شهرخبر

شناسایی ۵۰۰ شغل مهارت‌محور کم سرمایه/ تصویب ۲۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز مراکز فنی و حرفه‌ای

شناسایی 500 شغل مهارت‌محور کم سرمایه/ تصویب 2300 میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز مراکز فنی و حرفه‌ای

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با اشاره به اینکه ۵۰۰شغل مهارت محور کم سرمایه بر را شناسایی کرده‌ایم، گفت: افراد می‌توانند با کمترین تجهیزات، شغلی ایجاد کرده و درآمد بیشتری کسب کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،غلامحسین حسینی نیا، رئیس سازمان فنی و حرفه ای  به مناسبت هفته ملی مهارت در نشست خبری گفت: در راس نظام رهبر معظم انقلاب اسلامی، رییس جمهور و وزیر کار تاکید ویژه بر مهارت آموزی دارند که باید در لایه‌های پایین‌تر نیز به ارزش مهارت آموزی توجه شود.

وی با اشاره به اینکه  دولت در طرح تابستانه عزم جدی برای این موضوع دارد و هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است که پیگیر تخصیص آن هستیم گفت: طرح تابستانه در پاسخ به مطالبات رهبری و برای نوجوانان بین 12تا 18ساله است که هدف آشنایی با مشاغل مختلف و کسب مهارت آموزی است.

حسینی نیا با بیان اینکه دولت سخاوتمندانه برای آموزش‌ها هزینه می‌کند، گفت: جزو معدود کشورهایی هستیم که آموزش‌ها را به صورت رایگان ارائه می‌کنیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: در سفرهای استانی رییس جمهور 2هزار و 300میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای به تصویب رسیده که امیدواریم تخصیص یابد.

92درصد اعتبارات آموزشی، صرف آموزش‌های نظری می‌شود

وی با بیان اینکه  92درصد اعتبارات آموزشی کشور صرف آموزش‌های نظری و هشت درصد صرف آموزش مهارتی می‌شود اظهار داشت: در این موضوع نیازمند تغییر رویکرد در این زمینه هستیم. اکنون توزیع متناسب در اختصاص بودجه نداریم که سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی باید به این موضوع توجه کنند.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با اشاره به نام‌گذاری سال جاری، گفت: بخش مهمی از شعار سال در تحقق مهارت‌آموزی نیروی انسانی است؛ وقتی در دنیا با عبور از انقلاب صنعتی سوم به چهارم ارزش افزوده ایجاد می‌کنند، ما نیز باید در کشورمان عملیاتی کنیم و متناسب با نیازهای روز مهارت‌آموزی را ارتقا دهیم.

حسینی نیا تاکید کرد: رقبای ما بر روی مهارت آموزی سرمایه گذاری می‌کنند ما نیز این موضوع را در کشورمان مطرح کرده‌ایم، ولی راه نرفته زیادی داریم؛ دولت و مجلس باید در این راه ما را همراهی کنند که به اهداف برنامه هفتم نخواهیم رسید مگر اینکه به موضوع مهارت آموزی جوانان بیاندیشیم.

وی با بیان اینکه نهضت ملی مهارت را در سازمان فنی و حرفه‌ای دنبال می‌کنیم، گفت: نهضت سواد آموزی در چهل سال انقلاب مورد توجه قرار گرفت که نیاز است تا این نهضت ملی مهارت نیز باید پیگیری شود.

برندسازی مهارت پیگیری می‌شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه  برندسازی مهارت را دنبال می‌کنیم گفت: این موضوع را پیگیری می کنیم تا تغییر گرایش از مدرک‌گرایی به سمت مهارت آموزی اتفاق بیفتد، ضمن اینکه در این مسیر نقش حمایتی مجلس باید بیشتر باشد. اکنون مجلس کمک‌های خوبی کرده است و در تصویب قوانین و اساسنامه این سازمان اقدام کرده‌اند. ‌

حسینی نیا با بیان اینکه چهار میلیون نفر دوره سالانه آموزش خواهند دید، گفت 70درصد این آموزش‌ها از طریق بخش خصوصی ارائه می‌شود.

وی افزود: انحصار را در آموزشگاه‌های آزاد برچیدیم و مجوزهای آموزش‌گاه‌ها را صادر کردیم و هر کسی بخواهد در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای سرمایه‌گذاری کند، از او حمایت می‌کنیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با اشاره به اینکه 500شغل مهارت محور کم سرمایه بر را شناسایی کرده‌ایم، گفت: افراد می‌توانند با کمترین تجهیزات، شغلی ایجاد کرده و درآمد بیشتری کسب کنند.

حسینی نیا بیان کرد: شغل‌ها باید به جامعه شناخته شود البته دانشگاه رکن توسعه هر کشوری است، اما قرار نیست همه به دانشگاه بروند؛ بلکه مسیرهای شغلی متفاوت است، جوانان را به سمت مهارت آموزی ببریم از این رو آمادگی داریم تمام مراکز دولتی و کارگاه‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا آموزش‌ها با کیفیت بهتری ارائه شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به چهار هزار و 800مربی دولتی داریم، گفت: 33هزار مربی در بخش خصوصی داریم که اشتغال عظیمی ایجاد کرده است.

به گفته وی، در دولت سیزدهم به 2میلیون و 800هزار نفر دوره آموزش ارائه شده و تعداد مراکز جوار کارگاهی از 550مورد در دولت قبل به بیش از 2هزار و 700مورد در دولت سیزدهم رسیده است.

حسینی نیا با بیان اینکه هر کارخانه باید به یک مرکز جوار کارگاهی تبدیل شود، گفت: تعداد مراکز جوار کارگاهی در دولت سیزدهم افزایش یافته و متوسط اشتغال در محیط کار واقعی 82درصد است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه بیش از 12هزار دوره آموزش مهارتی در نظر گرفته شده، برای همه ظرفیت ایجاد کرده‌ایم ادامه داد: بیشتر از نیاز متقاضیان دوره مهارتی برگزار کرده ایم، ضمن اینکه بیشتر افراد به سمت آموزش‌های مهارتی دولتی رفته‌اند که نشان می‌دهد یارانه مهارت اهمیت ویژه‌ای دارد.

انتهای پیام/