شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#حماس

برگزاری نشست ایران و حماس برای بررسی بحران در سرزمین‌های اشغالی

یک رسانه غربی در گزارشی مدعی شد که مقامات ایران و حماس برای بررسی بحران اخیر در سرزمین‌های اشغالی یک نشست برگزار کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی ادعایی به نقل از منابع آگاه نوشت که مقام‌های ارشد امنیتی ایران و گروه حماس هفته گذشته جلسه‌ای پشت درهای بسته برگزار کردند تا درباره واکنش به آشوب‌های اخیر در سرزمین‌های اشغالی که به دلیل اصلاحات قضایی دولت آغاز شده است، گفت‌وگو کنند.

رویترز مدعی شد که در این نشست یکی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران که مسئولیت عملیات برون مرزی را بر عهده دارد، حضور داشته است.

همچنین در گزارش ادعایی رویترز آمده است که دو مقام امنیتی ایرانی دیگر و مقامات حماس نیز در این نشست سه ساعته حضور داشته‌اند اما مشخص نیست که نشست در کجا برگزار شده است.

بنابر ادعای رویترز، دو طرف توافق کرده‌اند که بحران قضایی قبلاً به اسرائیل آسیب رسانده است، اما آنها نباید هیچ "مداخله مستقیم" انجام دهند زیرا درگیری می‌تواند به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی اجازه دهد تا تقصیر را به بیرون و به سمت دشمنان خارجی منحرف کند.

یک منبع حماس به رویترز گفت که حماس، ایران و نیروی قدس در حال گفت‌وگو درباره کل این وضعیت هستند، اما در رابطه با این نشست که درباره اصلاحات قضایی بوده، بحث نمی‌کنند.

سید حسن نصرالله، رهبر جنبش حزب‌الله روز سه‌شنبه گفت که اسرائیل در «مسیر ناپدید شدن» است.

علاوه‌براین، یک منبع لبنانی به خبرگزاری رویترز گفت که مبارزان حزب‌الله که در کنار حصار مرزی اسرائیل دیده می‌شوند، جنگجویان نخبه این گروه هستند و گشت‌زنی آنها ارتباطی با اختلافات سیاسی در سرزمین‌های اشغالی ندارد. تنش‌ها در مرزهای شمالی در ماه‌های اخیر به دلیل یک سری درگیری‌ها افزایش یافته است.

این منبع لبنانی افزود: مقامات حزب‌الله در بالاترین سطوح درباره تحولات اسرائیل بحث کرده‌اند، اما قصد دارند از این وضعیت در آینده استفاده کنند.

تلاش کابینه راستگرای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای اصلاحات در قوه قضائیه، سرزمین‌های اشغالی را در یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های سیاسی خود فرو برده است. این اقدام کابینه، اعتراضات سراسری را برانگیخته؛ اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده و موجب نگرانی متحدان غربی تل‌آویو شده است.

اما دولت نتانیاهو باوجود اعتراضات گسترده و مخالفت بسیاری از مقامات ارشد قضایی، امنیتی و اقتصادی رژیم صهیونیستی اولین لایحه در بسته اصلاحات قضایی تفرقه‌انگیز خود را به تصویب رساند.

پس از رای گیری، هرج و مرج در خیابان‌ها شدت گرفت و پلیس با هزاران معترض که بزرگراه‌های اصلی تل آویو، اورشلیم و سراسر سرزمین‌های اشغالی را مسدود کردند، درگیر شد.

بسیاری از ناظران و اعضای اپوزیسیون ابراز تاسف کرده‌اند که این موضوع جامعه را به گونه‌ای تقسیم کرده که غلبه بر آن دشوار است و مقامات ارشد نظامی صهیونیستی گفته‌اند که جبران خسارت وارد شده به خدمات ارتش اسرائیل سال‌ها طول خواهد کشید.

این در حالی است که ده‌ها تن از مقامات ارشد سابق امنیتی رژیم صهیونیستی، از جمله روسای سابق ارتش، موساد و شین بت - روز شنبه نامه‌ای به بنیامین نتانیاهو ارسال کردند و از او خواستند تا لایحه اصلاحات قضایی را متوقف کند تا امکان گفت‌وگوهای مجدد فراهم شود.

منبع: ایسنا