شهرخبر

هرگز کودک خود را تنها یا تحت مراقبت کودک دیگری در آب یا اطراف آن رها نکنید

هرگز کودک خود را تنها یا تحت مراقبت کودک دیگری در آب یا اطراف آن رها نکنید

رئیس گروه پیشگیری و کاهش خطر حوادث و بلایای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: غرق شدگی شایعترین علت مرگ و میر در سنین 1 تا 24 ساله می باشد و 90 درصد غرق شدگی ها در رودخانه ها، مخازن ذخیره آب استخرهای خانگی، باغ ها، منابع آب  و وان حمام و... است.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر محمدرضا جویا در خصوص نکات ایمنی برای پیشگیری از غرق شدگی گفت: هرگز کودک خود را تنها یا تحت مراقبت کودک دیگری در آب یا اطراف آن رها نکنید و  بر حضور اطفال در وان حمام و .... نظارت کامل داشته باشید.

دکتر جویا با تاکید بر توجه به علائم هشدار دهنده و شرایط آب وهوایی افزود: در مکان هایی اقدام به شنا نمایید که افراد نجات غریق و تجهیزات کافی در دسترس و در نزدیکی شما وجود دارد، علاوه بر این در محلهایی که آب تجمع یافته است بدلیل رسوب گل ولای مراقب فرورفتن در حین شنا باشید.

وی توصیه کرد: هنگام قایق سواری از وسایل ایمنی(جلیقه نجات، طناب و....) استفاده کنید و موقع شنا کردن بصورت دسته جمعی حضوریابید و برای شرایط اضطراری تلفن همراه خود را به استخر، دریاچه یا ساحل ببرید.

دکتر جویا ضمن توصیه به پرهیز از شنا کردن در قسمتهای عمیق دریا و و مکان های آبی پرخطر به ویژه در ساعات شب تاکید کرد: اطراف استخر، چاه و حوض را کامل حصار بندی نمائید  و قبل از شنا از مصرف الکل، مواد روان گردان و داروهای خواب آور اجتناب کنید.

وی بر لزوم فراگیری شنا و مهارتهای نجات تاکید کرد و افزود: درهنگام مشاهده مصدوم غرق شده ابتدا خونسردی خود را حفظ نمایید و درصورت وجود شرایط ایمنی، مصدوم را از آب خارج کنید سپس با بررسی علائم حیاتی (نبضی، تنفسی، هوشیاری و...) و تماس فوری از اورژانس 115 کمک بخواهید و احیای قلبی ریوی وکمک های اولیه را تا زمان رسیدن نیروهای امدادی شروع نمائید.