور مصر هستم

سرمربی پیشین تیم ملی والیبال مصر گفت: اعتقاد دارم مربی داخلی بهتر است ولی ایران که یکی از تیم‌های برتر جهان است، نیاز به یک مربی سطح بالای خارجی دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تیم ملی والیبال مصر در سال‌های 2005 تا 2015 دورانی طلایی در آفریقا داشت و قهرمان بلامنازع قاره سیاه بود. این تیم حتی سد راه رسیدن شاگردان زنده‌یاد حسین معدنی به لیگ جهانی هم شد. والیبال مصر اما سال‌هاست که سکوی نخست قاره آفریقا را به تونس واگذار کرده است.

خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم با شریف الشمرلی، سرمربی پیشین تیم ملی والیبال مصر گفت‌وگویی انجام داده است که در زیر می‌خوانید.

*تسنیم: تیم ملی مصر زمانی قدرت اول قاره آفریقا بود و حرف اول را می‌زد. دلیل این برتری قاطع چه بود؟
ما یک نقشه استراتژیک برای سال‌های 2000 تا 2012 طراحی کردیم و دو نسل مختلف از متولدین سال‌های 1983 و 1988 ساختیم. این نسل‌ها ابتدا جایگاه قابل توجهی در رده‌های سنی مختلف کسب کردند. هدف ما به وجود آوردن یک تیم ملی قوی بود که به هدف خود رسیدیم.

*تسنیم: نقش شما در این بین چه بود؟
سرمربی تیم جوانان و تیم بزرگسالان مصر در سال‌های 2000 تا 2008 بودم و در ساختن هر دو نسل از تیم ملی نقش داشتم. در واقع پدرخوانده همه بازیکنان مشهور مصری هستم. در این دوره زمانی از جمله صلاح و عبدالله هستم. همکاری من با فدراسیون مصر به خاطر حضورم در الریان قطر، قطع شد ولی یک سال بعد به تیم ملی برگشتم و یک سال و نیم دستیار آنتونیو جیکوبز بودم. بعد از آن برای دو سال دیگر سرمربیگری تیم ملی را قبول کردم. در این مدت، قدرت برتر آفریقا بودیم و بارها قهرمان شدیم، همچنین عملکرد خوبی هم در سطح بین‌المللی داشتیم.

*تسنیم: با این حال به المپیک 2012 راه پیدا نکردید.
تنها ایراد تیم ملی در آن دوره، عدم راهیابی به المپیک لندن به خاطر تصمیم اشتباه فدراسیون بود. فدراسیون از ما خواست پیش از مسابقات انتخابی المپیک در بازی‌های آفریقایی شرکت کنیم و این بازی‌ها، تیم ملی را خسته کرد. مخالفت من هم نتیجه‌ای نداشت. مصر در مسابقات انتخابی المپیک 2012 برای نخستین بار از سال 2005 به تونس باخت و این تیم راهی لندن شد. من هم به عنوان مدیر فنی به تیم ملی قطر پیوستم و برنامه‌ای 10 ساله را برای ارتقای سطح والیبال این کشور طراحی کردیم که به اعتقاد من موفق بود. از سال 2013 متأسفانه مردی ریاست فدراسیون مصر را بر عهده گرفت که همه چیز را ویران کرد.

*تسنیم: دلیل برتری تونس نسبت به سایر تیم‌های آفریقایی در سال‌های اخیر چیست؟
تونس، نسل جدید و توانمندی دارد به ویژه پاسور این تیم که در دفاع روی تور هم بسیار مؤثر است. پیشرفت تیم ملی مصر هم به دلیل بی‌ثباتی مدیران فدراسیون، متوقف شد. آنها بسیاری از بازیکنان و مربیان ملی را تغییر دادند.

*تسنیم: تیم ملی مصر را در المپیک 2016 ریو هدایت کردید. حضور در المپیک چه آورده‌ای برای شما داشت؟
همان رئیسی که والیبال مصر را به نابودی کشاند، پس از راهیابی تیم ملی المپیک، سرمربی ایتالیایی را اخراج کرد و من با توجه به موفقیت‌های اخیر به عنوان سرمربی جدید انتخاب شدم. 2 بازیکن کلیدی تیم ملی را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشتم و میزبانی برزیلی‌ها هم خیلی بد بود. برای انجام یک بازی، 4 ساعت در مسیر رفت و برگشت از هتل به سالن بودیم. با این حال کوبا را شکست دادیم و این نخستین پیروزی تاریخ مصر در المپیک بود.

