شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#پایان سال#سال جاری

توزیع ۳۰ هزار سامانه قابل حمل برق خورشیدی برای تامین برق عشایر تا پایان سال

توزیع 30 هزار سامانه قابل حمل برق خورشیدی برای تامین برق عشایر تا پایان سال

مجری طرح برق روستایی شرکت توانیر از توزیع بیش از ۳۰ هزار سامانه قابل حمل برق خورشیدی برای تامین برق عشایر کشور تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فرهاد شبیهی، مجری طرح برق روستایی شرکت توانیر با بیان این مطلب،‌ اظهار داشت: طرح تامین برق عشایر در جهت توسعه عدالت و ارائه خدمات متوازن در کشور از سال 1399 در دستور کار شرکت توانیر قرار گرفته و به صورت جدی در حال انجام است.

وی افزود: براساس اعلام سازمان عشایر کشور از تعداد 353 هزار خانوار عشایر کشور، حدود 60 هزار خانوار عشایر کوچ رو از انرژی برق محروم هستند و شرکت توانیر با توجه به اهمیت قشر زحمتکش و مولد عشایر، برنامه تامین برق عشایر را از طریق سامانه های قابل حمل برق خورشیدی طرح ریزی و در دست اقدام دارد.

مجری طرح برق روستایی شرکت توانیر با بیان اینکه از ابتدای طرح تاکنون 20 هزار سامانه قابل حمل برق خورشیدی با همکاری سازمان امور عشایر کشور و شرکت های توزیع نیروی برق در بین خانوارهای عشایر توزیع شده است، تاکید کرد: 90 درصد هزینه این سامانه ها از سوی شرکت توانیر پرداخت می شود و تنها 10 درصد قیمت کالا را عشایر جهت ارائه خدمات پس از فروش بهتر پرداخت می کنند.

شبیهی با اشاره به اینکه تهیه و تدوین دستورالعمل ها و مشخصات فنی استاندارد سامانه ها در شرکت توانیر با مشارکت سازندگان و مشاوران انجام شد، گفت: فناوری ساخت این سامانه در کشور بومی سازی شده و در حال حاضر با چهار شرکت دانش بنیان داخلی جهت تامین سامانه ها قرارداد داریم که تا چند ماه آینده با توجه به درخواست های ارسالی از سوی تولیدکنندگان جهت اخذ گواهی استاندارد برای تولید، این تعداد افزایش خواهد یافت.

وی افزود: با توجه به شرایط زندگی و جابه جایی عشایر، کیفیت و دوام سامانه ها از اهمیت ویژه ای برای شرکت توانیر برخوردار است و به همین سبب به طور مستمر ارزیابی و انجام آزمون های نمونه ای و مطابقت با استاندارد با محوریت پژوهشگاه نیرو و همکاری آزمایشگاه های مرجع انجام می گیرد.از ویژگی های این سامانه، حفاظت های فیزیکی و الکتریکی و  IP بالا، پورت های فلزی و ضربه گیرهای مناسب برای کارایی بهتر و دوام بیشتر در سکونتگاه های دورافتاده و صعب العبور عشایر است.

به گفته وی، سامانه های مذکور قابلیت دریافت انرژی از صفحات خورشیدی و ذخیره در باتری ها را برای دو روز ابری برای استفاده از تجهیزات قابل حمل و کم توان DC و دارد و گفت: در این سامانه ها از باتری لیتیومی جهت ذخیره سازی بالاتر انرژی، طول عمر بیشتر باتری و سبک سازی دستگاه استفاده شده و پنج چراغ LED با اتصالات با دوام به همراه سامانه تحویل عشایر محترم می شود. لازم به ذکر است مکاتباتی با سایر مراجع جهت توسعه تولید تجهیزات کم مصرف DC در داخل کشورهمچون یخچال، تلویزیون، کره گیر و خامه زن، پمپ آب، پنکه و... برای استفاده عشایر انجام شده و مطالعات در جهت ارتقای سامانه های قابل حمل برق خورشیدی جهت اتصال دستگاه های الکتریکی متناسب با نیاز عشایر در دست انجام است.

مجری طرح برق روستایی توانیر از رایزنی با سازمان امور عشایر کشور برای برق رسانی به محل های اسکان عشایر با استفاده از شبکه سراسری برق یا نیروگاه های خورشیدی منفصل از شبکه برق خبر داد و افزود: تاکنون چند جلسه با سازمان امور عشایر در این خصوص برگزار شده و به زودی پس از انعقاد تفاهم نامه دو جانبه اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/