شهرخبر

پبشنهاد معاون پیشین بانک مرکزی: افزایش بهره سپرده تا 27درصد می تواند جلوی ورود پول به بازارهای مخرب را بگیرد

اقتصادنیوز: سید کمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با اشاره به افزایش غیرمنطقی نرخ ارز در سال گذشته گفت: باید توجه داشت که قیمت ارز در دورانی بسیار بیش از ارزش واقعی‌اش رشد کرد و همین امر سبب شد با کاهش التهابات و بهبود شرایط ارزی ایران، شاهد فروکش قیمتی در بازار باشیم.
پبشنهاد معاون پیشین بانک مرکزی: افزایش بهره سپرده تا 27درصد می تواند جلوی ورود پول به بازارهای مخرب را بگیرد

به گزارش اقتصادنیوز او به روزنامه جوان گفت: تجربه نشان داد اقتصاد ایران اصلا با دلار بالاتر از پنجاه هزار تومان و ... تطبیق ندارد، با آن نرخ دلار کسی قدرت خرید چیزی را در اقتصاد ایران دارا نیست و در نتیجه رکود بر بازار‌ها حاکم می‌شود.

 

سیدعلی گفت: حاکمیت رکود بر بازار‌ها در شرایط فعلی از مسکن گرفته تا ارز و حتی بورس نیز تحت تاثیر همین موضوع است. اقتصاد ایران کشش قیمت بالاتر ارز را ندارد.

 

وی با خروج نقدینگی از بورس اشاره کرد و گفت: وقتی بازار ارز و مسکن و ... کساد است و در رکود به سر می‌برد، باید دولت تدبیری برای جذب نقدینگی بیاندیشد خصوصا که نقدینگی از بورس در حال خروج است و باید این وضعیت به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.

این مقام سابق بانک مرکزی در توضیح این مطلب افزود: شاید بهترین راه این باشد که نرخ سود سپرده بانکی در محدوده ۲۶ تا ۲۷ درصد افزایش یابد تا مقصد پول‌های خروجی از بورس، بانک باشد و مشکل افزایش نیابد.