*تسنیم: عکس زیر مربوط به همین بازی است؟
بله، پس از پیروزی مقابل کوبا که نخستین پیروزی تاریخ والیبال مصر در المپیک بود.

والیبال , تیم ملی والیبال ایران , کشور مصر , لیگ ملتهای والیبال ,

*تسنیم: تاکنون تنها 4 تیم تونس، مصر، کامرون و الجزایر به مقام قهرمانی آفریقا رسیده‌اند. آیا برای تیم‌های دیگر ممکن نیست که قهرمان قاره شوند؟
قهرمانی در آفریقا برای سایر تیم‌ها کار ساده‌ای نیست ولی لیبی و مراکش می‌توانند به این عنوان دست پیدا کنند. البته مراکش هنوز شخصیت قهرمانی ندارد. سطح بالای والیبال تونس و مصر به خاطر سطح بالاتر لیگ و طولانی بودن مسابقات باشگاهی است.

*تسنیم: برای کشورهای آفریقایی هم ممکن است که مثل ژاپن و ایران روزی در سطح جهانی بدرخشند؟
البته، به ویژه مصر می‌تواند این کار را انجام دهد ولی مدیریت والیبال در مصر بسیار بد است. در کشور ما زیرساخت‌های شگفت‌انگیز و بازیکنان مستعد زیادی وجود دارند اما توسط مدیریت و مربیان توانمندی هدایت نمی‌شوند.

*تسنیم: والیبال ایران را دنبال می‌کنید؟
از سال 1999 و زمانی که سرمربی تیم جوانان مصر بودم. برای مسابقات قهرمانی جوانان جهان 2003 نیز به تهران آمدم. والیبال ایران را به 3 دوره می‌توان تقسیم کرد؛ قبل از ولاسکو، دوران ولاسکو و بعد از ولاسکو. والیبال ایران قبل از ولاسکو، پیشرفت خود را آغاز کرد و نتایج خوبی در آسیا گرفت. بازیکنان قدرتمند و مستعدی در این فرآیند ساخته شدند که ولاسکو به آنها شخصیت و ذهنیت خاصی داد و تیم ایران را با سیستم به زمین فرستاد. بازیکنان ایران پس از ولاسکو پا به سن گذاشتند و کیفیت تیم افت کرد. از طرفی نسل جوان هم در سطح نسل قبلی نبودند.

*تسنیم: مشکل ایران در لیگ ملت‌های 2023 چه بود؟
بازی‌های ایران را ندیده‌ام ولی غیبت بازیکنان مهم تیم به ویژه سعید معروف در نتایج تیم تأثیرگذار بود. تیم ایران در حال گذار است و قدرت و نقاط قوت تیم فعلی به اندازه تیم قبلی نیست. تیم فعلی ایران، دریافت‌های خوبی انجام نمی‌دهد و بازیکنان نیز اشتباهات زیادی مرتکب می‌شوند که در سطح اول والیبال جهان جایی ندارد.

*تسنیم: تیم ملی ایران مثل ژاپن به یک مربی خارجی نیاز دارد؟
من معتقدم مربی داخلی بهتر است ولی در مورد تیم ایران که یکی از تیم‌های برتر جهان است، نیاز به یک مربی سطح بالای خارجی حس می‌شود. تأکید می‌کنم که مربی، باید از سطح اول والیبال جهان انتخاب شود نه اینکه  مثل مربیان بعد از ولاسکو باشند. همچنین این مربی خارجی باید ارتباط نزدیکی با سایر مربیان مربیان ایرانی داشته باشد تا همگی از سیستم فنی و انگیزشی واحدی استفاده کنند. ولاسکو به من گفته بود که این کار، اصلاً ساده نیست. ایران، فاصله زیادی تا روزهای اوج خود ندارد. تیم‌های پایه ایران، قهرمان آسیا و جهان هستند که می‌توانند در مدت زمانی کوتاهی، یک تیم قوی بسازند.

انتهای پیام/